Art. 8. - Podatek obrotowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.52.413

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1951 r.
Art.  8.
1.
Od obrotów, osiągniętych przez producenta oraz importera ze sprzedaży lub wymiany, zarówno połączonej jak i nie połączonej ze świadczeniem usług, następujących towarów oraz ich namiastek i ekstraktów, stawki podatku wynoszą:
pkttowar (namiastka, ekstrakt)stawka podatku
1)Wino musujące gronowe35%
2)Wino gazowane gronowe30%
3)Wino gronowe25%
4)Wino owocowe musujące i gazowane15%
5)Wino owocowe, moszcz winny i mód pitny10%
6)Piwo22%
7)Cukier skrobiowy (również i w wyrobach)40%
8)Sztuczne środki słodzące20%
9)Karty do gry z papieru50%
10)karty do gry z innych materiałów75%
11)Drożdże nadające się do wypieku (piekarniane)80%
12)Kwas octowy25%
2.
Ekstraktem w rozumieniu niniejszego dekretu jest produkt, zawierający podstawowe surowce lub namiastki tych surowców, służące do wyrobu towarów, o których mowa w ust. 1, a nadający się do wyrobu tych towarów w drodze rozcieńczenia, przyrządzania lub w drodze innych prostych zabiegów, jeżeli w ich wyniku otrzymuje się te towary albo ich namiastki.
3.
Namiastką jest towar zastępujący w użyciu towary, o których mowa w ust. 1.
4.
Za piwo uważa się napój otrzymany w drodze fermentacji alkoholowej za pomocą drożdży ze słodu z dodatkiem chmielu albo także kukurydzy lub innego zboża, wszelkiego rodzaju cukru i substancji barwiących.

Za słód uważa się każde zboże sztuczne kiełkowane.

5.
Za cukier skrobiowy uważa się cukier w postaci syropu oraz w stanie stałym otrzymany ze skrobi (krochmalu) niezależnie od tego, czy przy jego wyrobie użyto innych rodzajów cukru lub produktów zawierających cukier.

Do mieszaniny cukru buraczanego i skrobiowego stosuje się stawkę podatkową przewidzianą dla cukru wyżej opodatkowanego.

6.
Za sztuczne środki słodzące uważa się wszelkie nadające się do słodzenia związki chemiczne, wytworzone syntetycznie, a posiadające wyższą słodycz niż cukier (sacharoza).

Do sztucznych środków słodzących zalicza się również takie wyroby, zawierające syntetyczne substancje słodzące, które nadają się do słodzenia produktów spożywczych, jak również takie związki chemiczne, które za pomocą prostych zabiegów chemicznych mogą być przetworzone na syntetyczny środek słodzący.

7.
Za karty do gry uważa się wszelkie karty, których można używać do gry bez względu na ich formę i rodzaj znaków na nich zamieszczonych.

Nie uważa się za karty do gry kart przeznaczonych:

a)
do gier, mających na celu wyłącznie zabawianie lub pouczanie dzieci,
b)
do celów reklamowych na warunkach ustalonych przez Ministra Skarbu.

Minister Skarbu może uznać za wytwórnię kart do gry zakłady trudniące się zarobkowo doprowadzaniem używanych kart do gry do stanu ponownej używalności. W tym przypadku karty takie podlegają podatkowi na równi z nowymi.

8.
Za kwas octowy uważa się produkt otrzymany w drodze suchej destylacji drzewa lub innych zabiegów chemicznych, w stanie oczyszczonym, z wyjątkiem produktu otrzymanego w drodze fermentacji octowej płynów alkoholowych.
9.
Upoważnia się Ministra Skarbu do określania w drodze rozporządzeń surowców, jakich wolno używać do wyrobu towarów, o których mowa w ust. 1, jak również do określania warunków wyrobu tych towarów.