§ 7. - Podatek gruntowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1971.31.282

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1982 r.
§  7.
1.
Stawki kwotowe podatku gruntowego dla indywidualnych gospodarstw rolnych z 1 ha użytków rolnych oraz stawki kwotowe podatku gruntowego z 1 ha przeliczeniowego gruntów ornych określa część II tabeli, stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Podatek gruntowy według stawek, o których mowa w ust. 1, pobiera się:
1)
według stawek kwotowych z 1 ha użytków rolnych od gospodarstw o obszarze użytków rolnych przekraczających 1 ha,
2)
według stawek kwotowych z 1 ha gruntów ornych od gospodarstw o obszarze gruntów ornych od 2 ha przeliczeniowych.
3.
Jeżeli podatnik posiada grunty położone w różnych miejscowościach w tym samym powiecie, do określenia wielkości użytków rolnych grunty te łączy się. Podatek ustala się z użytków rolnych oraz z gruntów ornych przy zastosowaniu stawek kwotowych właściwych dla miejscowości, w której znajdują się główne zabudowania gospodarcze, a w braku zabudowań według stawek właściwych dla miejscowości, w której położona jest przeważająca część gruntów.
4.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) obniżą dla poszczególnych gromad (wsi), miast, dzielnic i osiedli stawki kwotowe określone w ust. 1, w zależności od obowiązujących w 1971 r. w tych jednostkach administracyjnych norm obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych z 1 ha użytków rolnych i norm obowiązkowych dostaw zbóż z 1 ha przeliczeniowego gruntów ornych dla indywidualnych gospodarstw o obszarze od 2 ha do 2,99 ha przeliczeniowych, z tym że wysokość wymiaru podatku według tych stawek nie może być niższa od limitu dla poszczególnych województw ustalonego przez Ministra Finansów w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu.
5.
Stawki kwotowe określone przez prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) nie mogą być wyższe od stawek, jakie wynikały z norm obowiązkowych dostaw.
6.
Jeżeli na skutek zmian podziału administracyjnego miejscowość (wieś, gromada, osiedle, miasto) zostanie włączona po dniu 1 stycznia 1972 r. do innej jednostki administracyjnej, w której mają zastosowanie wyższe stawki kwotowe, wówczas do gospodarstw rolnych położonych w tej miejscowości stosuje się stawki kwotowe, jakie obowiązywały przed wprowadzeniem zmian w podziale administracyjnym.
7.
Upoważnia się Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku - w porozumieniu z Ministrami Finansów, Rolnictwa oraz Przemysłu Spożywczego i Skupu - do określenia obszaru gruntów ornych w poszczególnych powiatach, gromadach lub wsiach, położonych na terenie Żuław Gdańskich, jako podstawy do ustalenia podatku według stawek kwotowych z 1 ha przeliczeniowego gruntów ornych, w drodze procentowego udziału gruntów ornych w stosunku do ogólnego obszaru użytków rolnych.
8. 10
Dla rolniczych spółdzielni produkcyjnych stawki kwotowe podatku gruntowego z 1 ha użytków rolnych i 1 ha przeliczeniowego gruntów ornych ustala się w wysokości stawek kwotowych ustalonych dla indywidualnych gospodarstw rolnych w miejscu położenia gruntów.
10 § 7 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 lutego 1982 r. (Dz.U.82.6.44) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1982 r.