Dział 2 - Członkowie Akademii. - Polska Akademia Nauk.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1970.4.35 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1997 r.

Dział II.

Członkowie Akademii.

Akademia jednoczy w swoim składzie wybitnych uczonych dla twórczej pracy naukowej i wykonywania zadań Akademii.

1.
Akademia składa się z członków krajowych: rzeczywistych i korespondentów oraz z członków zagranicznych. Członkiem krajowym może być tylko obywatel polski. W przypadku utraty obywatelstwa polskiego członek krajowy przestaje być członkiem Akademii.
2. 1
Członkowie Akademii są wybierani przez Zgromadzenie Ogólne.
3.
Ogólną liczbę członków krajowych określa na okresy pięcioletnie Prezes Rady Ministrów na wniosek Prezydium Akademii.
1.
Na członków zagranicznych mogą być wybierani tylko uczeni nie będący obywatelami polskimi.
2.
Członkowie zagraniczni nie mogą być powoływani do organów Akademii.
1.
Członkowie krajowi zobowiązani są:
1)
prowadzić prace naukowe wynikające z planów Akademii lub szkół wyższych i innych placówek naukowo - badawczych;
2)
uczestniczyć w kształceniu kadr naukowych;
3)
uczestniczyć w pracach Zgromadzenia Ogólnego, właściwych wydziałów, oddziałów, komitetów naukowych, rad naukowych placówek oraz komisji;
4)
przedstawiać sprawozdania ze swoich prac właściwym wydziałom Akademii.
2.
Członek Akademii po ukończeniu 70 lat może zwolnić się od udziału w pracach wymienionych w ust. 1.
1.
Członkowie krajowi Akademii otrzymują stałe uposażenie według norm i zasad, które określi Rada Ministrów.
2.
Uposażenie jest wolne od opodatkowania i niezależne od uposażenia pobieranego z innych tytułów.

Członkowie krajowi Akademii i ich rodziny korzystają ze wszystkich uprawnień i ulg przewidzianych przez przepisy szczególne dla pracowników naukowo badawczych i ich rodzin.

Ze stanowiska członka krajowego Akademii nie można bez zgody Akademii łączyć żadnego zajęcia zarobkowego z wyjątkiem zajęcia w szkole wyższej lub w placówce naukowej, nie objętej organizacją szkolnictwa wyższego. Zakaz ten nie dotyczy piastowania stanowiska ministra, podsekretarza stanu lub stanowiska równorzędnego.

Członek Akademii może być z niej wykluczony uchwałą Zgromadzenia Ogólnego za zachowanie godzące w interesy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej albo z innych powodów niegodne uczonego.

Szczegółowy tryb zgłaszania kandydatur oraz wybierania i wykluczania członków Akademii określa regulamin nadany przez Radę Ministrów.

1 Art. 9 ust. 2 zmieniony przez art. 3 ustawy z dnia 29 maja 1989 r. o przekazaniu dotychczasowych kompetencji Rady Państwa Prezydentowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i innym organom państwowym (Dz.U.89.34.178) z dniem 19 lipca 1989 r.
2 Art. 13 uchylony przez art. 9 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U.92.54.254) z dniem 1 stycznia 1993 r., w zakresie, w jakim przepis ten reguluje sprawy uprawnień do bezpłatnych lub ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, z wyłączeniem komunikacji miejskiej - zob. art. 9 w związku z art. 1 powołanej ustawy.