Podwyższenie opłat pocztowych, telegraficznych i telefonicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.87.682

Akt utracił moc
Wersja od: 31 sierpnia 1923 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 14 sierpnia 1923 r.
w sprawie podwyższenia opłat pocztowych, telegraficznych i telefonicznych.

Na mocy art. 10 ustawy z dnia 27 maja 1919 r. o państwowej wyłączności poczty, telegrafu i telefonu (Dz. P. P. P. № 44, poz. 310) podwyższa się dotychczasowe opłaty pocztowe, telegraficzne i telefoniczne oraz zarządza się co następuje:
Nowe opłaty pocztowe dla obrotu wewnętrznego i dla obrotu zagranicznego według załączonej taryfy obowiązują od 1 września 1923 r. z wyjątkiem opłat kwartalnych i rocznych, co do których podwyżka wchodzi w życie dopiero z dniem 1 października 1923 r. Opłaty za czasopisma niszczone przez wydawców do końca bieżącego kwartału (lipiec, sierpień, wrzesień) należy uważać za uiszczone należycie i z tytułu podwyżki taryf nie pobierać żadnych dopłat.

Korespondencji, nadanej przed dniem 1 września, a nadeszłej do urzędów oddawczych po tym dniu, nie należy obciążać dopłatą.

Podwyższa się granicę podanej wartości listów wartościowych i pęczek do 5,000.000 mkp.
Dopuszcza się przekazy pocztowe i telegraficzne do 5.000.000 mkp. na jeden przekaz, jak również obciążenie pobraniem przesyłki listowej, listu wartościowego lub paczki do 5.000.000 mkp.
Uznaniu poszczególnych Dyrekcji Poczt i Telegrafów pozostawia się rozszerzenie granic douczenia odbiorcom do domu kwot przekazów pocztowych i czekowego P. K. O. tudzież listów wartościowych i paczek o podanej wartości do 5.000,000 mkp. w miejscowym i do 500.000 mkp. w zamiejscowym okręgu doręczeń.
Znosi się opłatę manipulacyjną przy zwykłych przekazach pocztowych.
Ekwiwalent franka złotego dla opłat za przesyłki listowe zagraniczne wynosi 1 fr. zł. = 4.000 mkp., najwyższa zaś kwota odszkodowania za polecone przesyłki listowe do zagranicy = 200.000 mkp.

Za każdy międzynarodowy kupon na odpowiedź (coupon réponse international) należy wydawać znaczki pocztowe ogólnej wartości:

a)za kupon nowy wartości50cent.2.000mk.
b)za kupon dawny wartości25"1.000"
Nowe opłaty telegraficzne dla obrotu wewnętrznego obowiązują od 1 września 1923 r. z wyjątkiem opłat kwartalnych wymienionych pod pozycją 15 i 16 taryfy telegraficznej, które obowiązują dopiero od 1 października 19.23 r.

Z powodu podwyższenia wewnętrznej taryfy telegraficznej podwyższa się opłatę za telegramy do Rumunji i Węgier. Oplata od wyrazu telegramu zwykłego do Rumunji równa się podwójnej opłacie wewnętrznej, do Węgier zaś pojedynczej opłacie wewnętrznej plus 7 (siedem) centimów, obliczonych na marki polskie według każdocześnie obowiązującego ekwiwalentu franka złotego do marki polskiej.

Mowę opłaty telefoniczne obowiązują od 1 września 1923 r. z wyjątkiem opłat telefonicznych abonamentowych, które obowiązują od 1 października 1923 r. według załączonej taryfy z następującemi wyjątkami:
a)
do sieci miejscowych w Warszawie, Lwowie, Lubline, Łodzi, Białymstoku, Zagłębiu Borysławskiem i Dąbrowskiem, które z dniem 1 lipca 1922 r. przeszły na własność "Polskiej Spółki fikcyjnej Telefonów, mają zastosowanie tylko postanowienia taryfy, odnoszące się do rozmów międzymiastowych i telefonicznego pośrednictwa przy nadawaniu i odbieraniu telegramów przez telefon, zatem tylko §§ 26, 27, 28, 29, 30, 31 i 3.3;
b)
w województwach poznańskiem i pomorskiem obowiązują tylko należytości budowlane, to znaczy §§ 6, 7, 8, 9 i 10, następnie §§ 22, 24 i 23, dalej należytości za rozmowy międzymiastowe, to znaczy §§ 26, 27, 28, 29 i 30, opłaty za rozmaite inne Świn derenia, to znaczy §§ 31, 32 i 33, wreszcie cały rozdział III.

Abonenci, dla których podwyższone opłaty abonamentowe nie będą dogodne, mogą wypowiedzieć abonament na 2 tygodnie przed 1 października 1923 r.

Podwyższone należytości pocztowe, telegraficzne i telefoniczne dla obrotu wewnętrznego obowiązują:
a)
w obrocie na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i zezwala się na ich stosowanie w górnośląskiej części województwa śląskiego.
b)
w obrocie z Polski do obszaru Wolnego Miasta Gdańska; nie mają zastosowania- jedynie pozycji 10 c i 12 taryfy pocztowej.
Podwyższone należytości za rozmowy telefoniczne międzymiastowe obowiązują także z Wolnem Miastem Gdańskiem, z Austrją i Czechosłowacją.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 września 1923 r.
Z chwilą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia tracą moc obowiązującą wszystkie dotychczasowe sprzeczne z niniejszem rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIK 

A. TARYFA POCZTOWE.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

B.

TARYFA TELEGRAFICZNA.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

C.

TARYFA TELEFONICZNA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................