Art. 10. - Podatek obrotowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.52.413

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1951 r.
Art.  10.
1.
Jeżeli podatnik wykonuje świadczenia kilku rodzajów, podlegające różnym stawkom wymienionym w art. 7-9, do każdego rodzaju świadczeń stosuje się stawkę właściwą dla danego rodzaju świadczenia.
2.
Świadczenie usług połączone ze świadczeniem nabytych lub wytworzonych w tym celu towarów (art. 7 i 9) podlega stawce właściwej dla świadczenia usług.
3.
Jeżeli przerabiający lub zużywający używa nabytego towaru niezgodnie z przeznaczeniem, które było podstawą zastosowania niższej stawki podatku lub nabycia towaru po niższej cenie, obowiązany jest uiścić tytułem podatku dopłatę do najwyższej stawki podatku lub do najwyższej ceny towaru.
4.
Ubytki i braki towarów (art. 3 ust. 2, 3 i 9) we wszelkich fazach produkcji, począwszy od półwyrobu, podlegają najwyższej stawce podatku przewidzianej dla danego towaru.
5.
Stawki podatkowe, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2) i pkt 5), art. 9 ust. 1 lit. A) i C), zwolnienia od podatku w myśl art. 4 oraz ulgi, udzielone na mocy art. 20, nie przysługują spółdzielniom, co do których Centralny Związek Spółdzielczy lub upoważniona przez Związek właściwa centrala spółdzielni bądź centrala spółdzielczo-państwowa stwierdzi, że działalność spółdzielni jest niezgodna z zasadami ruchu spółdzielczego; ulga nie przysługuje poczynając od dnia, od którego według orzeczenia Centralnego Związku Spółdzielczego bądź wymienionych central działalność spółdzielni nie była zgodna z zasadami ruchu spółdzielczego.
6.
Stawki podatku przewidziane w art. 7 pkt 1), pkt 4) i pkt 6)-10) podwyższa się o 50% w przypadkach, gdy podatnicy, obowiązani do prowadzenia ksiąg handlowych, uproszczonych lub podatkowych, ksiąg tych w ogóle nie prowadzą, albo też księgi te nie zostaną uznane za dowód lub zostaną pominięte przy ustalaniu podstawy opodatkowania.

W przypadku rozpoczęcia prowadzenia ksiąg w ciągu roku podatkowego podwyżka stawek ustaje z końcem miesiąca, w którym rozpoczęto prowadzenie ksiąg.

7.
Przepis ust. 6 nie ma zastosowania w przypadkach przewidzianych w art. 6 ust. 2 zdanie ostatnie.