Podmioty, na rzecz których wykonywane są przez nieletnich prace społeczne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.178

Akt obowiązujący
Wersja od: 26 stycznia 2023 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 19 stycznia 2023 r.
w sprawie podmiotów, na rzecz których wykonywane są przez nieletnich prace społeczne

Na podstawie art. 151 ust. 5 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700) zarządza się, co następuje:
1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb wyznaczania przez właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta podmiotów, na rzecz których nieletni mogą wykonywać prace społeczne;
2)
czynności podmiotów, o których mowa w pkt 1, w zakresie wykonywania prac społecznych, w tym dotyczące organizowania miejsc pracy i przydziału pracy oraz kontroli nieletnich.
2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
osobie wyznaczonej - rozumie się przez to osobę wyznaczoną przez podmiot, odpowiedzialną za organizowanie prac społecznych i kontrolowanie ich przebiegu;
2)
podmiocie - rozumie się przez to podmiot, który został wyznaczony przez właściwy organ gminy i na rzecz którego nieletni mogą wykonywać prace społeczne;
3)
właściwym organie gminy - rozumie się przez to właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
1. 
Prezes sądu rejonowego sporządza corocznie, nie później niż do dnia 15 października, opinię dotyczącą potrzeb sądu rejonowego w zakresie wykonywania prac społecznych przez nieletnich oraz przesyła ją niezwłocznie właściwemu organowi gminy.
2. 
Opinia określa w szczególności:
1)
przewidywaną na kolejny rok kalendarzowy liczbę nieletnich zobowiązanych do wykonania prac społecznych;
2)
przewidywaną na kolejny rok kalendarzowy niezbędną liczbę godzin prac społecznych w przeliczeniu na jednego nieletniego;
3)
wymagania dotyczące rodzaju prac społecznych i miejsca ich wykonywania, wynikające z konieczności zapewnienia prawidłowego wykonywania tych prac przy uwzględnieniu wieku nieletnich, ich możliwości psychofizycznych oraz potrzeb edukacyjnych.
1. 
Właściwy organ gminy wyznacza podmioty, uwzględniając opinię prezesa sądu rejonowego, o której mowa w § 2.
2. 
Informację o podmiotach właściwy organ gminy w terminie 30 dni od dnia otrzymania opinii prezesa sądu rejonowego przekazuje:
1)
właściwemu prezesowi sądu rejonowego;
2)
właściwemu kierownikowi zespołu kuratorskiej służby sądowej.

W tym samym terminie właściwy organ gminy przedstawia radzie gminy informację o podmiotach oraz opinię prezesa sądu rejonowego.

3. 
Informacja o podmiotach zawiera w szczególności:
1)
nazwę i adres podmiotu;
2)
miejsce i rodzaj prac społecznych;
3)
liczbę nieletnich, którzy mogliby wykonywać prace społeczne;
4)
dane osoby wyznaczonej.
4. 
Informację, o której mowa w ust. 3, właściwy organ gminy przesyła bezpośrednio właściwemu kierownikowi zespołu kuratorskiej służby sądowej i właściwemu prezesowi sądu rejonowego niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia wystąpienia zmiany.
1. 
Podmiot poucza nieletniego o obowiązku sumiennego wykonywania pracy oraz konieczności przestrzegania porządku i dyscypliny ustalonych w miejscu wykonywania tej pracy.
2. 
Podczas przydziału pracy uwzględnia się wiek nieletniego, jego stan zdrowia i możliwości psychofizyczne oraz jeśli to możliwe - posiadane kwalifikacje.
3. 
Podmiot:
1)
informuje nieletniego o sposobie wykonywania przydzielonej pracy;
2)
zapoznaje nieletniego z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisami przeciwpożarowymi w zakresie odpowiednim do wykonywanej pracy;
3)
zapewnia nieletniemu bezpieczne i higieniczne warunki pracy, środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze - przewidziane na danym stanowisku pracy.
Wyznaczona osoba ustala na okres co najmniej miesiąca harmonogram wykonywania prac społecznych przez nieletnich, który określa czas, miejsce i rodzaj pracy. Odpis harmonogramu przekazuje się zawodowemu kuratorowi sądowemu.
Podmiot prowadzi ewidencję prac społecznych wykonywanych przez nieletnich, w szczególności dotyczącą zbiorczego wymiaru godzin przepracowanych przez nieletnich oraz zbiorczego wymiaru godzin określonych w orzeczeniach. Informacje z ewidencji przekazuje się zawodowemu kuratorowi sądowemu w terminach przez niego wyznaczonych.
1. 
Prezes sądu rejonowego pierwszą opinię, która dotyczy potrzeb sądu rejonowego w zakresie wykonywania prac społecznych przez nieletnich, na rok 2023 przedstawi do dnia 15 lutego 2023 r.
2. 
Właściwy organ gminy wyznaczy pierwsze podmioty w ciągu 30 dni od dnia otrzymania opinii, o której mowa w ust. 1.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.