§ 8. - Pobór w formie ryczałtu podatków obrotowego, dochodowego i wyrównawczego od przychodów zakładów rzemieślniczych z tytułu świadczeń wykonywanych za pośrednictwem rzemieślniczych spółdzielni zaopatrzenia i zbytu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.52.323

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1967 r.
§  8.
1. 4
Jeżeli podatnik wykonuje w ciągu roku wyłącznie świadczenia z materiałów własnych lub wyłącznie świadczenia z materiałów powierzonych (częściowo powierzonych, typowe usługi), podlegające różnym stawkom ryczałtu (§ 6 ust. 1 pkt 1 symbole A1 - D lub § lub § 6 ust. 1 pkt 2 symbole E-H), ryczałt od obrotów z poszczególnych rodzajów świadczeń oblicza się w sposób następujący:
a)
według stawek ryczałtu właściwych dla poszczególnych rodzajów świadczeń oblicza się kwoty podatku, jakie by należały się od obrotów z poszczególnych rodzajów świadczeń, gdyby suma tych obrotów pochodziła tylko z danego rodzaju świadczenia, a następnie wyprowadza się stosunki procentowe tak obliczonych kwot podatku od ogólnej sumy obrotu,
b)
obliczone w ten sposób stopy procentowe stosuje się do właściwych obrotów z poszczególnych rodzajów świadczeń.
2.
Jeżeli podatnik wykonuje w ciągu roku obok świadczeń z materiałów własnych także świadczenia z materiałów powierzonych (częściowo powierzonych, typowe usługi), ryczałt od obrotów z poszczególnych rodzajów świadczeń oblicza się według zasad podanych w ust. 1, z tym że obroty ze świadczeń wykonywanych z materiałów powierzonych (częściowo powierzonych, typowych usług) podlegają opodatkowaniu według stawek odpowiadających sumie obrotów z tych świadczeń, zwiększonych o 70% obrotów ze świadczeń z materiałów własnych. Przepis ten w odniesieniu do podatników prowadzących zakłady murarskie ma zastosowanie tylko przy opodatkowaniu obrotów ze świadczeń zaliczonych do stawek oznaczonych symbolem E. Obroty te podlegają opodatkowaniu według stawek odpowiadających sumie tych obrotów, zwiększonej o 70% obrotu ze świadczeń zaliczonych wyłącznie do stawek oznaczonych symbolem A oraz o pełną sumę obrotów ze świadczeń zaliczonych do stawek oznaczonych symbolami B i C.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 mają także odpowiednie zastosowanie, gdy podatnik obejmuje jednym rachunkiem odrębne świadczenia podlegające różnym stawkom ryczałtu pod warunkiem wymienienia poszczególnych kwot, przypadających na różne świadczenia. W razie braku w rachunku wymienienia tych kwot, do łącznego obrotu wynikającego z rachunku stosuje się najwyższe stawki ryczałtu, przewidziane dla wykonanych świadczeń. Nie uważa się jednak za odrębne świadczenia poszczególnych elementów składających się na całość transakcji na rzecz określonego odbiorcy świadczeń, choćby te poszczególne elementy były w rachunku wyodrębnione bądź ujęte w odrębnych rachunkach.
4.
Za typowe usługi, do których mają zastosowanie stawki ryczałtu oznaczone symbolami E-H, uważa się świadczenia, polegające na konserwacji i naprawie przedmiotów - nawet przy konieczności dodania materiału własnego przez podatnika, jeżeli materiał ten nie stanowi części składowej przedmiotu lub wartość tego materiału nie przekracza 10% wartości świadczenia.
4 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1966 r. (Dz.U.66.54.327) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1967 r.