Art. 4. - Popieranie melioracji wodnych dla potrzeb rolnictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.42.237 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1972 r.
Art.  4.
1.
Wykonywanie melioracji wodnych podstawowych oraz budowa dróg dojazdowych, niezbędnych dla umożliwienia właściwego użytkowania zmeliorowanych obszarów, należy do Państwa, a wykonywanie melioracji półpodstawowych i szczegółowych - do spółek wodnych i zainteresowanych właścicieli gruntów.
2.
Na wniosek spółki wodnej, spółdzielni produkcyjnej lub większości zainteresowanych właścicieli gruntów nie zorganizowanych w spółkę wodną, jak również na wniosek nie zorganizowanych w taką spółkę właścicieli co najmniej połowy ogólnego obszaru gruntów przewidzianych do zmeliorowania - organ administracji rolnej prezydium powiatowej rady narodowej może podjąć decyzję o wykonaniu melioracji półpodstawowych i szczegółowych przez Państwo za zwrotem części kosztów.
3.
Zwrot części kosztów następuje przez obciążenie na rzecz Państwa opłatami melioracyjnymi:
1)
spółki wodnej - jeżeli melioracje wykonywane są na terenach objętych działalnością tej spółki,
2)
wszystkich zainteresowanych właścicieli gruntów - w pozostałych przypadkach.
4.
Jeżeli melioracje mają być przeprowadzone na gruntach położonych w obrębie terenów bagiennych lub kompleksów łąkowo-pastwiskowych, jak również na terenach przewidzianych do rolniczego wykorzystania ścieków, Państwo za zgodą zainteresowanego właściciela takich gruntów może zamiast przypadającej od niego opłaty melioracyjnej przejąć odpowiednią część tych gruntów.
5.
Spółki wodne, spółdzielnie produkcyjne oraz zainteresowani właściciele gruntów nie zorganizowani w spółkę wodną mogą być zobowiązani do bezpośredniego udziału w realizacji robót na terenie melioracyjnym, w którego skład wchodzą grunty objęte ich działalnością bądź stanowiące ich własność, przez świadczenie robocizny lub usług transportowych bądź przez dostarczenie materiałów.
6.
Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia:
1)
część kosztów podlegających zwrotowi, zasady i tryb wymiaru i poboru opłat melioracyjnych oraz terminy ich spłaty przy uwzględnieniu przepisów art. 7,
2)
zasady wymierzania datków, jakie powinni uiścić spółce wodnej jej członkowie z tytułu obciążenia tej spółki opłatami melioracyjnymi na rzecz Państwa,
3)
przypadki, w których w ramach prac melioracyjnych można wykonywać drogi dojazdowe określone w ust. 1, oraz kategorie osób zobowiązanych do utrzymywania tych dróg, zasady podziału kosztów w utrzymywaniu dróg dojazdowych i organy administracji państwowej właściwe do sprawowania nadzoru nad tymi drogami,
4)
zasady i tryb przejmowania gruntów, o których mowa w ust. 4,
5)
zasady i tryb nakładania obowiązku świadczeń określonych w ust. 5, jak również organy administracji państwowej właściwe w tych sprawach.
7.
Wysokość kosztów mieszanki nasion traw i roślin motylkowych w ilości niezbędnej do zagospodarowania odpowiednią metodą 1 ha meliorowanych łąk, pastwisk i nieużytków, przeznaczonych na łąki i pastwiska, przyjmuje się w wysokości ryczałtu określonego przez Ministra Rolnictwa na podstawie przeciętnych cen tych nasion w skali krajowej.