Rozdział 3 - Procedura otrzymywania znaków akcyzy - Podatek akcyzowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.29.257

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lipca 2019 r.

Rozdział  3

Procedura otrzymywania znaków akcyzy

1. 
Podatkowe znaki akcyzy otrzymują:
1)
producenci;
2)
importerzy;
3)
podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego;
4)
przedstawiciele podatkowi;
5)
podmioty dokonujące pakowania, rozlania, rozważenia wyrobów akcyzowych w opakowania jednostkowe oraz przepakowania, ponownego rozlania lub rozważenia wyrobów akcyzowych w inne opakowania jednostkowe.
2. 
Legalizacyjne znaki akcyzy są sprzedawane:
1)
posiadaczom występujących w obrocie wyrobów akcyzowych nieoznaczonych, oznaczonych nieprawidłowo lub nieodpowiednimi znakami akcyzy lub wyrobów z uszkodzonymi znakami akcyzy;
2)
nabywcom wyrobów określonych w pkt 1, zbywanych przez właściwy organ władzy publicznej.
3. 
Podmioty obowiązane do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy składają wstępne zapotrzebowanie na te znaki.
4. 
Niezłożenie wstępnego zapotrzebowania powoduje, że wynikające z tego skutki braku znaków akcyzy obciążają podmiot obowiązany do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, który nie dopełnił obowiązku w tym zakresie.
5. 
Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, termin i sposób składania wstępnego zapotrzebowania na znaki akcyzy oraz wzór wstępnego zapotrzebowania, uwzględniając konieczność zapewnienia podmiotom obowiązanym do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy odpowiedniej liczby i rodzajów tych znaków.
1. 
Decyzję w sprawie wydania podatkowych znaków akcyzy lub sprzedaży legalizacyjnych znaków akcyzy wydaje właściwy naczelnik urzędu celnego na pisemny wniosek podmiotu obowiązanego do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy.
2. 
Składając wniosek, o którym mowa w ust. 1, wnioskodawca dołącza odpowiednio dokumenty o:
1)
braku zaległości podatkowych w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa;
2)
rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej i posiadaniu zezwolenia lub koncesji;
3)
rejestracji podatkowej;
4)
zawartych umowach i kontraktach handlowych;
5)
złożonym zabezpieczeniu należności podatkowych;
6)
uprawnieniu do:
a)
prowadzenia składu podatkowego,
b)
wykonywania czynności zarejestrowanego handlowca,
c)
wykonywania czynności niezarejestrowanego handlowca,
d)
wykonywania czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego;
7)
posiadanych wyrobach akcyzowych.
3. 
Przed wydaniem decyzji w sprawie wydania albo sprzedaży znaków akcyzy podmiot obowiązany do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, który złożył wniosek o:
1)
wydanie podatkowych znaków akcyzy - wpłaca kwotę stanowiącą wartość podatkowych znaków akcyzy oraz kwotę na pokrycie kosztów wytworzenia znaków akcyzy;
2)
sprzedaż legalizacyjnych znaków akcyzy - wpłaca należność za te znaki.
4. 
Kwota wpłacana na pokrycie kosztów wytworzenia znaków akcyzy stanowi co najmniej 80 % całkowitych kosztów ich wytworzenia.
5. 
Wpływy uzyskane ze sprzedaży legalizacyjnych znaków akcyzy oraz wpływy z tytułu kwot wpłacanych na pokrycie kosztów wytworzenia znaków akcyzy stanowią dochód budżetu państwa.
6. 
Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wysokość:
1)
kwot stanowiących wartość podatkowych znaków akcyzy,
2)
kwot wpłacanych na pokrycie kosztów wytworzenia znaków akcyzy,
3)
należności z tytułu sprzedaży legalizacyjnych znaków akcyzy

- uwzględniając konieczność zabezpieczenia wpływów z tytułu akcyzy oraz nadzoru nad wpływami z tytułu sprzedaży legalizacyjnych znaków akcyzy i kwot wpłacanych na pokrycie kosztów wytworzenia znaków akcyzy.

1. 
Naczelnik urzędu celnego odmawia wydania lub sprzedaży znaków akcyzy, jeżeli:
1)
nie zostanie wpłacona kwota stanowiąca wartość podatkowych znaków akcyzy i kwota na pokrycie kosztów wytworzenia znaków akcyzy;
2)
nie zostanie wniesiona należność za legalizacyjne znaki akcyzy;
3)
nie zostaną złożone wymagane dokumenty.
2. 
Naczelnik urzędu celnego, kierując się możliwością ponoszenia przez wnioskodawcę obciążeń z tytułu należności publicznoprawnych stanowiących dochód budżetu państwa, może odmówić wydania podatkowych znaków akcyzy wnioskodawcy, który:
1)
ma zaległości podatkowe w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa;
2)
jest postawiony w stan upadłości albo likwidacji, z wyjątkiem likwidacji przedsiębiorstwa państwowego w celu jego prywatyzacji.
3. 
W przypadku odmowy wydania podatkowych znaków akcyzy lub sprzedaży legalizacyjnych znaków akcyzy odpowiednio kwota stanowiąca wartość podatkowych znaków akcyzy i kwota na pokrycie kosztów wytworzenia znaków akcyzy albo należność za legalizacyjne znaki akcyzy podlegają zwrotowi przez naczelnika urzędu celnego, do którego zostały wpłacone, w terminie 7 dni, licząc od dnia wydania decyzji o odmowie.
1. 
Znaki akcyzy są wydawane przez:
1)
właściwego naczelnika urzędu celnego;
2)
wytwórcę znaków akcyzy;
3)
podmiot wskazany przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
2. 
Wydanie znaków akcyzy przez właściwego naczelnika urzędu celnego, ich wytwórcę lub podmiot wskazany przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych następuje na podstawie upoważnienia do odbioru znaków wydanego przez właściwego naczelnika urzędu celnego, na wniosek podmiotu obowiązanego do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy.

Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia:

1)
wzór wniosku o wydanie znaków akcyzy, o sprzedaż znaków akcyzy oraz o wydanie upoważnień do odbioru znaków, a także wzór tego upoważnienia,
2)
szczegółowy wykaz i sposób składania dokumentów załączanych przez wnioskodawcę do wniosku

- uwzględniając konieczność identyfikacji rodzaju i liczby wydawanych znaków akcyzy oraz identyfikacji podmiotów obowiązanych do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, a także częstotliwość składania wniosków.

1. 
Organem właściwym w sprawach wydawania i sprzedaży znaków akcyzy oraz wydawania upoważnień do odbioru znaków są naczelnicy urzędów celnych wyznaczeni przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, których właściwość miejscową ustala się ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu obowiązanego do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy.
2. 
Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wykaz urzędów celnych, których naczelnicy są właściwi w sprawach wydawania i sprzedaży znaków akcyzy oraz wydawania upoważnień do odbioru znaków, a także terytorialny zasięg ich działania, uwzględniając terytorialne rozmieszczenie podmiotów obowiązanych do oznaczania wyrobów znakami akcyzy.