Art. 8. - Podatek majątkowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.94.746

Akt utracił moc
Wersja od: 6 grudnia 1930 r.
Art.  8. 

Wymieniony w art. 1 podatek majątkowy w sumie, równającej się wartości jednego miljarda franków złotych, pobierze się w kwotach:

1.
500 miljonów franków złotych od posiadłości gruntowych, będących pod uprawą rolną i leśną, od których nie są wykupywane świadectwa przemysłowe w myśl ustawy z dnia 14 maja 1923 r. (Dz. U R. P. № 50, poz. 412).
2.
375 miljonów franków złotych od przedsiębiorstw przemysłowych i handlowych, które według przepisów ustawy z dnia 14 maja 1923 r. w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego (Dz. U. R. P. № 58, poz. 412) są lub powinnyby być zaklasowane do przedsiębiorstw przemysłowych 1 do V kategorji włącznie świadectw przemysłowych lub do przedsiębiorstw handlowych I i II kategorji świadectw przemysłowych.
3.
125 miljonów franków złotych od wszystkich innych kategorji majątku, podlegającego podatkowi majątkowemu.

Wartość przedmiotów majątkowych obliczy się W szczególności w sposób następujący:

a)
Przeciętną wartość posiadłości gruntowych. poza obrębem miast w granicach z 1 lipca 1923 r. bez budynków i inwentarzy, obliczy się« na podstawie ustalonych przez Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Dóbr Państwowych cen jednostkowych dla każdej klasy dobroci gruntów w poszczególnych okręgach, na które całe Państwo pod względem wartości gruntów zostanie podzielone, wartość zaś budynków, jako też inwentarza żywego i martwego obliczyć się w stosunku procentowym do wartości gruntów, a mianowicie: wartość inwentarza w stosunku 10% wartości gruntów wartość budynków - w takiejże wysokości.

Jeżeli wskutek wojny nastąpiło zniszczenie co-najmniej 20% majątku, natenczas szacunek obniży się o procent zniszczenia.

b)
Przeciętną wartość majątku przedsiębiorstw przemysłowych i handlowych, prowadzących prawidłowe księgi handlowe, obliczy się na podstawie tych ksiąg bez potrącenia wartości kapitału zakładowego (akcyjnego) i zapasowego (rezerwowego), przyczem: 1) bilansowa wartość majątku w nieruchomościach i maszynach, urządzeniach technicznych, narzędziach i innych środkach produkcji, jako tej środkach komunikacyjnych i przewozowych oraz w urządzeniach biurowych - ulegnie przewalutowaniu w zależności od czasu ich nabycia drogą pomnożenia pierwotnych cen nabycia przez współczynniki, które ustali Minister Skarbu; 2) wartość papierów procentowych oraz walut zagranicznych, jako też. należności w tych walutach-obliczy się według przeciętnego kursu, względnie szacunku giełdowego za czerwiec 1923 r., a wartość remanentu towarów-według cen obiegowych na 1 lipca 1923 r.
c)
Minister Skarbu ustali normy szacunkowe i dla innych kategorji majątku, podlegającego podatkowi majątkowemu.