Podział renty rodzinnej między uprawnionych członków rodziny.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.59.282

Akt utracił moc
Wersja od: 22 grudnia 1956 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 24 listopada 1956 r.
w sprawie podziału renty rodzinnej między uprawnionych członków rodziny.

Na podstawie art. 51 ust. 2 i art. 77 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. z 1956 r. Nr 43, poz. 200), zwanego w dalszym ciągu "dekretem", zarządza się, co następuje:
Podziału renty rodzinnej na równe części pomiędzy członków uprawnionych do renty dokonuje się, gdy:
1)
uprawnionymi do renty są małżonek oraz dzieci, wnuki lub rodzeństwo, a małżonek nie sprawuje nad nimi wszystkimi opieki,
2)
uprawnionymi do renty rodzinnej oprócz małżonka, dzieci, wnuków i rodzeństwa są również rodzice zmarłego,
3)
uprawniony pełnoletni członek rodziny zażąda wypłaty części renty rodzinnej do swoich rąk.
Rentę rodzinną, która ulega podziałowi na równe części, stanowią:
1)
podstawowa kwota renty rodzinnej (art. 52 ust. 1 dekretu),
2)
kwota wzrostu renty rodzinnej należna wszystkim uprawnionym członkom rodziny z powodu śmierci pracownika wskutek wypadku w zatrudnieniu lub choroby zawodowej (art. 52 ust. 2 dekretu),
3)
kwota wzrostu renty rodzinnej należna wszystkim uprawnionym członkom rodziny ze względu na większą ilość uprawnionych (art. 52 ust. 3 dekretu).
Jeżeli obliczona kwota renty rodzinnej (§ 2) łącznie z kwotami wzrostu przysługującego indywidualnie niektórym tylko członkom rodziny do ich części renty (art. 52 ust. 4 i 5 dekretu) oraz dodatkami do renty rodzinnej, przewidzianymi w art. 56 ust. 2, art. 59 ust. 2 i art. 60 dekretu przekracza górną granicę renty rodzinnej (art. 52 ust. 6 dekretu), wówczas rentę rodzinną oraz kwoty indywidualne i dodatki do renty obniża się do wysokości odpowiadającej stosunkowi, w jakim pozostaje górna granica renty rodzinnej do kwoty obliczonej łącznie dla wszystkich członków rodziny.
Jeżeli nad uprawnionymi do renty rodzinnej dziećmi, wnukami i rodzeństwem sprawują opiekę różne osoby i renta rodzinna ulega podziałowi na zasadach § 1, wówczas kwotę dodatków do renty rodzinnej określoną w art. 55 ust. 2 dekretu dzieli się na równe części pomiędzy dzieci, wnuki i rodzeństwo.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.