Rozdział 17 - Wykonanie orzeczeń. - Postępowanie arbitrażowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.39.209

Akt utracił moc
Wersja od: 29 listopada 1975 r.

Rozdział  17

Wykonanie orzeczeń.

§  79. 
1. 
Prezes arbitrażu zaopatruje tytuł egzekucyjny w klauzulę wykonalności.
2. 
Klauzula wykonalności powinna zawierać:
1)
wzmiankę, że roszczenie podlega zaspokojeniu,
2)
datę nadania klauzuli, podpis prezesa arbitrażu i odcisk pieczęci arbitrażu.
3. 
W razie wstrzymania wykonania orzeczenia lub zarządzenia do czasu uprawomocnienia się, zaopatrzenie w klauzulę wykonalności następuje na wniosek strony po uprawomocnieniu się orzeczenia lub zarządzenia.
4. 
W razie utraty tytułu egzekucyjnego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności ponowne wydanie takiego dokumentu może nastąpić po stwierdzeniu, że tytuł egzekucyjny nie został zrealizowany na podstawie poprzednio uzyskanej klauzuli. W treści ponownie wydanej klauzuli wykonalności czyni się wzmiankę o jej wydaniu w zamian pierwotnej.
§  80. 
1. 
W razie wniesienia odwołania (§ 57 ust. 1), wystąpienia o wykładnię orzeczenia (§ 54) lub o wznowienie postępowania (§ 64) prezes arbitrażu może wstrzymać wykonanie tytułu egzekucyjnego do czasu rozstrzygnięcia odwołania lub wniosku o wykładnię orzeczenia albo o wznowienie postępowania, jeżeli uzna, że są podstawy do uwzględnienia odwołania lub wniosku, a strona uprawdopodobni, że wskutek wykonania tytułu egzekucyjnego może wyniknąć dla niej lub dla gospodarki narodowej niepowetowana szkoda. Z dniem wznowienia postępowania tracą wykonalność orzeczenia wydane w sprawie przed wznowieniem.
2. 
Prezes Państwowego Arbitrażu Gospodarczego może wstrzymać wykonanie orzeczenia, od którego została wniesiona rewizja nadzwyczajna.
§  81. 
1. 
Tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności (tytuł wykonawczy) wierzyciel składa we właściwym banku w celu pokrycia roszczeń pieniężnych z rachunku bankowego dłużnika.
2. 
Tytuł egzekucyjny, o którym mowa w ust. 1, nie podlega wykonaniu, jeżeli dłużnik przedstawi zarządzenie prezesa arbitrażu, wstrzymujące wykonanie tego tytułu lub orzeczenie o wznowieniu postępowania.
§  82. 
1. 
Jeżeli dłużnik nie zaspokoił wierzyciela w ciągu siedmiu dni od dnia doręczenia mu wezwania do dobrowolnego wykonania świadczenia, a uzyskanie zaspokojenia w sposób przewidziany w § 81 nie jest możliwe, wierzyciel może zwrócić się do prezesa arbitrażu, w którym sprawę rozpoznano w pierwszej instancji, z wnioskiem o zarządzenie egzekucji, wskazując sposób jej przeprowadzenia.
2. 
Do wniosku należy załączyć tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności i odpis wezwania do dobrowolnego wykonania tytułu z dowodem doręczenia tego wezwania.
§  83. 
Jeżeli prezes arbitrażu wstrzyma wykonanie tytułu egzekucyjnego w związku z wnioskiem o wykładnię orzeczenia lub o wznowienie postępowania (§ 80 ust. 1) albo w związku z wniesieniem rewizji nadzwyczajnej (§ 80 ust. 2), bieg przedawnienia roszczeń stwierdzonych tymi tytułami ulega zawieszeniu przez czas od dnia zarządzenia wstrzymującego wykonanie do dnia doręczenia orzeczenia zawierającego wykładnię, odmawiającego wznowienia postępowania albo oddalającego rewizję.
§  84. 
1. 
Przed wydaniem zarządzenia egzekucyjnego prezes arbitrażu zwraca się do jednostki nadrzędnej dłużnika o wyjaśnienie przyczyn niewykonania tytułu egzekucyjnego i wzywa ją do spowodowania wykonania tego tytułu przez dłużnika.
2. 
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania, gdy zwłoka mogłaby utrudnić lub uniemożliwić przeprowadzenie egzekucji.
§  85. 
1. 
Zarządzenie egzekucyjne do tytułu wykonawczego wydaje prezes arbitrażu.
2. 
W zarządzeniu prezes oznaczy świadczenie, które ma być spełnione, oraz sposób egzekucji, jaki stosownie do okoliczności uważa za odpowiedni.
§  86. 
1. 
Postępowanie egzekucyjne przeprowadza się w trybie przepisanym w Kodeksie postępowania cywilnego, z tym że:
1)
ilekroć Kodeks postępowania cywilnego przewiduje właściwość sądu w postępowaniu egzekucyjnym, właściwy jest arbitraż, którego prezes wydał zarządzenie egzekucyjne; obejmuje to w szczególności rozpoznanie skargi na czynności komornika,
2)
podstawą egzekucji jest zarządzenie egzekucyjne wydane w myśl § 85.
2. 
Prezes arbitrażu, który wydał zarządzenie egzekucyjne, zarządza zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego.
§  87. 
1. 
Prezes arbitrażu może z urzędu lub na wniosek strony wydać zarządzanie tymczasowe w celu zabezpieczenia roszczeń wniosku złożonego w arbitrażu, jeżeli roszczenie jest wiarygodne, a niezabezpieczenie mogłoby pozbawić wierzyciela zaspokojenia żądania wniosku.
2. 
Zarządzenie tymczasowe jest natychmiast wykonalne.
3. 
Do zarządzeń tymczasowych stosuje się odpowiednio przepisy niniejszego rozdziału.