§ 3. - Pobór zryczałtowanego podatku od wynagrodzeń od chałupników świadczących usługi na rzecz jednostek handlu uspołecznionego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.27.127

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 1960 r.
§  3.
1.
Podstawę obliczenia zryczałtowanego podatku od wynagrodzeń stanowi łączna kwota wynagrodzeń otrzymywanych przez chałupnika w okresie miesiąca kalendarzowego bez względu na to, od ilu zleceniodawców pochodzą wynagrodzenia. Do podstawy obliczenia podatku nie wlicza się wartości materiałów pomocniczych dostarczonych przez chałupnika, jeżeli jednostka handlu uspołecznionego wypłaca należność za te materiały w wyodrębnionej pozycji.
2.
Jednostka wypłacająca wynagrodzenia oblicza i pobiera zryczałtowany podatek od wynagrodzeń biorąc za podstawę obliczenia wszystkie wypłacone wynagrodzenia (ust. 1) w danym miesiącu kalendarzowym do dnia wypłaty włącznie. Przy obliczeniu podatku od tak ustalonej sumy odejmuje się podatek już pobrany w danym miesiącu.
3. 2
Chałupnik obowiązany jest złożyć każdej jednostce wypłacającej wynagrodzenie, przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia, pisemne oświadczenie stwierdzające istnienie warunków określonych w § 1 ust. 1 i zawiadomić o utracie tych warunków tę jednostkę, która ma pierwsza dokonać wypłaty po powstaniu zmian. W razie niezłożenia oświadczenia bądź złożenia zawiadomienia o utracie warunków do opłacania ryczałtu, jak również w przypadku, gdy suma wynagrodzeń wypłaconych w miesiącu przewyższała 3.000 zł, jednostka wypłacająca wynagrodzenie obowiązana jest potrącić przedpłatę na zaliczki na podatek obrotowy i dochodowy według obowiązujących przepisów.
2 § 3 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 czerwca 1960 r. (Dz.U.60.34.196) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1960 r.