Rozdział 6 - Sprzedaż traktowana na równi z eksportem oraz sprzedaż towarów i usług w kraju objęta stawką 0% - Podatek od towarów i usług.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.39.176

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1994 r.

Rozdział  6

Sprzedaż traktowana na równi z eksportem oraz sprzedaż towarów i usług w kraju objęta stawką 0%

§  34. 
Przez usługi związane bezpośrednio z eksportem towarów rozumie się:
1)
usługi dotyczące towarów eksportowanych, polegające na ich pakowaniu, przewozie do miejsc formowania przesyłek zbiorowych, składowaniu, przeładunku, ważeniu, kontrolowaniu, nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu, a także wykonywaniu innych czynności o podobnym charakterze,
2)
usługi świadczone na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa, komisu lub innych umów o podobnym charakterze, dotyczące towarów eksportowanych.
§  35. 
Ustala się listę towarów i usług, stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia, do których sprzedaży lub świadczenia w kraju stosuje się stawkę 0%.
§  36.  43
1. 
W okresie do dnia 31 grudnia 1995 r. stawkę podatku 0% stosuje się do:
1)
sprzedaży w kraju:
a)
wydawnictw prasowych (SWW 2711) i wydawnictw dziełowych (SWW 2712), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN i ISBN,
b)
nut i map (SWW 2713-11, 2713-12),
c)
publikacji w języku Braille'a,
d)
świadczenia usług polegających na drukowaniu na materiałach powierzonych wydawnictw dziełowych i wydawnictw prasowych,
2)
importu następujących towarów:
a)
drukowanych książek i broszur (ex PCN 4901) oraz gazet, dzienników i czasopism, ilustrowanych lub nie, zawierających materiały reklamowe (PCN 4902), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN i ISBN,
b)
nut drukowanych lub w rękopisie, nawet ilustrowanych lub oprawionych (PCN 4904 00 00 0),
c)
map, map hydrograficznych, map morskich wszelkich rodzajów, również atlasów, map ściennych, planów topograficznych, drukowanych (ex PCN 4905).
2. 
Stawkę podatku 0% stosuje się również:
1)
w okresie do dnia 31 grudnia 1994 r. do wydawnictw dziełowych (SWW 2712) oraz drukowanych książek i broszur (ex PCN 4901) nie oznaczonych symbolem ISBN, które wydano przed dniem 1 stycznia 1994 r. lub w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 marca 1994 r., jeżeli na wydawnictwie została podana data druku,
2)
w okresie do dnia 30 czerwca 1994 r. do wydawnictw prasowych (SWW 2711) nie oznaczonych symbolem ISSN.
§  37.  44
 Stawkę podatku 0% stosuje się również do:
1)
leków podstawowych i uzupełniających (bez względu na wielkość opakowania), wymienionych w wykazach ustalanych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 27 września 1991 r. o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne (Dz. U. Nr 94, poz. 422), oraz leków recepturowych sporządzanych w aptece, przy których nabyciu osoba uprawniona wnosi opłatę ryczałtową,
2)
leków gotowych i testów diagnostycznych (bez względu na wielkość opakowania), stosowanych w chorobach zakaźnych i przewlekłych (wrodzonych i nabytych), ustalanych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy, o której mowa w pkt 1,
3)
środków farmaceutycznych nie wymienionych w pkt 1 i 2, do których mają zastosowanie ceny urzędowe,
4) 45
 środków farmaceutycznych i materiałów medycznych stosowanych wyłącznie w lecznictwie zamkniętym oraz wydawanych na podstawie recepty lekarskiej dla leczenia poszpitalnego, określonych w wykazie wydanym przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej na podstawie odrębnych przepisów.
§  38. 
Stawkę podatku 0% stosuje się do wynajmu powierzchni wystawienniczej, w związku ze świadczeniem usług związanych z organizacją wystaw i targów (KU 65 101) na rzecz osób zagranicznych w rozumieniu przepisów prawa dewizowego nie będących podatnikami podatku od towarów i usług, za które zapłata pobierana jest w walucie obcej, na podstawie faktury wystawionej przez usługodawcę.
§  39. 
1. 
Stawkę podatku 0% stosuje się do sprzedaży towarów do wolnych obszarów celnych umiejscowionych na terenie lotniczego, morskiego lub rzecznego przejścia granicznego, przeznaczonych do odprzedaży podróżnym.
2. 
Stawkę podatku 0% stosuje się do:
1)
usług polegających na przesyłaniu energii elektrycznej przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tranzyt),
2) 46
 usług świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa, komisu lub umów o podobnym charakterze, dotyczących towarów eksportowanych, z zastrzeżeniem ust. 3,
3) 47
 usług projektowania budowlanego, technologicznego i urbanistycznego (KU 37), usług w zakresie rzeczoznawstwa (KU 89302), usług adwokackich (KU 924) i usług notarialnych (KU 92104), z zastrzeżeniem ust. 3.
3.  48
 W przypadkach określonych w ust. 2 pkt 2 i 3 stawkę 0% stosuje się pod warunkiem, że:
1)
usługa jest świadczona na rzecz osób zagranicznych w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, nie będących podatnikami podatku od towarów i usług,
2)
podatnik posiada dowód, iż należność za wykonaną usługę została zapłacona w dewizach i przekazana na rachunek bankowy podatnika w polskim banku.
§  39a.  49
1. 
Stawkę podatku 0% stosuje się również do:
1)
sprzedaży towarów nabywanych przez osoby zagraniczne w rozumieniu prawa dewizowego, nie będące podatnikami podatku od towarów i usług, w przypadku gdy towary te są przeznaczone do przerobu, uszlachetnienia lub przetworzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie do wywozu za granicę, pod warunkiem że podatnik:
a)
przekaże nabyty przez osobę zagraniczną towar do podmiotu, który dokonuje przerobu, uszlachetnienia lub przetworzenia,
b)
posiada dowód, iż należność za towar została zapłacona w dewizach i przekazana na rachunek bankowy podatnika w polskim banku,
2)
świadczenia usług przerobu, uszlachetnienia lub przetworzenia, wykonywanych na zlecenie osób zagranicznych w rozumieniu prawa dewizowego, nie będących podatnikami podatku od towarów i usług, w przypadku gdy:
a)
wykonywane przez podatnika usługi dotyczą towarów wytworzonych w kraju,
b)
podatnik posiada dowód, iż należność za usługę została zapłacona w dewizach i przekazana na rachunek bankowy podatnika w polskim banku,
c)
podatnik posiada dokument potwierdzający wywóz za granicę towaru, którego usługa dotyczy.
2. 
Obowiązek podatkowy powstaje:
1)
w przypadku określonym w ust. 1 pkt 1 - z chwilą otrzymania zapłaty, nie później jednak niż 40 dnia od daty wydania towaru,
2)
w przypadku określonym w ust. 1 pkt 2 - z chwilą otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towaru za granicę, nie później jednak niż 40 dnia od daty wykonania usługi.
3. 
Jeżeli towar powstały w wyniku czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 2, został zbyty na terenie kraju, podmiot, który dokonał tych czynności, jest obowiązany do zapłacenia podatku według stawki właściwej dla sprzedaży tego towaru, przy czym podatek ustala się od wartości towaru obliczonej na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, zmniejszonych o podatek od towarów i usług.
§  40. 
1.  50
 Stawkę podatku 0% stosuje się do zamawianych przez Ministra Obrony Narodowej i przyjmowanych przez odbiór wojskowy towarów i usług wojskowych określonych w odrębnej liście zatwierdzonej przez Ministra Finansów.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do towarów wojskowych sprowadzanych z zagranicy przez Ministra Obrony Narodowej bezpośrednio lub za pośrednictwem uprawnionych jednostek obrotu.
3.  51
 Stawkę 0% stosuje się również do towarów i usług związanych z bezpieczeństwem publicznym, zamawianych przez Ministra Spraw Wewnętrznych, określonych w odrębnej liście zatwierdzonej przez Ministra Finansów.
4.  52
 Stawkę 0% stosuje się również do towarów i usług zamawianych przez Ministra Sprawiedliwości dla jednostek organizacyjnych więziennictwa, określonych w odrębnej liście zatwierdzonej przez Ministra Finansów.
§  40a.  53
1.  54
 W okresie do dnia 31 grudnia 1994 r. stawkę podatku 0% stosuje się do:
1)
usług związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art. 51 ust. 2 ustawy:
a)
budowlano-montażowych, realizowanych na podstawie umów zawartych przed dniem 2 marca 1993 r.,
b)
geodezyjnych, mierniczych i dokumentacyjnych (KU 361),
c)
projektowania budowlanego, technologicznego, urbanizacyjnego (KU 37),
2)
sprzedaży lokali mieszkalnych przez podatników prowadzących działalność gospodarczą w zakresie budownictwa mieszkaniowego lub usług mieszkaniowych.
2. 
Przepis ust. 1 pkt 1 lit. a) stosuje się pod warunkiem zawiadomienia przez podatników świadczących usługi budowlano-montażowe w terminie do dnia 30 lipca 1993 r. właściwego urzędu skarbowego o zawarciu takich umów oraz przedłożenia wykazów zawierających dane dotyczące stron umów, rodzaju i wartości transakcji oraz okresu, na jaki umowa została zawarta, pod rygorem utraty uprawnień do stosowania stawki podatku 0%.
§  40b.  55
1. 
Podatnicy, którzy do dnia 31 grudnia 1993 r. byli zwolnieni od podatku, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 7 i przepisów wydanych na podstawie art. 47 ustawy, a od dnia 1 stycznia 1994 r. obowiązani są płacić podatek, mogą powiększyć podatek naliczony za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 marca 1994 r. o podatek naliczony wynikający z rachunków uproszczonych dokumentujących zakupy towarów posiadanych w dniu 31 grudnia 1993 r. oraz o podatek naliczony wynikający z dokumentów odprawy celnej dotyczących tych towarów, z zastrzeżeniem przepisów ust. 2-4.
2. 
Przepisy ust. 1 stosuje się pod warunkiem sporządzenia przez podatnika spisu z natury zapasów towarów posiadanych w dniu 31 grudnia 1993 r. W spisie wykazywana jest kwota podatku naliczonego przypadająca na poszczególne grupy towarowe objęte spisem w podziale na poszczególne stawki podatkowe.
3. 
Kwoty podatku, o których mowa w ust. 2 ustalane są:
1)
tylko dla towarów stanowiących zapasy u podatnika w dniu 31 grudnia 1993 r. po zakończeniu sprzedaży,
2)
przez pomnożenie ilości towarów ustalonych na podstawie spisu przez kwotę podatku naliczonego przypadającą na jednostkę towaru.
4. 
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do podatku naliczonego zawartego w wyrobach gotowych, półwyrobach, półfabrykatach, produkcji w toku, a także robót budowlano-montażowych w toku, jeżeli na podstawie ewidencji prowadzonej przez podatnika istnieje możliwość ustalenia kwoty tego podatku.
5. 
Podatnicy, o których mowa w ust. 1, obowiązani są poinformować właściwy urząd skarbowy o łącznej kwocie podatku naliczonego ustalonej w wyniku spisu z natury w terminie do dnia 25 stycznia 1994 r.
43 § 36:

- zmieniony przez § 7 pkt 12 rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1993 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U.93.59.272) z dniem 5 lipca 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.134.652) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 marca 1994 r. (Dz.U.94.47.193) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1994 r.

44 § 37 zmieniony przez § 7 pkt 13 rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1993 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U.93.59.272) z dniem 5 lipca 1993 r.
45 § 37 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.134.652) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
46 § 39 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 21 lit. a) rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.134.652) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
47 § 39 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 21 lit. a) rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.134.652) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
48 § 39 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 21 lit. b) rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.134.652) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
49 § 39a dodany przez § 1 pkt 22 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.134.652) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
50 § 40 ust. 1 zmieniony przez § 7 pkt 14 lit. a) rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1993 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U.93.59.272) z dniem 5 lipca 1993 r.
51 § 40 ust. 3 dodany przez § 7 pkt 14 lit. b) rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1993 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U.93.59.272) z dniem 5 lipca 1993 r.
52 § 40 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 23 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.134.652) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
53 § 40a dodany przez § 7 pkt 15 rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1993 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U.93.59.272) z dniem 5 lipca 1993 r.
54 § 40a ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 24 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.134.652) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
55 § 40b dodany przez § 1 pkt 25 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.134.652) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.