Art. 12. - Podatek gruntowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.27.250

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1950 r.
Art.  12.
1.
Nadzwyczajne okoliczności istotnie osłabiające zdolność płatniczą podatnika, np. klęski żywiołowe, długotrwała choroba, nieszczęśliwy wypadek mogą być podstawą do zastosowania ulgi przez władzę wymiarową z urzędu lub na wniosek podatnika w wysokości do 50% podatku w tym roku podatkowym, w którym okoliczności te zaszły. W wyjątkowych, gospodarczo uzasadnionych przypadkach, może nastąpić nawet całkowite zwolnienie od podatku.
2.
Dla gospodarstw rolnych, których przychodowość została obniżona przez doznane szkody z powodu działań wojennych oraz dla gospodarstw, powstałych z przebudowy ustroju rolnego lub z osadnictwa, a jeszcze niezagospodarowanych lub zagospodarowanych niedostatecznie, władze wymiarowe mogą w latach 1950-1952 z urzędu lub na wniosek podatnika stosować ulgi w odpowiednim procencie. Jeżeli jednak ogólna suma podatku w okręgu danej władzy wymiarowej miałaby ulec z powodu zastosowania ulg, o których mowa, zniżeniu więcej niż o 20%, wszystkie ulgi w podatku wymagają zatwierdzania władzy wymiarowej hierarchicznie wyższego stopnia.
3.
Przyznanie ulgi, o której mowa w ust. 1 i 2, może nastąpić jedynie po dokonanym wymiarze podatku odrębną decyzją władzy wymiarowej, nawet w tym przypadku, gdy okoliczności, uzasadniające udzielenie ulgi zaistniały przed dokonaniem wymiaru.
4.
Upoważnia się Ministra Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych:
1)
do obniżania w drodze rozporządzeń podatku w granicach do 50% w poszczególnych latach podatkowych dla wszystkich lub niektórych grup podatników - a w szczególności dla członków zrzeszeń uprawy ziemi - w całym Państwie lub na poszczególnych jego obszarach,
2)
do zwalniania w drodze zarządzeń od podatku lub określania podatku w wysokości 8% podstawy opodatkowania dla oddanych do bezpłatnego użytkowania odłogów i innych użytków rolnych niezagospodarowanych bądź pozostających w administracji publicznej - na okres nie dłuższy, niż lat sześć, licząc od roku oddania ich w użytkowanie.

Terminy.