Art. 2. - Połączenie Funduszu Bezrobocia z Funduszem Pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.94.849

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1940 r.
Art.  2.

W ustawie z dnia 16 marca 1933 r. o Funduszu Pracy (Dz. U. R. P. Nr. 22, poz. 163) wprowadza się zmiany następujące:

1)
w art. 1 ustęp 2 otrzymuje brzmienie następujące:

"Do zakresu działania Funduszu Pracy należy:

a) finansowanie gospodarczo uzasadnionych robót publicznych lub robót o publicznem znaczeniu, celem zatrudnienia bezrobotnych,

b) publiczne pośrednictwo pracy,

c) zabezpieczenia robotników na wypadek bezrobocia,

d) doraźna pomoc bezrobotnym, którym nie przysługuje prawo do zasiłku z tytułu zabezpieczenia na wypadek bezrobocia, prowadzona bezpośrednio lub za pośrednictwem organizacyj społecznych,

e) organizowanie zatrudnienia młodzieży na zasadach społeczno-wychowawczych,

f) poradnictwo i przysposobienie zawodowe bezrobotnych oraz pomoc w tworzeniu warsztatów pracy,

g) akcja kulturalno-oświatowa wśród bezrobotnych.";

2)
w art. 3 w miejsce ust. 2 wstawia się dwa ustępy o brzmieniu następującem:

"(2) Budżet Funduszu Pracy stanowi załącznik do budżetu Ministerstwa Opieki Społecznej;

(3) Sprawozdanie finansowe Funduszu Pracy jest częścią państwowego zamknięcia rachunkowego.";

3)
art. 4 skreśla się;
4)
w art. 5 w ust. 1 skreśla się wyrazy; "określonych w art. 4 pkt. b) ", a po wyrazie: "budowa" dodaje się przecinek i wyrazy: "kapitalny remont";
5)
w art. 5 ustęp 2 skreśla się;
6) 1
artykułom 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 i 13 nadaje się brzmienie następujące:

"Art. 6. (1) Na czele Funduszu Pracy stoi Minister Opieki Społecznej.

(2) Zarząd Funduszu Pracy z ramienia Ministra Opieki Społecznej wykonywa Dyrektor Funduszu Pracy,

(3) Dyrektora powołuje Minister Opieki Społecznej.

(4) Zakres uprawnień Dyrektora określa statut Funduszu Pracy.

Art. 7. (1) Powołuje się Radę Funduszu Pracy.

(2) Do zakresu działania Rady należy:

1) ustalanie wytycznych działalności Funduszu Pracy,

2) uchwalanie na wniosek Dyrektora preliminarzy budżetowych,

3) uchwalanie sprawozdań o gospodarce Funduszu Pracy i o jego stanie,

4) rozpatrywanie wszelkich spraw, przekazanych przez Ministra Opieki Społecznej lub przez Dyrektora Funduszu Pracy.

(3) Uchwały Rady w zakresie spraw, wymienionych w punktach 1), 2) i 3), wymagają dla swej ważności zatwierdzenia Ministra Opieki Społecznej.

(4) Rada składa się z przedstawicieli zainteresowanych ministrów oraz z powoływanych przez Ministra Opieki Społecznej przedstawicieli samorządu gospodarczego i terytorjalnego, pracodawców i pracowników oraz z osób, zajmujących się teoretycznie i praktycznie sprawami społecznemi i gospodarczemi.

(5) Przewodniczącym Rady jest Minister Opieki Społecznej, a jego zastępcą - Dyrektor Funduszu Pracy.

(6) Sposób powoływania przedstawicieli, szczegółowy zakres działania i tryb urzędowania Rady określa statut Funduszu Pracy.

Art. 8. (1) Czynności w zakresie publicznego pośrednictwa pracy, zabezpieczenia na wypadek bezrobocia, poradnictwa i przysposobienia zawodowego oraz pomocy doraźnej wykonywa Fundusz Pracy przez Wojewódzkie Biura Funduszu Pracy.

(2) Ponadto Wojewódzkie Biura Funduszu Pracy wykonywają inne czynności zlecone im w statucie lub przez władze Funduszu Pracy.

(3) W szczególności Wojewódzkie Biura Funduszu Pracy orzekają o obowiązku zabezpieczenia. robotników na wypadek bezrobocia, o przyznawaniu i wymiarze zasiłków.

(4) Wojewódzkie Biura Funduszu Pracy mogą posiadać ekspozytury.

(5) Organizację poszczególnych ekspozytur, ich zasiąg terytorjalny oraz zakres działania określa zarządzenie Ministra Opieki Społecznej.

Art. 9. (1) Czynności Wojewódzkich Biur Funduszu Pracy mogą być powierzane związkom samorządowym i innym instytucjom prawno-publicznym.

(2) Zasady i tryb powierzania czynności związkom samorządowym i instytucjom prawno-publicznym określa rozporządzenie Ministra Opieki Społecznej wydane w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.

Art. 10. (1) Nadzór nad działalnością Wojewódzkiego Biura Funduszu Pracy sprawuje wojewoda.

(2) Zasady i organizację nadzoru określa rozporządzenie Ministra Opieki Społecznej, wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Art. 11. (1) Odwołania od decyzyj Wojewódzkiego Biura Funduszu Pracy i od decyzyj ekspozytur rozpoznaje wojewoda.

(2) Tryb postępowania odwoławczego określa rozporządzenie Ministra Opieki Społecznej, wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

(3) Decyzje wojewody są ostateczne.

(4) (uchylony).

Art. 12. (1) Jako organa opinjodawcze Funduszu Pracy tworzy się Wojewódzkie Rady Funduszu Pracy pod przewodnictwem wojewodów.

(2) Wojewódzkie Rady Funduszu Pracy składają się z przedstawicieli miejscowego samorządu terytorjalnego i gospodarczego, przedstawicieli pracodawców i pracowników oraz z osób zajmujących się teoretycznie i praktycznie sprawami społecznemi i gospodarczemi, powoływanych przez wojewodę.

(3) Sposób powoływania przedstawicieli, zakres działania i tryb postępowania Wojewódzkich Rad Funduszu Pracy określa statut Funduszu Pracy.

Art. 13. (1) Statut Funduszu Pracy, o którym mowa w artykułach poprzedzających, nadaje Rada Ministrów na wniosek Ministra Opieki Społecznej.

(2) Statut ten określa szczegółowo organizację Funduszu Pracy.";

7)
w art. 14 po wyrazach: "środki finansowe" dodaje się wyrazy: "dla wykonywania zadań, wymienionych w art. 1 ust. (2), z wyjątkiem zadań, związanych z zabezpieczeniem na wypadek bezrobocia.";
8)
w artykułach 17, 30 i 35 wyrazy: "Prezes Rady Ministrów" zastępuje się wyrazami: "Minister Opieki Społecznej", a ponadto w art. 30 i 35 wyrazy: "Opieki Społecznej", następujące po wyrazie "Komunikacji", skreśla się.
1 Art. 2 pkt 6:

- zmieniony przez pkt 2 obwieszczenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 grudnia 1934 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.34.106.950).

- zmieniony przez art. 409 pkt 5 ustawy z dnia 28 lipca 1939 r. Prawo o sądach ubezpieczeń społecznych (Dz.U.39.71.476) z dniem 1 kwietnia 1940 r.