§ 10. - Podatek akcyzowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.135.663

Akt utracił moc
Wersja od: 8 lutego 1997 r.
§  10. 3
 
1.
Podatnikami podatku akcyzowego są również osoby fizyczne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby prawne:
1)
wytwarzające paliwa silnikowe w drodze mieszania i przeklasyfikowania produktów naftowych,
2)
dokonujące uszlachetniania soli (SWW: 1212) w procesach dosuszania, oczyszczania, jodowania i wzbogacania,
3)
wykonujące czynności polegające na powiększaniu wartości użytkowej wyrobów zaliczanych według Systematycznego wykazu wyrobów do grupy 1324-4,-5,-9,
4)
dokonujące rozlewu wyrobów winiarskich, a także podmioty, które poddają te wyroby leżakowaniu, kupażowaniu, tzn. mieszaniu win w celu osiągnięcia właściwych efektów barwy, smaku i aromatu, dosładzaniu, doprawianiu nalewką ziołową i nasycaniu dwutlenkiem węgla, podbarwianiu karmelem, doalkoholizowaniu lub maderyzacji, tzn. przyspieszeniu procesu dojrzewaniu wina przez zastosowanie oddziaływania termicznego,
5)
posiadające importowane wyroby akcyzowe, od których nie pobrano podatku akcyzowego.
2.
Obowiązek podatkowy dla podatników, o których mowa w ust. 1 pkt 5, powstaje z chwilą nabycia wyrobów podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
3.
W przypadku gdy stawka podatku została wyrażona w formie procentowej, podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 5, obliczają podatek od wartości wyrobu akcyzowego, obliczonej na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu nabycia wyrobu.
4.
Przepisów ust. 1 pkt 5 oraz ust. 2 i 3 nie stosuje się do osób fizycznych nabywających wyroby akcyzowe na własne cele konsumpcyjne.
3 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 maja 1996 r. (Dz.U.96.58.265) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 maja 1996 r.