§ 8. - Podatek wyrównawczy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1971.14.138

Akt utracił moc
Wersja od: 21 sierpnia 1972 r.
§  8.
1.
Pracodawcy obowiązani do dokonania rocznego obliczenia dokonują tego obliczenia w terminie do dnia 31 grudnia każdego roku, z tym że za miesiąc grudzień nie dokonują obliczenia zaliczki. Przypadająca do pobrania różnica w podatku podlega potrąceniu z wynagrodzenia należnego za miesiąc grudzień, a jeżeli obliczenie zostało dokonane już po wypłacie tego wynagrodzenia - z wynagrodzenia za miesiąc styczeń roku następnego, a nadpłata - zaliczeniu na poczet należnego od podatnika podatku od wynagrodzeń.
2.
Pracodawca nie dokonuje rocznego obliczenia pracownikom, którzy korzystają z odliczeń, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 2 lit. b) i c) i pkt 3 ustawy o podatku wyrównawczym.
3.
Pracodawca nie dokonuje również rocznego obliczenia, jeżeli stosunek pracy z pracownikiem ustał lub powstał w ciągu roku, chyba że pracownik zażąda, by obliczenia rocznego dokonał mu pracodawca, z którym pozostaje w stosunku pracy w miesiącu grudniu. W tym wypadku pracodawca, który poprzednio dokonywał poboru zaliczek, obowiązany jest na wniosek pracownika przekazać nowemu pracodawcy dokonującemu obliczenia rocznego dane dotyczące podstawy obliczenia zaliczek i kwot tych zaliczek za miesiące, za które je pobierał.
4.
W wypadkach wymienionych w ust. 2 i 3, gdy na pracodawcy nie ciąży obowiązek dokonania obliczenia rocznego, obliczenia tego dokonuje organ finansowy, a pracownik jest obowiązany złożyć zeznanie.