Rozdział 3 - Przepisy przejściowe i końcowe. - Pomoc materialna dla studentów szkół wyższych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1974.37.228 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 19 października 1974 r.

Rozdział  3

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  27.
Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w uzgodnieniu z Ministrem Finansów i z ministrami, którym podlegają szkoły wyższe, może zmienić średnią ocen upoważniającą do otrzymania premii zwyczajnych oraz nagród okresowych.
§  28.
1.
Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w porozumieniu z Ministrem Finansów oraz w uzgodnieniu z ministrami, którym podlegają szkoły wyższe, określa szczegółowe zasady i tryb przyznawania, wypłacania, wstrzymywania i cofania stypendiów i pozostałych form pomocy materialnej, a także warunki i zasady odpłatności za korzystanie z kwater w domach studenckich i z wyżywienia w stołówkach studenckich oraz ustala stawki żywieniowe dla tych stołówek.
2.
Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w porozumieniu z Ministrami Handlu Wewnętrznego i Usług oraz Finansów i w uzgodnieniu z ministrami, którym podlegają szkoły wyższe, określa warunki korzystania w szczególnie uzasadnionych wypadkach przez studentów z wyżywienia w zakładach gastronomicznych sieci otwartej oraz ustala stawki żywieniowe dla studentów w tych zakładach.
3.
Minister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej wydaje przepisy określone w ust. 1 w odniesieniu do studentów wyższych szkół morskich w porozumieniu z Ministrami Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz Finansów, a przepisy określone w ust. 2 - w porozumieniu z Ministrami Finansów oraz Handlu Wewnętrznego i Usług.
§  29.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Finansów, określa zasady przyznawania i wysokość stypendiów dla studentów akademii medycznych, którzy przed podjęciem studiów wykonywali zawody felczera i pielęgniarki.
§  30.
Minister Spraw Wewnętrznych może ustalić, w zależności od potrzeb, inny system pomocy materialnej dla studentów podległych mu szkół.
§  31.
1.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych określa:
1)
wypadki, w których stypendysta będzie mógł być zwolniony od obowiązku przewidzianego w umowie stypendialnej,
2)
wytyczne w zakresie zmiany jednostki fundującej oraz odroczenia obowiązku wynikającego z umowy stypendialnej,
3)
wypadki, w których stypendium fundowane określone w § 9 ust. 2 pkt 2 może być podwyższone do 20%.
2.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych określa w porozumieniu z Ministrem Finansów prawa i obowiązki jednostek fundujących stypendia, warunki, jakim powinny odpowiadać te jednostki, oraz prawa i obowiązki studentów pobierających stypendia fundowane.
3.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych określa w porozumieniu z ministrami, którym podlegają szkoły wyższe, zasady ustalania planów rozdziału stypendiów fundowanych na kierunkach studiów nie objętych przepisami ustawy o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych.
4.
Minister Finansów określa:
1)
środki, z których jednostki gospodarki uspołecznionej mogą fundować stypendia, oraz tryb ich gromadzenia i wydatkowania,
2)
tryb ewidencji oraz poboru podlegających zwrotowi należności z tytułu udzielonej studentowi pomocy materialnej.
5.
Minister Finansów zwiększy wydatki budżetowe na cele socjalne i wychowawcze szkół wyższych o równowartość wpływów z opłat za kwatery w domach studenckich, uzyskiwanych od studentów, którzy przed wejściem w życie przepisów rozporządzenia nie korzystali ze stypendium mieszkaniowego. Zasady wykorzystywania środków na te cele określa Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  32.
1.
Studenci, którym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia przyznano stypendium zwyczajne lub fundowane, pobierają to stypendium w wysokości określonej w rozporządzeniu dla stypendiów zwyczajnych lub fundowanych.
2.
Studenci, którym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia przyznano stypendium naukowe, pobierają to stypendium w tej samej wysokości i według dotychczasowych zasad, nie dłużej niż do końca roku akademickiego 1972/73.
3.
Studenci, którym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia przyznano stypendium naukowe łącznie ze stypendium zwyczajnym lub fundacji robotniczej, otrzymują stypendium naukowe w tej samej wysokości i według dotychczasowych zasad, nie dłużej jednak niż do końca roku akademickiego 1972/73, a stypendium zwyczajne lub fundacji robotniczej otrzymują według zasad określonych w ust. 1 i 5.
4.
W razie uzyskania przez studentów, o których mowa w ust. 2 i 3, specjalnej premii naukowej wypłata stypendium naukowego ulega wstrzymaniu.
5.
Studenci, którym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia przyznano stypendia fundacji robotniczej, pobierają te stypendia według dotychczasowych zasad.
§  33.
Przepisy rozporządzenia nie mają zastosowania do studentów cudzoziemców oraz do studentów odbywających studia dla pracujących.
§  34.
Ministrowie, którym podlegają szkoły wyższe, zobowiązani są do systematycznego śledzenia funkcjonowania systemu pomocy materialnej i dokonywania okresowych analiz i ocen w celu jego doskonalenia.
§  35.
Przepisy rozporządzenia dotyczące ministrów, którym podlegają szkoły wyższe, stosuje się odpowiednio do Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki, a przepisy dotyczące ministrów, którym podlegają jednostki fundujące stypendia - do kierowników urzędów centralnych.
§  36.
1.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1969 r. w sprawie pomocy materialnej dla studentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 17, poz. 125).
2.
Do czasu wydania przepisów wykonawczych, przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu, obowiązują przepisy dotychczasowe ze zmianami wynikającymi z rozporządzenia.
§  37.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrom Finansów, Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz innym ministrom, którym podlegają szkoły wyższe, ministrom, którym podlegają jednostki fundujące stypendia, Sekretarzowi Naukowemu Polskiej Akademii Nauk oraz organom administracji państwowej stopnia wojewódzkiego i powiatowego.