Pobór w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od członków pomocniczych spółdzielni przewozowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1954.4.8

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1954 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 11 grudnia 1953 r.
w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od członków pomocniczych spółdzielni przewozowych.

Na podstawie art. 11 i art. 12 ust. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452) oraz art. 5 ust. 2, art. 76, art. 77 ust. 3 i art. 102 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 56, poz. 506 i z 1953 r. Nr 9, poz. 27) zarządza się, co następuje:
1.
Podatkom obrotowemu i dochodowemu w formie ryczałtu podlegają odpłatne świadczenia usług transportowych pojazdami konnymi, wykonywane przez członków pomocniczych spółdzielni przewozowych (furmanów) na zlecenie Centrali Spółdzielni Transportu lub spółdzielni w niej zrzeszonych, osobiście albo z udziałem jednego członka rodziny lub jednego pracownika najemnego, oraz dochody uzyskiwane z tych świadczeń.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy członków pomocniczych spółdzielni przewozowych podlegających obowiązkowi podatkowemu w podatku gruntowym.
Na członkach pomocniczych spółdzielni przewozowych opłacających zryczałtowany podatek w myśl niniejszego rozporządzenia ciąży obowiązek uzyskania karty rejestracyjnej zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Podstawę obliczenia zryczałtowanego podatku stanowi obrót osiągany przez podatnika z tytułu wykonywania usług transportowych na zlecenie Centrali Spółdzielni Transportu lub spółdzielni w niej zrzeszonych.
Zryczałtowany podatek wynosi 12% od podstawy obliczenia.
Podatnicy opłacający podatek zryczałtowany na podstawie niniejszego rozporządzenia wolni są od obowiązku opłacania podatków obrotowego i dochodowego na zasadach ogólnych z tytułu usług transportowych wykonywanych na zlecenie Centrali Spółdzielni Transportu lub spółdzielni w niej zrzeszonych w warunkach określonych w § 1 ust. 1. Podatnicy ci są również wolni od obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych, składania zeznań podatkowych oraz deklaracji na zaliczki miesięczne na podatki obrotowy i dochodowy.
1.
Podatnicy, którzy oprócz usług transportowych na zlecenie Centrali Spółdzielni Transportu lub spółdzielni w niej zrzeszonych wykonują usługi na zlecenie innych osób, opłacają - niezależnie od podatku zryczałtowanego od usług na zlecenie Centrali Spółdzielni Transportu lub spółdzielni w niej zrzeszonych - podatki obrotowy i dochodowy na zasadach ogólnych od przychodów uzyskanych z tytułu usług wykonywanych na zlecenie tych innych osób.
2.
Podatnicy, którzy wykonują usługi transportowe na zlecenie Centrali Spółdzielni Transportu lub spółdzielni w niej zrzeszonych w niektórych miesiącach roku podatkowego przy udziale więcej niż jednego członka rodziny lub więcej niż jednego pracownika najemnego, opłacają podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu jedynie za te miesiące, w których wykonywali usługi w warunkach określonych w § 1 ust. 1.
3.
Podatnikom wymienionym w ust. 1 oblicza się podatek obrotowy z tytułu usług wykonywanych na zlecenie innych osób niż Centrala Spółdzielni Transportu lub spółdzielnie w niej zrzeszone bez doliczenia obrotu uzyskanego z usług wykonanych na zlecenie Centrali Spółdzielni Transportu lub spółdzielni w niej zrzeszonych, a podatek dochodowy - przy zastosowaniu do dochodu osiągniętego z tytułu usług na zlecenie innych osób niż Centrala Spółdzielni Transportu lub spółdzielnie w niej zrzeszone skali podatkowej, przypadającej od dochodu osiągniętego zarówno z usług na zlecenie Centrali Spółdzielni Transportu lub spółdzielni w niej zrzeszonych, jak i usług na zlecenie innych osób.
4.
Podatnikom wymienionym w ust. 2 oblicza się podatki obrotowy i dochodowy za okresy, w których wykonywali usługi na zlecenie Centrali Spółdzielni Transportu lub spółdzielni w niej zrzeszonych przy udziale więcej niż jednego członka rodziny lub więcej niż jednego pracownika najemnego, na zasadach ogólnych, z tym że przy obliczaniu podatku dochodowego stosuje się skalę podatkową przypadającą od dochodu obliczonego w stosunku rocznym.
5.
Na podatnikach wymienionych w ust. 1 i 2 ciąży obowiązek prowadzenia ksiąg podatkowych począwszy od dnia, w którym po raz pierwszy dokonali usług na zlecenie innych osób niż Centrala Spółdzielni Transportu lub spółdzielnie w niej zrzeszone, albo od dnia, w którym zaczęli pracę przy udziale więcej niż jednego członka rodziny lub więcej niż jednego pracownika najemnego. Obowiązek ten nie ustaje już do końca roku podatkowego. Do ksiąg podatkowych można w tym przypadku nie wpisywać usług wykonywanych na zlecenie Centrali Spółdzielni Transportu lub spółdzielni w niej zrzeszonych, od których opłaca się podatek obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu (§ 1 ust. 1).
6.
Podatnicy wymienieni w ust. 1 i 2 mają obowiązek składania deklaracji na zaliczki miesięczne na podatki obrotowy i dochodowy za te miesiące, w których podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, oraz obowiązek składania zeznań rocznych o obrocie i dochodzie.
7.
Podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu z tytułu usług wykonanych na zlecenie Centrali Spółdzielni Transportu lub spółdzielni w niej zrzeszonych, pobrane od podatników (furmanów), którzy w danym miesiącu w myśl ust. 2 powinni opłacać podatek obrotowy i dochodowy na zasadach ogólnych, zalicza się na poczet tych podatków.
1.
Do obliczania i pobierania zryczałtowanego podatku z tytułu usług wykonywanych na zlecenie Centrali Spółdzielni Transportu lub spółdzielni w niej zrzeszonych obowiązane są - jako płatnicy - Centrala Spółdzielni Transportu i spółdzielnie w niej zrzeszone przy każdej wypłacie należności za wykonane usługi transportowe.
2.
Pobrane kwoty zryczałtowanego podatku należy przelewać na rachunek organu finansowego określonego w karcie rejestracyjnej na usługi transportowe do dnia 20 danego miesiąca, jeżeli chodzi o kwoty pobrane od dnia 1 do 15 tego miesiąca, a do dnia 5 następnego miesiąca, jeżeli chodzi o kwoty pobrane od 16 do końca poprzedniego miesiąca. W razie uchybienia tym terminom płatnik obowiązany jest uiścić odsetki za zwłokę stosownie do obowiązujących przepisów.
3.
Płatnicy określeni w ust. 1 są obowiązani prowadzić ewidencję pobranych kwot zryczałtowanego podatku oraz przy przelewaniu tych kwot składać organom finansowym, określonym w karcie rejestracyjnej na usługi transportowe, wykazy zawierające imię i nazwisko poszczególnego podatnika, jego adres, podstawę obliczenia i wysokość pobranego podatku oraz oświadczenie, że podatnik wykonuje usługi transportowe w warunkach określonych w § 1 ust. 1.
4.
Płatnicy określeni w ust. 1 obwiązani są powiadamiać organ finansowy, oznaczony w karcie rejestracyjnej na usługi transportowe, o nieprzestrzeganiu przez podatników warunków wymienionych w § 1 ust. 1.
1.
Członkowie pomocniczych spółdzielni przewozowych wykonujący usługi transportowe pojazdami konnymi (furmani) w warunkach nie odpowiadających przepisom § 1 ust. 1 opłacają podatek obrotowy i dochodowy na zasadach ogólnych.
2.
Wpłacanie zryczałtowanego podatku na podstawie niniejszego rozporządzenia nie zwalnia podatników od obowiązku podatkowego w podatku obrotowym i podatku dochodowym na zasadach ogólnych od świadczenia innych usług lub świadczenia rzeczy oraz od przychodów z tych źródeł. Do dochodów ustalonych z innych źródeł nie dolicza się dochodów osiągniętych z usług transportowych, od których podatek obrotowy i dochodowy pobiera się w formie ryczałtu.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1954 r.