§ 17. - Pobór w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od drobnych rzemieślników.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1953.6.14

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1953 r.
§  17.
1.
Podatnicy opłacający zryczałtowany podatek na zasadach niniejszego rozporządzenia zostaną wyłączeni z grupy opłacających zryczałtowany podatek i opłacać będą podatek obrotowy i podatek dochodowy na zasadach ogólnych za cały rok podatkowy na podstawie decyzji właściwego organu finansowego:
1)
w przypadku stwierdzenia przez organ finansowy niezgodności ze stanem faktycznym danych zawartych w deklaracji (§ 10) lub w zawiadomieniu (§ 11 ust. 2 i § 15 pkt 2),
2)
w razie niezawiadomienia organu finansowego o zajściu okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego na zasadach ogólnych (§ 15 pkt 1),
3)
ponadto, jeżeli chodzi o podatników, do których mają zastosowanie stawki określone w § 9, w przypadku nieprowadzenia wbrew obowiązkowi ksiąg w ogóle bądź prowadzenia ich nieprawidłowo pod względem materialnym (nierzetelnie).
2.
W przypadku wyłączenia podatnika z grupy opłacających zryczałtowany podatek za cześć roku podatkowego przyjmuje się za podstawę do ustalenia podatku dochodowego za okres nie objęty ryczałtem dochód osiągnięty w tym okresie i stosuje się do niego stopę podatku odpowiadającą dochodowi obliczonemu w stosunku rocznym.
3.
W przypadku określonym w ust. 1 wyłączenie z grupy opłacających zryczałtowany podatek i opłacanie podatku obrotowego i podatku dochodowego na zasadach ogólnych następuje niezależnie od ciążącej na podatniku odpowiedzialności na podstawie przepisów prawa karnego skarbowego.
4.
W przypadku określonym w ust. 1 kwoty wpłacone tytułem zryczałtowanego podatku zalicza się na podatek dochodowy za dany rok podatkowy, nadwyżkę zaś - na podatek obrotowy.