Porozumienie o statusie prawnym i ułatwieniach międzynarodowych branżowych organizacji współpracy gospodarczej. Warszawa.1966.09.09.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1967.45.223

Akt utracił moc
Wersja od: 20 sierpnia 1967 r.

POROZUMIENIE O STATUSIE PRAWNYM I UŁATWIENIACH MIĘDZYNARODOWYCH BRANŻOWYCH ORGANIZACJI WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ
sporządzone w Warszawie dnia 9 września 1966 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 9 września 1966 roku sporządzone zostało w Warszawie Porozumienie o statusie prawnym i ułatwieniach międzynarodowych branżowych organizacji współpracy gospodarczej o następującym brzmienia dosłownym:

Przekład.

POROZUMIENIE O STATUSIE PRAWNYM I UŁATWIENIACH MIĘDZYNARODOWYCH BRANŻOWYCH ORGANIZACJI WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ

Umawiające się Strony,

pragnąc przyczyniać się do dalszego rozwoju działalności międzynarodowych branżowych organizacji współpracy gospodarczej, utworzonych na podstawie odpowiednich umów międzynarodowych, i tym samym popierać dalsze umacnianie przyjacielskich stosunków między państwami,

postanowiły zawrzeć niniejsze Porozumienie:

Dla celów niniejszego Porozumienia podane niżej wyrażenia mają następujące znaczenie:

a)
"międzynarodowa branżowa organizacja", zwana dalej "Organizacją", oznacza organizację współpracy gospodarczej mającą międzypaństwowy charakter, w której akcie powołującym ją do życia lub w innym dokumencie przewiduje się stosowanie do niej niniejszego Porozumienia;
b)
"przedstawiciele" oznacza wszystkich członków delegacji państw, włącznie z doradcami i ekspertami, biorących udział w naradach i konferencjach, zwoływanych przez organizację, a także przedstawicieli państw w organizacji;
c)
"funkcjonariusze" oznacza wszystkie osoby, przyjęte do pracy przez organizację i wymienione w wykazie funkcjonariuszy, który organizacja przekazuje władzom państwa, w którym ma siedzibę, a także innym państwom-członkom.
1.
Organizacja jest osobą prawną zgodnie z ustawodawstwem państwa, w którym ma siedzibę. Jest ona uprawniona w szczególności do:
a)
zawierania umów;
b)
nabywania, dzierżawienia i zbywania mienia;
c)
występowania przed sądami.
2.
Mienie organizacji nie podlega konfiskacie i zajęciu w trybie administracyjnym.
3.
Organizacja zwolniona jest od bezpośrednich podatków i opłat, zarówno ogólnopaństwowych, jak i lokalnych, z wyjątkiem opłat za komunalne i inne podobne usługi.
4.
Organizacja zwolniona jest od opłat celnych i ograniczeń przy przywozie i wywozie przedmiotów, przeznaczonych do użytku służbowego.
5.
Archiwa i dokumenty organizacji, a także pomieszczenie przeznaczone do ich przechowywania, są nietykalne.
1.
Przedstawiciele korzystają:
a)
z nietykalności korespondencji służbowej i dokumentów;
b)
ze zwolnień od świadczeń osobistych i bezpośrednich podatków i opłat w odniesieniu do wynagrodzenia wypłacanego im przez państwo, które ich wydelegowało.
2.
Przedstawiciele zwolnieni są od obowiązku meldunkowego i rejestracji. Ich wnioski o wydanie wiz powinny być rozpatrywane w trybie pilnym.
3.
Postanowienia niniejszego artykułu nie naruszają immunitetów, przyznanych przez prawo międzynarodowe, dotyczących nietykalności osobistej i wyłączenia spod jurysdykcji sądowej lub administracyjnej w odniesieniu do przedstawicieli państw w organizacji w tych przypadkach, gdy wykonują oni swe obowiązki stosownie do poleceń swych państw.
1.
Funkcjonariusze korzystają:
a)
ze zwolnienia od świadczeń osobistych i bezpośrednich podatków i opłat w odniesieniu do wynagrodzenia wypłacanego im przez organizację;
b)
ze zwolnienia od opłat celnych za przedmioty, przeznaczone do użytku osobistego, włącznie z przedmiotami do urządzenia się przy pierwotnym wjeździe do państwa, w którym organizacja ma siedzibę, a także ze zwolnienia od uzyskania zezwolenia na wywóz tych przedmiotów przy wyjeździe z tego państwa.

Przywiezione przez funkcjonariuszy przedmioty mogą być zbywane zgodnie z zasadami, ustanowionymi w państwie, w którym organizacja ma siedzibę.

2.
Wnioski o wydanie wiz dla funkcjonariuszy powinny być rozpatrywane w trybie pilnym.

Właściwe organy państwa, w którym organizacja ma siedzibę, udzielają organizacji, przedstawicielom i funkcjonariuszom ułatwień i pomocy w uzyskaniu lokali służbowych i mieszkalnych, w wyposażeniu lokali służbowych, a także w uzyskaniu pomocy lekarskiej i innych usług socjalnych i komunalnych, zgodnie z zasadami, ustanowionymi w państwie, w którym organizacja ma siedzibę.

Postanowienia artykułów III, IV i V stosuje się odpowiednio do członków rodzin, mieszkających razem z osobami, wymienionymi w tych artykułach.

Ułatwienia, przewidziane w niniejszym Porozumieniu, nie przysługują osobom, będącym obywatelami państwa, w którym organizacja ma siedzibę, bądź stale mieszkającym na terytorium tego państwa.

Niniejsze Porozumienie otwarte jest do podpisu do dnia 31 grudnia 1966 roku. Po tej dacie państwa mogą do niego przystępować.

Niniejsze Porozumienie podlega przyjęciu zgodnie z ustawodawstwem Umawiających się Stron.

Niniejsze Porozumienie wchodzi w życie po upływie trzydziestu dni od złożenia przez co najmniej sześć państw dokumentów przyjęcia lub przystąpienia.

Po wejściu w życie Porozumienia wchodzi ono w życie dla każdego państwa przystępującego w dniu złożenia dokumentu przystąpienia.

Niniejsze Porozumienie zawarte jest na czas nieograniczony.

Porozumienie może być wypowiedziane. Wypowiedzenie nabiera mocy w stosunku do państwa, które złożyło oświadczenie o wypowiedzeniu, po upływie sześciu miesięcy od dnia przekazania depozytariuszowi takiego oświadczenia.

Depozytariuszem niniejszego Porozumienia jest Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, który przekaże wszystkim Umawiającym się Stronom uwierzytelnione kopie niniejszego Porozumienia, będzie notyfikować o wszystkich przypadkach podpisania i przyjęcia Porozumienia, przystąpienia do niego i jego wejściu w życie.

Porozumienie sporządzono w Warszawie, dnia 9 września 1966 roku w jednym egzemplarzu w języku rosyjskim.

Po zaznajomieniu się z powyższym Porozumieniem Rada Państwa uznała je i uznaje za słuszne zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych; oświadcza, że jest ono przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 23 maja 1967 r.