Rozdział 3 - Zgłaszanie obowiązku podatkowego - Podatki obrotowy i dochodowy od osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.17.121

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 1989 r.

Rozdział  3

Zgłaszanie obowiązku podatkowego

§  21.
1.
Podatnicy podatku obrotowego są obowiązani corocznie zgłaszać urzędowi skarbowemu obowiązek podatkowy w zakresie tego podatku, jeżeli od obowiązku zgłoszenia nie zostali zwolnieni z mocy szczególnych przepisów.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy osób wykonujących działalność zwolnioną od podatku obrotowego; osoby te obowiązane są jednak zgłaszać obowiązek podatkowy w wypadkach, gdy w przepisach dotyczących zwolnienia od podatku obowiązek zgłoszenia został przewidziany.
3.
Zgłoszenie obowiązku podatkowego w zakresie podatku obrotowego zwalnia od odrębnego zgłoszenia obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od dochodu z działalności objętej zgłoszeniem w zakresie podatku obrotowego.
§  22.
1.
Podatnicy, którzy osiągają stałe przychody ze źródeł podlegających opodatkowaniu tylko podatkiem dochodowym, z wyjątkiem osób prawnych, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, obowiązani są corocznie zgłosić urzędowi skarbowemu obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy osób, których dochody ze wszystkich źródeł przychodów nie przekraczają łącznie kwoty wolnej od podatku dochodowego.
3.
Przez stałe osiąganie przychodów ze źródeł podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym rozumie się osiąganie takich przychodów przez okres dłuższy niż trzy kolejne miesiące w roku podatkowym.
§  23.
1.
Zgłoszenia obowiązku podatkowego dokonuje się na piśmie przez złożenie deklaracji według ustalonego wzoru i uiszczenie opłaty związanej z tym zgłoszeniem.
2.
Deklaracje w sprawie zgłoszenia obowiązku podatkowego składają:
1)
podatnicy podatku obrotowego wykonujący wolne zawody (§ 1 ust. 4) - w dwóch egzemplarzach,
2)
pozostali podatnicy podatku obrotowego - w trzech egzemplarzach,
3)
podatnicy podatku dochodowego (§ 22) - w jednym egzemplarzu.
§  24.
1.
Opłaty roczne związane ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego wynoszą:
1)
od podatników podatku obrotowego (§ 21 ust. 1) - 1.000 zł,
2)
od podatników podatku dochodowego (§ 22) - 400 zł.
2.
Urząd skarbowy potwierdza zgłoszenie obowiązku podatkowego przez wydanie pokwitowania uiszczenia opłaty związanej z tym zgłoszeniem, zwanego dalej "pokwitowaniem", według ustalonego wzoru.
3.
Pokwitowanie powinno stale znajdować się w miejscu wykonywania działalności. Podatnicy wykonujący działalność bez utrzymywania zorganizowanego zakładu powinni posiadać przy sobie pokwitowanie podczas wykonywania świadczeń.
§  25.
1.
Zgłoszenia obowiązku podatkowego i uiszczenia związanej z tym opłaty należy dokonać w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, na który zgłaszany jest ten obowiązek, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał w ciągu roku podatkowego - przed powstaniem tego obowiązku.
2.
Jeżeli obowiązek podatkowy powstał po dniu 1 lipca roku podatkowego, uiszcza się tylko połowę opłaty związanej ze zgłoszeniem tego obowiązku. Połowę opłaty uiszcza się również, w razie gdy działalność z uwagi na jej charakter jest wykonywana sezonowo przez okres krótszy niż 6 miesięcy w ciągu roku podatkowego. W takim wypadku ważność pokwitowania wygasa z upływem 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności, najpóźniej z końcem roku podatkowego. Jeżeli w tym samym roku podatkowym działalność wykonywana jest w dalszym ciągu po upływie okresu sześciomiesięcznego, na podatniku ciąży obowiązek dopłacenia różnicy pomiędzy opłatą całoroczną a półroczną w ciągu tygodnia od upływu okresu sześciomiesięcznego.
§  26.
1.
Obowiązek podatkowy w zakresie podatku obrotowego powinien być zgłoszony oddzielnie:
1)
na każdy zakład wytwórczy, usługowy i handlowy,
2)
na każdy wykonywany w zakładzie rodzaj działalności stanowiący odrębny przedmiot opodatkowania,
3)
na każdy wykonywany bez utrzymywania zorganizowanego zakładu rodzaj działalności stanowiący odrębny przedmiot opodatkowania,
4)
na każdy wolny zawód.
2.
Urząd skarbowy w terminie trzech dni od otrzymania deklaracji w sprawie zgłoszenia obowiązku podatkowego przekazuje drugi egzemplarz deklaracji organowi właściwemu w sprawie wydawania uprawnień do wykonywania działalności, a trzeci egzemplarz - właściwej organizacji samorządu społeczno-zawodowego podatników.
§  27.
1.
Jeżeli działalność jest wykonywana w różnych lokalach lub pomieszczeniach, poza miejscem określonym w uprawnieniu, a w razie braku obowiązku posiadania uprawnienia - poza miejscem wskazanym jako siedziba działalności, podatnik powinien w deklaracji w sprawie zgłoszenia obowiązku podatkowego wymienić te lokale i pomieszczenia, wskazując ich adresy; dotyczy to również lokali i pomieszczeń, w których wykonują pracę osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę nakładczą, oraz odrębnych składów.
2.
W wypadkach określonych w ust. 1, jeżeli podatnik podejmuje działalność w różnych lokalach lub pomieszczeniach albo uruchamia odrębny skład w ciągu roku podatkowego po zgłoszeniu obowiązku podatkowego, powinien on przed podjęciem takiej działalności albo przed uruchomieniem składu zawiadomić o tym urząd skarbowy.
3.
W lokalach, pomieszczeniach i składach, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny znajdować się odpisy pokwitowania poświadczone przez urząd skarbowy.
§  28.
1.
Wykonywanie działalności przez spadkobierców podatnika, w razie jego śmierci, nie powoduje obowiązku uiszczenia nowej opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego, pod warunkiem zawiadomienia o tym urzędu skarbowego w terminie dwóch miesięcy od daty śmierci podatnika. Zasada ta ma odpowiednie zastosowanie również w razie przekształcenia działalności wykonywanej jednoosobowo w spółkę oraz w razie połączenia się dwóch lub więcej osób prawnych, z tym że termin zawiadomienia o tym urzędu skarbowego wynosi siedem dni od powstania tego zdarzenia.
2.
Zmiana miejsca (siedziby) wykonywania działalności nie powoduje obowiązku uiszczenia nowej opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego, pod warunkiem zawiadomienia o tym w terminie siedmiu dni od wydania nowego uprawnienia lub dokonania odpowiedniej adnotacji na posiadanym uprawnieniu, zarówno urzędu skarbowego, który wydał pokwitowanie, jak i urzędu właściwego miejscowo dla nowej siedziby wykonywania działalności. Urzędowi skarbowemu właściwemu dla nowej siedziby działalności równocześnie z zawiadomieniem należy przedstawić pokwitowanie w celu dokonania na nim odpowiedniej adnotacji o zmianie.
3.
Zmiana rodzaju działalności nie powoduje obowiązku uiszczenia nowej opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego pod warunkiem zawiadomienia o tym urzędu skarbowego w terminie siedmiu dni, z równoczesnym przedstawieniem urzędowi skarbowemu pokwitowania w celu dokonania na nim odpowiedniej adnotacji o zmianie.
4.
W wypadkach określonych w ust. 1-3 należy łącznie z zawiadomieniem złożyć deklarację, o której mowa w § 23 ust. 2. Przepis § 26 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  29.
O zaprzestaniu na stałe wykonywania działalności oraz o utracie źródeł przychodów określonych w § 22 należy zawiadomić urząd skarbowy w terminie siedmiu dni. W razie ostatecznego zaprzestania wykonywania działalności należy również zwrócić temu urzędowi pokwitowanie (odpisy pokwitowania) uiszczenia opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego.