§ 15. - Pocztowa Kasa Oszczędności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.55.545

Akt utracił moc
Wersja od: 3 sierpnia 1948 r.
§  15. 2
Każda osoba (fizyczna lub prawna) mole składać oszczędności w P. K. O. na oprocentowanie.

Małoletni może mieć otwarte konto oszczędnościowe i podejmować wpłaty o ile przeciw temu nie podniesie zastrzeżenia jego ustawowy zastępca.

Książeczkę wkładkową wystawia się na nazwisko składającego lub osoby przezeń wskazanej. Książeczka ta winna zawierać podpis składającego, jeżeli zaś składający nie umie pisać, to zamiast niego może ją podpisać osoba godna zaufani, znana Zbiornicy P. K. O.

O ile książeczka wystawiona jest na nazwisko innej osoby, a nie tej, która wkłada pieniądze, uważa się; za składającego, a nie osobę, na której nazwisko opiewa książeczka, za uprawnionego do podejmowania, wkładek.

Jedna osoba może posiadać tylko jedną książeczkę wkładkową. Gdyby się okazało, że ma więcej niż jedną, to p. K. O. może od wkładek złożonych na później wystawione książeczki nie wypisać odsetek, przyczem odpadnie przywilej, określony w poprzednim ustąpić.

Na nazwisko zmyślone, przydomki, na kilka nazwisk razem nie wolno wystawiać książeczek,

O ile suma, złożona na książeczkę P. K. O. przekracza maksymalną kwotę określone przez Radą Zawiadowczą, to nadwyżka nie podlega oprocentowaniu.

Zmiana własności książeczki o ile nie następuje ona w drodze dziedziczenia lab darowizny, na wypadek śmierci, może być uskutecznioną po odpowiednim wylegitymowaniu się obydwu stron przed Zbiornicą P. K. O. Sumy złożone na książeczki oszczędnościowe P. K. O. wolne są od zajęcia (sekwestru) do wysokości dwudziestu pięciu tysięcy z}.

W razie zaginięcia książeczki wkładkowej P. K. O. umarza ją przez obwieszczenie w dzienniku urzędowym. Obwieszczenie o tym winno być nadto wywieszone w gmachu P. K. O, i w tej zbiornicy, która wystawiła zaginioną książeczkę. Po upływie jednego miesiąca od dnia wydania powyższego obwieszczenia, o ileby nie odnalazła się, książeczka właściciel może żądać wydania nowej książeczki.

2 § 15 zmieniony przez art. 1 dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. (Dz.U.48.36.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 sierpnia 1948 r.