Rozdział 10 - Spółki w restrukturyzacji - Pomoc publiczna dla przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu dla rynku pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.239 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 lipca 2021 r.

Rozdział  10

Spółki w restrukturyzacji

1. 
Spółki, które zamierzają dokonać połączenia w rozumieniu art. 492 § 1 Kodeksu spółek handlowych, w przypadku gdy co najmniej jedna z nich spełnia warunki, o których mowa w art. 2, mogą wystąpić o przyznanie spółce przejmującej albo spółce nowo zawiązanej statusu spółki w restrukturyzacji.
2. 
Przyznanie spółce statusu spółki w restrukturyzacji następuje po podjęciu ostatniej z uchwał o połączeniu, o których mowa w art. 506 Kodeksu spółek handlowych, z zastrzeżeniem przepisów dotyczących powstania spółki utworzonej w wyniku połączenia spółek.
1. 
Status spółki w restrukturyzacji jest przyznawany przez Prezesa Agencji na wspólny wniosek spółek zamierzających dokonać połączenia.
2. 
Wniosek o przyznanie spółce statusu spółki w restrukturyzacji zawiera następujące informacje, dotyczące każdej ze spółek zamierzających dokonać połączenia:
1)
firmę i siedzibę spółki;
2)
imiona i nazwiska osób uprawnionych do reprezentowania spółki;
3)
miejsce wykonywania działalności gospodarczej oraz miejsce położenia majątku;
4)
określenie wysokości straty występującej w bieżącym roku podatkowym oraz w okresie 5 lat bezpośrednio poprzedzających bieżący rok podatkowy;
5)
okoliczności, które uzasadniają wniosek, i ich uprawdopodobnienie;
6)
liczbę osób świadczących u przedsiębiorcy pracę na podstawie stosunku pracy;
7)
liczbę osób wykonujących usługi na rzecz spółki na podstawie umów cywilnoprawnych zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy.
3. 
Do wniosku dołącza się:
1)
sprawozdanie finansowe każdej ze spółek za ostatni rok obrotowy oraz sprawozdanie finansowe każdej ze spółek sporządzone na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego dzień złożenia wniosku;
2)
spis wierzycieli wierzytelności publicznoprawnych każdej ze spółek, z podziałem na poszczególne tytuły i lata oraz ze wskazaniem kwot zaległości, odsetek za zwłokę i opłat prolongacyjnych, a także listę zabezpieczeń tych wierzytelności;
3)
spis wierzycieli wierzytelności cywilnoprawnych każdej ze spółek, z podaniem wysokości wierzytelności każdego z wierzycieli, z podziałem na poszczególne lata, oraz listę zabezpieczeń tych wierzytelności;
4)
spis dłużników każdej ze spółek z podaniem wysokości długu każdego z dłużników, z podziałem na poszczególne lata, oraz listę zabezpieczeń;
5)
plan restrukturyzacji spółki w restrukturyzacji;
6)
programy restrukturyzacyjne realizowane przez każdą ze spółek na podstawie odrębnych ustaw.
4. 
Plan restrukturyzacji, o którym mowa w ust. 3 pkt 5, sporządza się zgodnie z art. 15.
5. 
Do przyznania spółce statusu spółki w restrukturyzacji nie jest wymagane zawarcie ugody restrukturyzacyjnej.
1. 
Prezes Agencji udziela promesy decyzji o przyznaniu spółce statusu spółki w restrukturyzacji pod warunkiem dokonania połączenia, określając w niej firmy i siedziby spółek zamierzających dokonać połączenia i termin jego dokonania.
2. 
Decyzja o przyznaniu spółce statusu spółki w restrukturyzacji zawiera w szczególności:
1)
firmę i siedzibę spółki, której jest przyznawany status spółki w restrukturyzacji;
2)
termin zakończenia restrukturyzacji, do upływu którego został spółce przyznany status spółki w restrukturyzacji;
3)
zatwierdzenie planu restrukturyzacji, o którym mowa w art. 47 ust. 3 pkt 5.

W przypadku niewykonywania lub nienależytego wykonywania przez spółkę w restrukturyzacji działań określonych w planie restrukturyzacji, Prezes Agencji wydaje decyzję o pozbawieniu spółki statusu spółki w restrukturyzacji.

Prezes Agencji przesyła odpis decyzji o nadaniu lub pozbawieniu spółki statusu spółki w restrukturyzacji właściwemu dla tej spółki organowi podatkowemu oraz innemu organowi lub podmiotowi będącemu wierzycielem publicznoprawnym.

Do spółki w restrukturyzacji nie stosuje się art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406, z późn. zm.).

Przepisy art. 46-51 stosuje się odpowiednio do łączenia przedsiębiorstw państwowych w rozumieniu przepisów o przedsiębiorstwach państwowych oraz do łączenia spółdzielni w rozumieniu przepisów prawa spółdzielczego.