§ 5. - Postępowanie celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1921.11.64

Akt utracił moc
Wersja od: 29 października 1928 r.
§  5. 3
W myśl art. 6 rozporz. z dn. 11.VI 1920 r. zabrania się przywozu do obszaru celnego:
a)
ze względów zdrowotnych:

1. surogatów szafranu;

2. obić papierowych (tapet), papierów drukowanych, materji i innych przedmiotów, zabarwionych farbą arszennikową;

3. farby anilinowej, zawieraiącej arszennik (fuksyny i innych nazw) w kawałkach, proszku i ciaście (nie w kryształach);

4. opium surowego, opium leczniczego, opium do palenia i jego odpadków (dross i t. p.), haszyszu, morfiny, kokainy, heroiny, wszelkich ich soli i przetworów, oraz tych pochodnych, które na podstawie badań naukowych będą uznane w drodze rozporządzenia Ministra Zdrowia Publicznego za wywołujące szkodliwe skutki dla zdrowia;

5. zapałek, zawierających biały (żółty) fosfor.

6. fasoli z gatunków: "Phaseolus lunatus" i "Rangoon" oraz wszelkiej trującej.

b)
ze względu na bezpieczeństwo publiczne: armat, pocisków, granatów, bomb i t. p.;
c)
z innych względów publicznych:

1. jagód rybiej trutki (baccae cocculi indici);

2. wszelkich wyrobów i przedmiotów o charakterze bluźnierczym i obrażającym uczucia religijne, narodowe lub moralne stosownie do ograniczeń, zawartych w ustawach;

3. liści, obiarzyn i odpadków ziemniaczanych bez względu na kraj pochodzenia;

4. biletów loterji zagranicznej lub t. zw. pożyczek loteryjnych w emisjach osób prywatnych, towarzystw miast i państw; tym mieszkańcom Wolnego Miasta Gdańska, którzy udowodnią, że sprowadzali dotąd losy niemieckich loterji publicznych, zezwala się nadal na przywóz tych losów przez okres dziesięciu lat, licząc od dnia 1 stycznia 1922 r.

5. wszelkich etykiet, kapsli, korków, próżnych naczyń i t. p. z firmami zagranicznych producentów, o ile zostały dostarczone bez odpowiedniego towaru.

Wprowadzona jednocześnie z właściwym towarem etykiety, kapsle, korki, naczynia i t. p. z firmami zagranicznych producentów są wolne do przywozu w ilości odpowiadającej ilości towaru.

Jeżeli zagraniczny towar był przywieziony wcześniej, urząd celny może przepuścić odnośne etykiety, kapsle, korki i t. p. po uprzedniem stwierdzeniu, że wprowadzony towar przybył bez nich.

Etykiety, naczynia i t. p. z firmami zagranicznych producentów, adresowane bezpośrednio do urzędu patentowego R. P., podlegają przepuszczeniu bez żadnych zaświadczeń. W innych wypadkach przywozu etykiet, naczyń i t. p. celem rejestracji w urzędzie patentowym R. P. jest wymagane przedstawienie w urzędzie celnym odpowiedniego zaświadczenia urzędu patentowego R. P.

6. marek do gry oraz wszelkich przedmiotów, naśladujących monety metalowe krajowe lub zagraniczne;

7. odbitek naśladujących pieniądze papierowe, banknoty i papiery wartościowe zarówno krajowe jak zagraniczne oraz przedmiotów, ozdobionych takiemi naśladownictwami z wyjątkiem wydawnictw literackich i naukowych.

Żywe rośliny, sadzonki, szczepionki, świeże odpadki kwiatów wszelkiego rodzaju z Ameryki i Australji oraz wszelkie przedmioty, służące do ich opakowania, jakoteż świeże owoce i świeże odpadki owoców z Ameryki i Australji wraz z opakowaniem wprowadzać można przez upoważnione do tego urzędy wejściowe, o ile przy badaniu okaże się, że towary te wolne są od mszycy San Jose.

3 § 5:

- zmieniony przez § 3 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1921 r. (Dz.U.22.5.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 stycznia 1922 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 stycznia 1923 r. (Dz.U.23.10.68) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 stycznia 1923 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 3 października 1923 r. (Dz.U.23.100.790) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 października 1923 r.

- zmieniony przez § 1 i 2 rozporządzenia z dnia 31 maja 1924 r. (Dz.U.24.50.516) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 1924 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 17 września 1928 r. (Dz.U.28.90.789) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 października 1928 r.