Podwyższenie opłat pocztowych, telegraficznych i telefonicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.15.103

Akt utracił moc
Wersja od: 20 lutego 1923 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 5 lutego 1923 r.
w sprawie podwyższenia opłat pocztowych, telegraficznych i telefonicznych.

Na mocy art. 10 ustawy i dnia 27 maja 1919 r. o państwowej wyłączności poczty, telegrafu i telefonu (Dz. P. P. P. № 44 poz. 310) zarządza się co następuje:
Podwyższa się opłaty pocztowe dla obrotu wewnętrznego i dla obrotu zagranicznego według załączonej taryfy. Opłaty miesięczne obowiązują od dnia 1 marca 1923 r. zaś kwartalne obowiązują od dnia 1 kwietnia 1923 r.

Korespondencji nadanej przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia a nadeszłej do urzędów oddawczych po tym dniu nie należy obciążać dopłatą.

Wprowadza się należytość manipulacyjną na przyjęcie przekazu zwykłego oraz za sporządzenie przekazu telegraficznego.
Znosi się należytość manipulacyjną przy paczkach wartościowych do 50.000 mk.
Ekwiwalent franka złotego dla opłat za przesyłki listowe zagraniczne wynosi 1 fr. zł. = 1.000 mk., najwyższa zaś kwota odszkodowania za polecone przesyłki listowe do zagranicy - 50.000 mk.

Za każdy międzynarodowy kupon na odpowiedź (coupon réponse international) należy wydawać znaczki pocztowe ogólnej wartości.

a)zakuponnowywartości50cent.500mk
a)""dawny"25"250"
Nowe opłaty telegraficzne kwartalne dla obrotu wewnętrznego wymienione pod poz. 15 i 16 taryfy telegraficznej obowiązują od d. 1 kwietnia 1923 r.

Z powodu podwyższenia wewnętrznej taryfy telegraficznej podwyższa się opłatę za telegramy do Rumunji i Węgier. Opłata od wyrazu telegramu zwykłego do Rumunji równa się podwójnej opłacie wewnętrznej, do Węgier zaś pojedynczej opłacie wewnętrznej więcej 7 (siedem) cent. obliczonych na marki polskie według każdocześnie obowiązującego ekwiwalentu franka zł. do marki polskiej.

Nowe opłaty telefoniczne abonamentowe obowiązują od d. 1 kwietnia 1923 r. według załączonej taryfy z następującemi wyjątkami:
a)
do sieci miejscowych w Warszawie, Łodzi, Lublinie, Białymstoku, Zagłębiu borysławskiem i dąbrowskiem, które z dniem 1 lipca 1922 r. przeszły na własność Polskiej Spółki Akcyjnej Telefonów, mają zastosowanie tylko postanowienia taryfy odnoszące się do rozmów międzymiastowych i telefonicznego pośrednictwa w nadawaniu i odbieraniu telegramów przez telefon, zatem tylko §§ 26, 27, 28, 29, 30, 31 i 33.
b)
W b. dzielnicy pruskiej obowiązują tytko należytości budowlane tz.: §§ 6, 7, 8, 9 i 10, następnie §§ 22, 23, 24 i 25, dalej należytości za rozmowy międzymiastowe tz.: §§ 26, 27, 28, 29 i 30, opłaty za rozmaite inne świadczenia tz.: §§ 31, 32 i 33 wreszcie cały rozdział III.

Abonenci, dla których podwyższone opłaty nie będą dogodne, mogą wypowiedzieć abonament na dwa tygodnie przed 1 kwietnia 1923 r.

Podwyższone należytości pocztowe, telegraficzne i telefoniczne dla obrotu wewnętrznego obowiązują:
a)
w obrocie na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem polskiej części Górnego Śląska,
b)
w obrocie z Polski do polskiej części Górnego Śląska,
c)
w obrocie z Polski z wyjątkiem polskiej części Górnego Śląska da obszaru W. M. Gdańska.

W relacji c) (z Polski do obszarów Wolnego miasta Gdańska) nie mają zastosowania poz. 9, 10 c) i 11 taryfy pocztowej.

Podwyższone należytości za rozmowy telefoniczne międzymiastowe obowiązują także w ruchu z W. Miastem Gdańskiem, z Austrją i Czechosłowacją.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WEWNĘTRZNA TARYFA, POCZTOWA.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................