Art. 4. - Podatek od spadków i darowizn.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.45.228

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1975 r.
Art.  4.
1.
Zwalnia się od podatku:
1)
nabycie własności i prawa użytkowania wieczystego gospodarstwa rolnego lub jego części oraz innych praw do takiego gospodarstwa lub jego części, jak również działki przyzagrodowej, z wyjątkiem:
a)
gospodarstw rolnych położonych na terenie miast o liczbie mieszkańców powyżej 100.000,
b)
budynków mieszkalnych na terenie miast,
c)
nadwyżki ponad 400.000 zł wartości budynków mieszkalnych położonych na terenie gmin,
d)
budynków zajętych na cele chowu i wylęgu drobiu lub hodowli zwierząt futerkowych wraz ze stadem hodowlanym,
e)
urządzeń do prowadzenia upraw specjalnych, jak: szklarnie, inspekty, pieczarkarnie, chłodnie, przechowalnie owoców,
f)
nadwyżki wartości obszaru sadów ponad 3 ha,
2)
nabycie praw do wkładów w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub w spółdzielni kółek rolniczych,
3)
nabycie w drodze spadku praw autorskich, z wyjątkiem należności z zawartych przez autora umów wydawniczych lub umów o rozpowszechnianie utworów w inny sposób, wykonywanych w okresie dwóch lat od dnia otwarcia spadku, jeżeli chodzi o umowy wydawnicze, a w okresie jednego roku - jeżeli chodzi o umowy o rozpowszechnianie utworów w inny sposób,
4)
nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych, podlegających opodatkowaniu według przepisu art. 2, jeżeli wartości dewizowe nabyte lub uzyskane ze spieniężenia rzeczy lub praw zostały przekazane na rachunek obdarowanego do banku w kraju, a jeżeli chodzi o spadki otwarte za granicą:
a)
jeżeli należności zostały zrealizowane za pośrednictwem polskiego urzędu konsularnego,
b)
jeżeli należności zostały przekazane na rachunek spadkobiercy w kraju, w wypadku gdy w państwie spadkodawcy nie ma polskiego urzędu konsularnego,
5)
nabycie własności rzeczy i praw majątkowych w drodze darowizny od jednostek gospodarki uspołecznionej.
2.
Jeżeli w skład gospodarstwa rolnego, będącego przedmiotem spadku lub darowizny, wchodzą składniki majątkowe wymienione w ust. 1 pkt 1 lit. d-f, a nabywcami są małżonek i zstępni, z podstawy opodatkowania wyłącza się wartość tych składników pod warunkiem, że nabywcy złożą oświadczenie, iż będą prowadzić nadal to gospodarstwo przez okres co najmniej pięciu lat od daty otwarcia spadku lub przyjęcia darowizny. W razie zbycia gospodarstwa przed upływem tego terminu wznawia się postępowanie i dokonuje wymiaru podatku od całej wartości spadku. Okres przedawnienia prawa dokonania wymiaru podatku biegnie w tym wypadku od daty zbycia gospodarstwa przez spadkobiercę lub obdarowanego.
3.
Zwolnienie określone w ust. 1 stosuje się, jeżeli nabywca jest obywatelem polskim lub ma miejsce zamieszkania albo siedzibę w Polsce.
4.
Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy i praw majątkowych przez osoby prawne określone w art. 3 pkt 2, jeżeli osoby te zachowały w roku poprzedzającym rok, w którym nastąpiło nabycie, warunki zwolnienia od podatku określone w przepisach o podatku dochodowym. Zwolnienia nie stosuje się do nabycia własności rzeczy przeznaczonych do używania w prowadzonych przez te osoby przedsiębiorstwach lub rzeczy przekazanych takim przedsiębiorstwom w ciągu dwóch lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
5.
Zwalnia się od podatku, z zastrzeżeniem wzajemności, nabycie własności rzeczy i praw majątkowych w sposób określony w art. 1 przez państwa obce.