Popieranie meljoracyj rolnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.36.344

Akt utracił moc
Wersja od: 24 marca 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 22 marca 1928 r.
o popieraniu meljoracyj rolnych.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:

Grunty użytkowe, zdrenowane lub nawodnione oraz pastwiska i torfowiska, na których bezpośrednio po przeprowadzeniu meljoracyj technicznych (zdrenowaniu, nawodnieniu, odwodnieniu) dokonano uprawy, nawożenia i obsiewu, nie podlegają obowiązkowi parcelacyjnemu na przeciąg lat dziesięciu pod warunkami, że:

a)
wymienione meljoracje techniczne i rolne przeprowadzone zostały po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia;
b)
celowość i racjonalność wymienionych meljoracyj została w każdym poszczególnym przypadku stwierdzona przez organa, wyznaczone w tym celu przez Ministrów Rolnictwa i Reform Rolnych;
c)
wymienione meljoracje zostały przeprowadzone lub są przeprowadzane na podstawie projektów technicznych urządzeń meljoracyjnych i ich kosztorysów, opracowanych zgodnie z przepisami wydanemi w tej mierze przez Ministra Rolnictwa w porozumieniu z Ministrami Reform Rolnych i Robót Publicznych.

Gdyby zapas ziemi, podlegający obowiązkowi parcelacyjnemu, został wyczerpany na terenie okręgowego urzędu ziemskiego, na którym są położone grunty, wymienione w art. 1, bądź też gdyby okazało się konieczne upełnorolnienie temi gruntami gospodarstw karłowatych objętych postępowaniem scaleniowem, grunty te mogą być poddane obowiązkowi parcelacyjnemu przed upływem dziesięciu lat na następujących warunkach:

a)
odszkodowanie za niezamortyzowaną część dokonanych na meljoracje nakładów będzie wypłacone właścicielowi gruntów w gotówce w takiej części, w jakiej zobowiązania zaciągnięte przez niego na przeprowadzenie meljoracji nie zostaną przejęte przez Skarb Państwa;
b)
oprócz odszkodowania, wymienionego w p. a), właściciel otrzyma nadto odszkodowanie w gotówce w wysokości 25% dokonanych na meljoracje nakładów, jeżeli przymusowy wykup nastąpi w pierwszym roku po ukończeniu robót meljoracyjnych; odszkodowanie to będzie zredukowane proporcjonalnie do czasu; który upłynął od chwili ukończenia robót meljoracyjnych do chwili przymusowego wykupu w wypadkach, gdy wykup ten nastąpił w ciągu okresu, w którym nie odbywa się właściwa amortyzacja dokonanych na meljoracje nakładów, w rozumieniu przepisów, dotyczących sposobu określania wartości nakładów meljoracyjnych w majątkach przymusowo wykupywanych.

Wymiar odszkodowań, przewidzianych w niniejszym artykule, będzie dokonywany przy odpowiedniem zastosowaniu przepisów o sposobie określania wartości nakładów meljoracyjnych w majątkach wykupywanych, wydanych w wykonaniu ustawy o reformie rolnej.

Grunty, stanowiące nieużytki, których charakter, jako nieużytków, został stwierdzony uprzednio przez organa wyznaczone w tym celu przez Ministrów Rolnictwa i Reform Rolnych, nie podlegają po ich zmeljorowaniu obowiązkowi parcelacyjnemu na przeciąg lat dwudziestu, - o ile przy meljorowaniu tych gruntów zostały zachowane warunki, wymienione w punktach a), b) i c) art. 1.

Postanowienia art. art. 1, 2 i 3 nie mają zastosowania do gruntów, na których roboty mieljoracyjne zostały rozpoczęte po zamieszczeniu tych gruntów w wykazie imiennym obszarów poddanych przymusowemu wykupowi lub po zgłoszeniu przez urzędy ziemskie wniosku co do nałożenia na te grunty obowiązku rozparcelowania w związku z postępowaniem scaleniowem.

Okresy czasu, wymienione w artykułach 1 i 3, będą liczone od stwierdzonego przez właściwy urząd ziemski dnia rozpoczęcia robót meljoracyjnych na gruntach użytkowych (art. 1) i od dnia ukończenia robót meljoracyjnych na gruntach, stanowiących nieużytki (art. 3).

Grunty, wyłączone czasowo od obowiązku parcelacyjnego z mocy przepisów niniejszego rozporządzenia, mogą być poddane temu obowiązkowi przed upływem terminów, wskazanych w artykułach 1 i 3 w wypadku, gdy dokonane na gruntach tych meljoracje ulegną zniszczeniu wskutek zaniedbania ze strony właściciela.

Grunty, które w myśl obowiązujących przepisów, są nieużytkami niepodlegającemi podatkom gruntowym, a które po ich zmeliorowaniu staną się gruntami użytkowemi podlegającemu opodatkowaniu, wolne są od podatków gruntowych na przeciąg lat 15 od chwili ukończenia robót meljoracyjnych.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się ministrom: Rolnictwa, Reform Rolnych, Robót Publicznych i Skarbu, każdemu w zakresie jego uprawnień.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem województwa śląskiego.