§ 5. - Podatek akcyzowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.135.663

Akt utracił moc
Wersja od: 8 lutego 1997 r.
§  5.
1.
Zwalnia się od podatku akcyzowego:
1)
opakowania z tworzyw sztucznych dla środków farmaceutycznych i materiałów medycznych dopuszczonych do obrotu na podstawie art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz. U. Nr 105, poz. 452 oraz z 1993 r. Nr 16, poz. 68 i Nr 47, poz. 211),
2)
opakowania z tworzyw sztucznych produkowane przez zakłady pracy chronionej,
3)
odzież futrzaną i inne wyroby futrzarskie wytworzone z wyprawionych skór zwierząt szlachetnych, zakupionych po cenach zawierających podatek akcyzowy lub od których podatek ten został pobrany przez urząd celny,
4)
rozlew piwa zakupionego po cenach zawierających podatek akcyzowy lub od których podatek ten został pobrany przez urząd celny,
5)
rozlew importowanych wódek gatunkowych, od których podatek ten został pobrany przez urząd celny,
6)
wyroby akcyzowe sprzedawane do wolnych obszarów celnych, umiejscowionych na terenie lotniczego, morskiego lub rzecznego przejścia granicznego, z przeznaczeniem do odsprzedaży podróżnym.
2.
Podatnicy, którzy przed sprzedażą wyrobów winiarskich:
1)
dokonują ich rozlewu,
2)
poddają je leżakowaniu, kupażowaniu, tzn. mieszaniu win w celu osiągnięcia właściwych efektów barwy, smaku i aromatu, dosładzaniu, doprawianiu nalewką ziołową, nasycaniu dwutlenkiem węgla, podbarwianiu karmelem, doalkoholizowaniu lub maderyzacji, tzn. przyspieszeniu procesu dojrzewania wina przez zastosowanie oddziaływania termicznego,

mogą obniżyć podatek akcyzowy należny od sprzedaży tych wyrobów o podatek akcyzowy zawarty w cenach zakupu zużytych wyrobów winiarskich i podatek akcyzowy pobrany przez urzędy celne od surowców winiarskich.

3.
W przypadku sprzedaży wyrobów wymienionych w poz. 8 załącznika nr 1 do rozporządzenia, podatek akcyzowy należny od tych wyrobów obniża się o podatek akcyzowy zawarty w cenach zakupu zużytych do ich wytwarzania materiałów zaliczanych według Systematycznego wykazu wyrobów do grupy 1324-4, -5, -9 oraz podatek akcyzowy pobrany przez urzędy celne od tych materiałów.
4.
Podatek akcyzowy należny od sprzedaży soli (SWW: 1212) obniża się o podatek akcyzowy zawarty w cenach zakupu zużytych do jej wytwarzania surowców oraz podatek akcyzowy pobrany przez urzędy celne od tych surowców.
5. 1
W przypadku sprzedaży paliw silnikowych wytwarzanych z komponentów uzyskiwanych z przerobu ropy naftowej oraz organicznych związków tlenowych, a także wytwarzanych w drodze mieszania i przeklasyfikowania produktów naftowych, należny podatek akcyzowy obniża się o podatek akcyzowy zapłacony przy nabyciu lub imporcie komponentów przeznaczonych do wytworzenia tych paliw.
6. 2
Podatnicy sprzedający oleje napędowe do silników szybkoobrotowych, wytwarzane z udziałem komponentów uzyskiwanych z regeneracji zużytych olejów smarowych, w których udział komponentów uzyskanych z regeneracji w produkcie gotowym wynosi minimum 10%, mogą zwiększyć podatek naliczony, o którym mowa w art. 19 ust. 1 i 2 ustawy, o kwotę podatku akcyzowego zawartego w cenach zakupu oraz o kwotę podatku akcyzowego pobranego przez urzędy celne od nabytych wyrobów służących do produkcji tych olejów.
1 § 5 ust. 5:

- dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 maja 1996 r. (Dz.U.96.58.265) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 maja 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 1997 r. (Dz.U.97.9.47) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 1997 r.

2 § 5 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 1997 r. (Dz.U.97.9.47) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 1997 r.