Dział 2 - Szczególne zasady opodatkowania. - Podatek obrotowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.52.413

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1951 r.

Dział  II.

Szczególne zasady opodatkowania.

1.
Upoważnia się Ministra Skarbu do zryczałtowania w drodze rozporządzenia poboru podatku od niektórych grup podatników, nie prowadzących ksiąg handlowych, bez ustalenia sum obrotu w poszczególnym przypadku. Ryczałtem mogą być objęte równocześnie podatek oraz opłata za kartę rejestracyjną. Rozporządzenie Ministra Skarbu ustali sposób zryczałtowania podatku, podstawę obliczenia oraz terminy płatności.
2.
Upoważnia się również Ministra Skarbu do określenia w drodze rozporządzeń dla niektórych grup podatników, nie prowadzących ksiąg handlowych, sposobu zryczałtowania podatku w stosunku procentowym do otrzymywanych przez podatników kwot za wykonywane świadczenia.

Upoważnia się Ministra Skarbu do wprowadzania w drodze rozporządzeń w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami scalonego podatku obrotowego od obrotów, wynikających ze sprzedaży poszczególnych rodzajów towarów przez poszczególnych podatników, od wszystkich lub niektórych faz i rodzajów obrotów. Stawki tego podatku mogą być ustalane od jednostki wagi lub od sztuki. Rada Ministrów na wniosek Ministra Skarbu przedstawiony w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Planowania może ustalać stawki scalonego podatku obrotowego wyższe od stawek, jakie by wynikały ze zsumowania stawek podatku obrotowego za poszczególne fazy i rodzaje obrotów.

1.
Upoważnia się Ministra Skarbu w zakresie opodatkowania przedsiębiorstw państwowych i samorządowych, przedsiębiorstw państwowo-spółdzielczych oraz przedsiębiorstw pozostających pod zarządem państwowym do wprowadzania w porozumieniu z właściwymi ministrami:
1)
stawek podatku w innej wysokości niż przewidziane w art. 7, 8 i 9;
2)
stawek podatku określonych od jednostki wagi towaru lub od sztuki albo od innej podstawy opodatkowania;
3)
jednokrotnego podatku obrotowego od wszystkich lub niektórych faz i rodzajów obrotu, od poszczególnych przedsiębiorstw lub grup przedsiębiorstw, od poszczególnych towarów lub grup towarów, przy czym stawki podatku mogą być wyższe lub niższe od stawek, jakie by wynikały ze zsumowania stawek podatku obrotowego za poszczególne fazy i rodzaje obrotów; Minister Skarbu określi podatnika bądź podatnika i płatnika jednokrotnego podatku obrotowego.
2.
W przypadku określenia stawek podatku w różnej wysokości, uzależnionej od przeznaczenia towaru, ustalanie ceny towaru następować będzie w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
3.
Minister Skarbu ustala ceny towarów objętych w dniu 31 grudnia 1948 r. monopolami skarbowymi.

Minister Skarbu może w drodze rozporządzeń zwalniać od podatku całkowicie lub częściowo poszczególne rodzaje świadczeń (towarów) w całym Państwie lub na poszczególnych jego obszarach i określać warunki całkowitego lub częściowego zwolnienia od podatku.

Urząd skarbowy (rewizyjny) może zwolnić od podatku podatników, których podatek nie przewyższałby kwoty 5.000 zł w stosunku rocznym.