Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Pomoc materialna dla studentów szkół wyższych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1977.29.126

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1980 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
Pomoc materialną dla studentów stanowią:
1)
stypendia zwyczajne,
2)
stypendia fundowane,
3)
zasiłki: losowe, zwrotne, rzeczowe i rodzinne,
4)
uprawnienia do korzystania z domów i stołówek studenckich,
5)
dopłaty do kwater prywatnych,
6)
nagrody.
§  2.
1.
Pomoc materialna udzielana jest studentom ze środków szkół wyższych oraz ze środków jednostek gospodarki uspołecznionej i Polskiej Akademii Nauk.
2.
Środki na pomoc materialną dla studentów przekazywane są przez jednostki gospodarki uspołecznionej i Polską Akademię Nauk szkołom wyższym, za których pośrednictwem realizowane są wszystkie formy pomocy materialnej.
§  3.
Student lub kandydat na studia, ubiegający się o przyznanie pomocy materialnej, o której mowa w § 1, składa we właściwym dziekanacie podanie wraz z dokumentami uzasadniającymi przyznanie określonego rodzaju pomocy materialnej.
§  4.
1.
Pomoc materialną dla studentów pierwszego semestru pierwszego roku studiów przyznaje dziekan na wniosek organu decydującego o przyjęciu na studia wyższe.
2.
Począwszy od drugiego semestru pierwszego roku studiów wszystkie rodzaje pomocy materialnej, z wyjątkami, o których mowa w § 19 oraz § 31 ust. 3 i 4, przyznaje dziekan na wniosek grupy działania Socjalistycznego Związku Studentów Polskich, zaopiniowany przez wydziałową komisję do spraw pomocy materialnej.
3.
W skład wydziałowej komisji do spraw pomocy materialnej wchodzą: prodziekan jako przewodniczący, przedstawiciel rady wydziałowej Socjalistycznego Związku Studentów Polskich jako wiceprzewodniczący oraz członkowie: przewodniczący grup działania Socjalistycznego Związku Studentów Polskich, przedstawiciele rad mieszkańców domów studenckich, a przy rozpatrywaniu wniosków o przyznanie stypendiów fundowanych pełnomocnik Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych do spraw zatrudnienia absolwentów szkół wyższych.
§  5.
1.
Od decyzji dziekana w sprawie przyznania, podwyższenia, obniżenia, wstrzymania lub cofnięcia pomocy materialnej przysługuje studentowi prawo odwołania do rektora.
2.
Odwołanie składa student za pośrednictwem dziekana, który przesyła je rektorowi wraz z umotywowaniem zaskarżonej decyzji.
3.
Przy rozpatrywaniu odwołań dotyczących stypendiów fundowanych rektor zasięga opinii pełnomocnika Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych do spraw zatrudnienia absolwentów szkół wyższych.
§  6.
Ministrowie, którym podlegają szkoły wyższe, zobowiązani są do systematycznego śledzenia funkcjonowania systemu pomocy materialnej i dokonywania okresowych analiz i ocen w celu jego doskonalenia.
§  7.
Przepisy dotyczące dziekanów i wydziałów mają zastosowanie do instytutów i do dyrektorów instytutów, które pełnią funkcje wydziałów.
§  8.
Zasady i tryb nagradzania studentów przodujących w nauce określają odrębne przepisy.
§  9.
Przepisy rozporządzenia nie mają zastosowania do studentów cudzoziemców oraz studentów odbywających studia dla pracujących.