Art. 16. - Podatek obrotowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.3.23

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1948 r.
Art.  16.
1.
W instytucjach kredytu krótkoterminowego obrotem jest suma należnych lub zapłaconych procentów i innych wynagrodzeń za świadczenia oraz zysk brutto z dokonanych operacyj obcymi walutami, dewizami, tudzież wszelkiego rodzaju papierami wartościowymi.
2. 7
W zakładach ubezpieczeń obrotem jest całkowita suma pobranych składek od wszystkich ubezpieczeń; do obrotu nie wlicza się składek na rzecz straży ogniowych
3. 8
U komisanta przy czynnościach komisowej sprzedaży obrotem jest suma należnej prowizji oraz innych wynagrodzeń za wykonane usługi, jeżeli komisant:
1)
działa na rachunek osób, opłacających podatek w myśl dekretu niniejszego z tytułu sprzedaży towarów, będących przedmiotem komisu;
2)
prowadzi prawidłowe księgi handlowe i udowodni stosunek komisu umową pisemną lub korespondencją;
3)
nie otrzymuje dla siebie, niezależnie od umówionego wynagrodzenia komisowego, bądź zamiast wynagrodzenia, różnicy między ceną istotnie osiągniętą a ceną sprzedażną ustaloną w umowie komisu.

Przy czynnościach komisu, nie odpowiadających wszystkim wyżej określonym warunkom, uważa się za obrót całkowitą sumę odpłaty, jaka przypadłaby komisantowi, gdyby działał na rachunek własny. Nie wymaga się warunku, określonego w pkt 1), jeżeli komisant działa na rachunek osób trzecich przy sprzedaży tych produktów rolnych oraz surowców i półwyrobów, niezbędnych dla rolnictwa lub przemysłu krajowego, których wykaz ustali Minister Skarbu w porozumieniu z właściwymi ministrami. Ministrowi Skarbu służy prawo zwalniania komisantów od obowiązku prowadzenia prawidłowych ksiąg handlowych, jeżeli stosunek komisowy i obrót wynika z prawidłowo prowadzonych ksiąg handlowych komitenta.

4.  9 U komisanta - przy czynnościach komisowego zakupu - obrotem jest całkowita suma odpłaty, jaka przypadłaby komisantowi, gdyby działał na rachunek własny. W przedsiębiorstwach państwowych i związków samorządu terytorialnego oraz ich zrzeszeniach, w przedsiębiorstwach pozostających pod zarządem państwowym lub związków samorządu terytorialnego oraz w spółdzielniach, o których mowa w art. 17 ust. 3, przy czynnościach komisowego zakupu obrotem jest kwota otrzymanej prowizji oraz innych wynagrodzeń za wykonane usługi pod warunkami wymienionymi w ust. 4, który ma tu odpowiednie zastosowanie.

5. 10
Przy czynnościach wszelkiego rodzaju pośrednictwa obrotem jest prowizja i inne wynagrodzenia za wykonane usługi. Jeżeli jednak pośrednik posiada towar lub nim dysponuje, obrotem jest całkowita suma odpłaty, jakaby mu przypadła, gdyby działał we własnym imieniu i na własny rachunek. Przepisu zdania poprzedniego nie stosuje się do ajentów działających w imieniu i na rzecz przedsiębiorstw państwowych i związków samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorstw pozostających pod zarządem państwowym lub związków samorządu terytorialnego.
6. 11
U ekspedytora obrót stanowią wszelkie wynagrodzenia należne za świadczenia, wykonywane w granicach zawartych przez niego umów ekspedycji, z odliczeniem poniesionych przez ekspedytora w imieniu i na rachunek zleceniodawcy i należycie udowodnionych kosztów, związanych z wykonaniem umowy ekspedycji, jak np. kosztów przewozu obcymi środkami przewozowymi, wydatków na opłacenie należności celnych, ubezpieczenia itp., jeżeli w myśl umowy ekspedytor obowiązany jest wyliczyć się wobec zleceniodawcy z wysokości rzeczywiście poniesionych wydatków i kosztów.
7 Art. 16 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. a) ustawy z dnia 25 lutego 1948 r. (Dz.U.48.12.94) zmieniającej nin. dekret z dniem 1 stycznia 1948 r.
8 Art. 16 ust. 3 według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 7 lit. b) ustawy z dnia 25 lutego 1948 r. (Dz.U.48.12.94) zmieniającej nin. dekret z dniem 1 stycznia 1948 r.
9 Art. 16 ust. 4 według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 7 lit. b) ustawy z dnia 25 lutego 1948 r. (Dz.U.48.12.94) zmieniającej nin. dekret z dniem 1 stycznia 1948 r.
10 Art. 16 ust. 5 według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 7 lit. b) ustawy z dnia 25 lutego 1948 r. (Dz.U.48.12.94) zmieniającej nin. dekret z dniem 1 stycznia 1948 r.
11 Art. 16 ust. 6 według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 7 lit. b) ustawy z dnia 25 lutego 1948 r. (Dz.U.48.12.94) zmieniającej nin. dekret z dniem 1 stycznia 1948 r.