§ 9. - Pobór w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób wykonujących wolne zajęcia zawodowe w zakresie służby zdrowia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.39.180

Akt utracił moc
Wersja od: 21 stycznia 1963 r.
§  9.
1.
Zryczałtowany podatek płatny jest bez wezwania organu finansowego w terminie do dnia 7 następnego miesiąca za miesiąc ubiegły.
2.
Do czasu doręczenia decyzji ustalającej ryczałt (§ 3 ust. 3) podatnicy, którzy złożyli wniosek o zaliczenie do ryczałtu, obowiązani są wpłacać w terminie przewidzianym w ust. 1 na poczet ryczałtu kwoty odpowiadające miesięcznej wysokości ryczałtu za rok ubiegły, a w razie opłacania w ubiegłym roku podatków obrotowego i dochodowego na zasadach ogólnych - kwoty odpowiadające zaliczce przypadającej za miesiąc grudzień ubiegłego roku. Podatnicy, którzy rozpoczną wykonywanie zajęcia zawodowego w ciągu roku, obowiązani są wpłacać kwoty odpowiadające zaliczce, obliczonej na podstawie obrotów i dochodów za miesiąc ubiegły. W razie gdy wpłacona kwota okaże się mniejsza od kwoty przypadającej do uiszczenia na mocy decyzji ustalającej ryczałt za bieżący rok podatkowy, powstałą różnicę podatnicy obowiązani są wpłacić w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia decyzji ustalającej ryczałt.
3.
W razie uzasadnionej czasowej przerwy w wykonywaniu zajęcia zawodowego spowodowanej szczególnymi okolicznościami (np. chorobą, urlopem, delegacją służbową, zajęciem służbowym) nie pobiera się podatku za pełne okresy półmiesięczne (15 dni) okresu zawieszenia wykonywania zajęcia zawodowego; warunkiem zastosowania tego przepisu jest zgłoszenie przerwy przez podatnika w terminie 7 dni od zaistnienia okoliczności powodujących przerwę.