Rozdział 3 - Ryczałt indywidualny. - Pobór w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od drobnych rzemieślników.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.7.36

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1957 r.

Rozdział  III.

Ryczałt indywidualny.

§  15.
Podatnicy, do których mają zastosowanie przepisy § 1, a którzy nie są objęci przepisami o ryczałcie tabelarycznym (§ 10), opłacają zryczałtowany podatek w wysokości ustalonej przez organ finansowy na dany rok podatkowy w kwotach miesięcznych z uwzględnieniem dochodów ze źródeł, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 6, bez wymieniania w decyzji obrotów i dochodów. Ustalając wysokość ryczałtu organ finansowy nie uwzględnia przerw w działalności zakładu rzemieślniczego.
§  16.
1.
W razie powstania w ciągu roku podatkowego okoliczności, o których mowa w § 6 pkt 2, uzasadniających zmianę wysokości podatku zryczałtowanego, organ finansowy może z urzędu lub na wniosek podatnika zmienić wysokość ryczałtu ustalonego na zasadach przewidzianych w § 15.
2.
Jeżeli w następstwie zmian należałoby obniżyć wysokość podatku zryczałtowanego, organ finansowy prowizorycznie ogranicza pobór kwoty ryczałtu, o jaką należałoby obniżyć ryczałt, a po zakończeniu roku podatkowego wydaje decyzję zmieniającą wysokość ryczałtu, biorąc pod uwagę całoroczną działalność zakładu rzemieślniczego.
3.
Decyzja zmieniająca wysokość ryczałtu powinna zawierać datę, od której zmiana następuje.
§  17.
Poza przypadkami, o których mowa w § 16 ust. 1, organ finansowy może podwyższyć kwotę ustalonego podatku zryczałtowanego w razie stwierdzenia szczególnych okoliczności, w których wyniku nastąpił w ciągu roku podatkowego niewspółmierny wzrost obrotów w stosunku do ustalonego ryczałtu.
§  18.
1.
Od decyzji ustalającej wysokość zryczałtowanego podatku (§ 15) przysługuje podatnikowi prawo wniesienia odwołania w terminie dwutygodniowym od dnia doręczenia tej decyzji.
2.
Odwołanie podlega rozpatrzeniu przez kierownika organu finansowego pierwszej instancji w obecności podatnika, a jeżeli podatnik na wezwanie nie zgłosi się, odwołanie może być rozpatrzone i w razie jego nieobecności. Decyzja wydana na skutek odwołania powinna być doręczona podatnikowi na piśmie niezwłocznie po rozstrzygnięciu odwołania.
3.
Jeżeli podatnik nie zadowoli się decyzją organu finansowego pierwszej instancji, wydaną na zasadzie określonej w ust. 2, może w terminie dwutygodniowym bądź zrzec się prawa korzystania z ryczałtu, bądź zażądać, aby jego odwołanie zostało rozpatrzone przez organ finansowy drugiej instancji. W razie niezrzeczenia się ryczałtu w tym terminie bądź niewniesienia żądania, aby odwołanie zostało rozpatrzone przez organ finansowy drugiej instancji - decyzja organu finansowego o wysokości ryczałtu staje się prawomocna.
4.
W razie zrzeczenia się opłacania ryczałtu powstaje obowiązek opłacania podatków obrotowego i dochodowego na zasadach ogólnych. Obowiązek prowadzenia ksiąg podatkowych powstaje w tym przypadku od pierwszego dnia miesiąca następującego po zrzeczeniu się ryczałtu.
5.
W razie zgłoszenia żądania, aby odwołanie zostało rozpatrzone przez organ finansowy drugiej instancji, odwołanie to podlega rozpatrzeniu na zasadach przewidzianych w przepisach o postępowaniu podatkowym dla załatwiania odwołań.
§  19.
Od decyzji, o której mowa w § 16 ust. 1 i § 17, przysługuje podatnikowi prawo wniesienia odwołania w terminie dwutygodniowym od dnia doręczenia decyzji. Odwołanie to podlega rozpatrzeniu na zasadach przewidzianych w przepisach o postępowaniu podatkowym.
§  20.
Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji ustalającej wysokość zryczałtowanego podatku; organ finansowy może jednak w uzasadnionych przypadkach wstrzymać w całości lub w części wykonanie decyzji.