Rozdział 3 - Korzystanie ze świadczeń leczniczych zakładów społecznych służby zdrowia przez osoby uprawnione do wojskowej pomocy leczniczej. - Pomoc lecznicza dla żołnierzy, emerytów wojskowych i rencistów wojskowych oraz dla członków ich rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1974.11.67

Akt utracił moc
Wersja od: 5 lipca 1991 r.

Rozdział  3.

Korzystanie ze świadczeń leczniczych zakładów społecznych służby zdrowia przez osoby uprawnione do wojskowej pomocy leczniczej.

§  15.
Osoby uprawnione do wojskowej pomocy leczniczej mogą korzystać bezpłatnie ze świadczeń leczniczych zakładów społecznych służby zdrowia, jeżeli:
1)
w miejscowości, w której przebywają, nie została zorganizowana wojskowa pomoc lecznicza albo korzystanie z tej pomocy jest niemożliwe lub utrudnione,
2)
zachodzi przypadek wymagający natychmiastowej pomocy leczniczej,
3)
przewóz chorego do wojskowego zakładu leczniczego zagrażałby jego życiu lub zdrowiu,
4)
zachodzi konieczność leczenia zakładowego na oddziale, którego nie prowadzi właściwy wojskowy zakład leczniczy, albo leczenia specjalistycznego ambulatoryjnego, którego nie może zapewnić wojskowa służba zdrowia.
§  16.
Dowodem stwierdzającym uprawnienia do korzystania ze świadczeń leczniczych zakładów społecznych służby zdrowia w przypadkach określonych w § 15 jest:
1)
dla żołnierza w czynnej służbie wojskowej wojskowy dokument osobisty stwierdzający pełnienie czynnej służby wojskowej lub książka zdrowia wydana przez właściwy organ wojskowy,
2)
dla członka rodziny żołnierza zawodowego lub służby okresowej książka zdrowia wydana przez właściwy organ wojskowy, a w przypadkach nagłych również inny dokument stwierdzający uprawnienia do wojskowej pomocy leczniczej (np. legitymacja żony żołnierza zawodowego, wpis do legitymacji żołnierza zawodowego dotyczący dziecka),
3)
dla emeryta lub rencisty wojskowego i członka jego rodziny oraz dla osób uprawnionych do wojskowej renty rodzinnej książka zdrowia wydana przez właściwy organ wojskowy albo zaświadczenie wydane przez wojskowy organ emerytalny,
4)
dla małoletniego kandydata na żołnierza zawodowego kształconego w szkole lub orkiestrze wojskowej (§ 1 ust. 1 pkt 2) legitymacja wojskowa,
5)
dla żołnierza zwolnionego z zawodowej służby wojskowej lub członka jego rodziny oraz dla członka rodziny żołnierza zmarłego w czasie pełnienia zawodowej służby wojskowej zaświadczenie dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz ostatnio pełnił służbę, stwierdzające posiadanie przez tę osobę uprawnień do wojskowej pomocy leczniczej przez czas określony.
§  17.
W przypadkach określonych w § 15 zakłady społeczne służby zdrowia są obowiązane udzielać osobom uprawnionym do wojskowej pomocy leczniczej świadczeń w ramach pomocy zamkniętej i otwartej, a w razie obłożnej choroby również w domu chorego, oraz pomocy doraźnej.
§  18.
1.
Osoby uprawnione do wojskowej pomocy leczniczej, korzystające ze świadczeń zakładów społecznych służby zdrowia w ramach pomocy zamkniętej, otrzymują bezpłatnie wszystkie potrzebne leki i materiały opatrunkowe.
2.
Osoby wymienione w ust. 1, korzystające ze świadczeń zakładów społecznych służby zdrowia w ramach pomocy otwartej, otrzymują leki i materiały opatrunkowe bezpłatnie w aptekach społecznych otwartych i punktach aptecznych (z wyłączeniem aptek wyznaczonych do prowadzenia leków gotowych zagranicznych i skupu tych leków) na podstawie recept wydanych przez lekarzy społecznej służby zdrowia.
3.
Osoby uprawnione do wojskowej pomocy leczniczej mogą otrzymać bezpłatnie leki i materiały opatrunkowe w aptekach społecznych otwartych i punktach aptecznych również na podstawie recept wydanych przez lekarzy wojskowej służby zdrowia, opatrzonych urzędową pieczęcią jednostki (instytucji) wojskowej.
4.
Recepty, o których mowa w ust. 2 i 3, powinny być wystawione w dwóch egzemplarzach, według zasad obowiązujących w społecznej lub wojskowej służbie zdrowia. W recepcie tej należy wpisać również numer jednostki lub nazwę instytucji wojskowej, w której żołnierz pełni lub ostatnio pełnił (w stosunku do osób wymienionych w § 16 pkt 1, 2, 4 i 5), albo nazwę właściwego wojskowego organu emerytalnego (w stosunku do osób wymienionych w § 16 pkt 3) oraz wyraźny napis "Na koszt MON".
§  19.
Zakłady społeczne służby zdrowia przeprowadzają badania specjalistyczne oraz dokonują badań laboratoryjnych, prześwietleń, zdjęć rentgenowskich itp. u osób uprawnionych do wojskowej pomocy leczniczej na zlecenie lekarza wojskowego w miejscowościach, w których nie ma wojskowych zakładów leczniczych mogących przeprowadzić takie badania.
§  20.
W ramach świadczeń udzielonych przez zakłady społeczne służby zdrowia nie wydaje się osobom uprawnionym do wojskowej pomocy leczniczej przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych.
§  21.
Koszty udzielania świadczeń przez zakłady społeczne służby zdrowia osobom uprawnionym do wojskowej pomocy leczniczej, z wyjątkiem kosztów leków i materiałów opatrunkowych wydawanych przez apteki otwarte, nie podlegają refundowaniu.