Art. 3. - Podatek obrotowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.52.413

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1951 r.
Art.  3.
1.
Podatkowi podlegają prywatnoprawne zawodowe i odpłatne świadczenia rzeczy lub usług, wykonywane na obszarze Rzeczypospolitej. W przypadku likwidacji przedsiębiorstwa podatkowi podlega także wartość towarów (półwyrobów), określona w art. 6 ust. 7.
2.
U podatników, którzy wytwarzają lub sprowadzają z zagranicy towary, o których mowa w art. 8, podatkowi podlegają również:
1)
deputaty pracownicze, wydawane przez podatnika jako pracodawcę w wytwarzanych lub importowanych towarach z wyjątkiem przewidzianym w art. 4 pkt 40) lit. e);
2)
wytworzone lub importowane towary, pobrane do konsumcji własnej;
3)
a) przekraczające normy dozwolonego zaniku lub wydajności (art. 4 pkt 40) lit. f) ubytki towarów albo ich półwyrobów wytwarzanych lub importowanych, powstałe w czasie wytwarzania, formowania, rozlewu, pakowania, magazynowania bądź przewozu,
b)
inne braki towarów lub ich półwyrobów wytworzonych lub importowanych, magazynowanych lub przewożonych.
3.
Przepisy ust. 2 mają odpowiednie zastosowanie do przerabiającego lub zużywającego w odniesieniu do towarów oraz ich półwyrobów, o których mowa w art. 8 - w przypadku, gdy do wartości sprzedażnej tych towarów (półwyrobów) ze względu na ich przeznaczenie zastosowano niższą, stawkę podatku lub nastąpiło zwolnienie od podatku.
4.
Za ubytek uważa się ilość towaru brakującą w stosunku do stanu wynikającego z ksiąg lub dokumentów.
5.
Za normy wydajności uważa się normy określające minimalną ilość towaru, jaka powinna być wyprodukowana z surowca lub półfabrykatu, bądź maksymalną ilość towaru, jaka przy przerobie lub zużyciu może być użyta na jednostkę wyrobu.
6.
Za przerób uważa się zmianę rodzaju lub jakości towaru drogą przerobienia lub przyrządzenia albo przetworzenia na nowy towar.
7.
Za zużycie towaru uważa się wszelkiego rodzaju zastosowanie tego towaru do celów przemysłowych, technicznych, hodowlano-rolniczych, naukowych lub leczniczych, przy którym ulega on zniszczeniu, a jeżeli używa się go przy wyrobie lub przerobie innego towaru, nie wchodzi w jego skład ani w stanie naturalnym, ani zmienionym, lecz ulega zniszczeniu, bądź zostaje odzyskany jako produkt powrotny.
8.
Za produkt powrotny uważa się towar użyty w procesie fabrykacyjnym, który po zakończeniu tego procesu został w swej istotnej postaci z powrotem odzyskany.
9.
Upoważnia się Ministra Skarbu do rozciągania w drodze rozporządzeń przepisów ust. 2 i 3 na inne towary.