Poddanie kobiet obowiązkowi stawienia się do poboru oraz przeznaczanie ich do czynnej służby wojskowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.66.333

Akt utracił moc
Wersja od: 3 września 1992 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 sierpnia 1992 r.
w sprawie poddania kobiet obowiązkowi stawienia się do poboru oraz przeznaczania ich do czynnej służby wojskowej.

Na podstawie art. 48 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
1.
Kobiety w wieku określonym w art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, które w danym roku szkolnym kończą naukę w średnich i policealnych szkołach medycznych, poddaje się obowiązkowi stawienia się w tym roku do poboru.
2.
Dyrektor szkoły, o której mowa w ust. 1, przesyła, w trybie określonym w odrębnych przepisach, wojskowemu komendantowi uzupełnień właściwemu ze względu na siedzibę szkoły imienny wykaz kobiet, które kończą naukę w danym roku kalendarzowym.
1.
Wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na siedzibę szkoły przesyła imienne wykazy kobiet podlegających obowiązkowi stawienia się do poboru wojskowym komendantom uzupełnień właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego kobiet lub miejsce ich czasowego pobytu trwającego ponad dwa miesiące.
2.
Wojskowi komendanci uzupełnień po otrzymaniu wykazów, o których mowa w ust. 1, przesyłają je wójtom lub burmistrzom (prezydentom miast) w celu wezwania kobiet do poboru.
1.
Wojskowy komendant uzupełnień przeznacza do czynnej służby wojskowej kobiety uznane za zdolne do czynnej służby wojskowej oraz wydaje im książeczki wojskowe.
2.
Kobietom przeznaczonym do czynnej służby wojskowej wojskowy komendant uzupełnień udziela odroczenia tej służby do czasu ukończenia nauki.
3.
Kobiety, o których mowa w ust. 1, wojskowy komendant uzupełnień przenosi do rezerwy z dniem ukończenia przez nie nauki.
Kobiet uznanych za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej nie przeznacza się do tej służby.
Traci moc zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 marca 1984 r. w sprawie przeznaczania kobiet do służby wojskowej (Monitor Polski Nr 10, poz. 71).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.