§ 10. - Postępowanie celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1921.11.64

Akt utracił moc
Wersja od: 29 października 1928 r.
§  10. 8
Pozwoleń na wolną od cła odprawę przedmiotów, wymienionych w art. 11 rozporządzenia z dn. 11 czerwca 1920 r. o taryfie celnej, udzielają dyrekcje ceł.

Na wolną od cła odprawę maszyn i narzędzi fabrycznych (art. 11 poz. 1 i 3) może zezwolić tylko Ministerstwo Skarbu.

Urzędy celne mogą zwalniać od cła bez osobnego pozwolenia krajowe przesyłki, zwrócone z zagranicy (poz. 5), o ile nadchodzą w przeciągu sześciu miesięcy od chwili wywiezienia, zagranicę i nie weszły zagranicą do wolnego obrotu a należności celne nie przekraczają 2.000 złotych.

Dyrekcje ceł mogą w takich wypadkach zezwalać na zwalnianie od opłaty cła bez względu na ilość przypadających należności celnych.

W razie wątpliwości należy wyjednywać pozwolenie Ministerstwa Skarbu.

Na zwrot uiszczonego cła (poz. 6) bez względu ha jego ilość mogą zezwalać dyrekcje ceł, o ile towar nie był jeszcze w wolnym obrocie

We wszystkich innych wypadkach na zwrot cła może zezwolić tylko Ministerstwo Skarbu.

Urzędy celne I klasy mogą nadto uwalniać od cła bez osobnego upoważnienia (art. 11 poz. 7):

a)
zwrócone z zagranicy, używane i znakami zaopatrzone opakowania zewnętrzne i wewnętrzne jako to: beczki, skrzynie, kosze, kufry, wózki, flaszki, słoje, butle i t. p., pochodzące niewątpliwie z krajowych przesyłek wywozowych,
b)
wymienione pod a) opakowania wywiezione w swoim czasie zagranicę w stanie próżnym do napełnienia, o ile w myśl § 25 rozporządzenia niniejszego podlegają opłacie celnej.

Przytoczone pod a) i b) opakowania mogą urzędy celne zwalniać od cła, tylko na zasadzie przedstawionych zaświadczeń wywozu według dołączonego wzoru № 11 i o ile opakowania te nadchodzą w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia ich stwierdzonego urzędownie wywozu za granicę.

Do wydawania takich zaświadczeń na żądanie strony obowiązane są graniczne urzędy celne, przez które się odbywa wywóz towaru. Prośbę o wydanie poświadczenia winna strona umieścić na deklaracji wywozowej.

Urzędy celne na wydane poświadczenia mają prowadzić zapisek według załączonego wzoru № 12.

c)
Opony ochronne do przykrywania wozów kolejowych, liny, sznury, podpory, deski, zapory i t. p. urządzenia wagonów kolejowych, służące do ładowania lub umocnienia towarów w czasie transportu i stanowiące własność publicznych przedsiębiorstw kolejowych tak krajowych, jak i zagranicznych.

Podobne przyrządy, stanowiące własność prywatną, mogą urzędy celne również uwalniać od cła, o ile strona wykaże, że są pochodzenia krajowego. Wszelkie zagraniczne opakowania, z wyjątkiem używanych beczek na naftę, wprowadzone do obszaru celnego, celem napełnienia (Art. 11 poz. 8), mogą urzędy celne odprawiać w postępowaniu warunkowem na podstawie zabezpieczenia celnego. Do wywozu takich opakowań zagranicę wyznacza się termin trzech miesięcy.

Używane zagraniczne próżne beczki z nafty, przeznaczone dla krajowych rafinerji, a wprowadzone celem napełnienia i wywozu zagranicę w stanie napełnionym, odprawiają urzędy celne bez cła i zabezpieczenia celnego. Udzielanie zwolnień od cła dla towarów w ruchu pogranicznym i dla płodów z gospodarstwa rolnego i wiejskiego, pochodzących z nieruchomości, rozciągających się poza linję celną i których zarząd znajduje się w obrębie polskiego obszaru celnego (art. 13) przekazuje się władzom celnym II instancji, a na obszarze W. M. Gdańska - najwyższej władzy celnej w Gdańsku.

8 § 10:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 9 lipca 1921 r. w przedmiocie postępowania celnego przy obrocie zagranicznym opakowań zwrotnych (Dz.U.21.67.439) z dniem 13 sierpnia 1921 r.

- zmieniony przez § 7 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1921 r. (Dz.U.22.5.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 stycznia 1922 r.

Z dniem 19 października 1923 r. uchyla się ustępy niniejszego paragrafu sprzeczne z rozporządzeniem z dnia 8 października 1923 r. w przedmiocie rozszerzenia kompetencji władz celnych II Instancji w sprawach postępowania celnego (Dz.U.23.105.830), zgodnie z jego § 2.

- zmieniony przez § 5 rozporządzenia z dnia 7 grudnia 1925 r. (Dz.U.25.130.937) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1926 r.