§ 5. - Pobór w formie ryczałtu podatków obrotowego, dochodowego i wyrównawczego od przychodów zakładów rzemieślniczych z tytułu świadczeń wykonywanych za pośrednictwem rzemieślniczych spółdzielni zaopatrzenia i zbytu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.52.323

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1967 r.
§  5.
1.
Podstawę opodatkowania zryczałtowanym podatkiem obrotowym, dochodowym i wyrównawczym stanowi obrót z tytułu świadczeń określonych w § 1 z wyjątkiem świadczeń określonych w § 1 ust. 3. Jeżeli oboje małżonkowie są członkami spółdzielni i opłacają ryczałt na zasadach niniejszego rozporządzenia, podstawę opodatkowania stanowi suma obrotów osiągniętych przez zakłady należące do obojga małżonków.
2.
Obrotem jest suma należności wynikająca z rachunków zakładu rzemieślniczego za świadczenia wykonane na rzecz spółdzielni, pomniejszona o narzut dla spółdzielni, przy zachowaniu warunku określonego w ust. 3, a jeżeli spółdzielnia wypłaca podatnikowi zaliczki na poczet wykonywanego świadczenia - także suma tych zaliczek.
3.
W razie wykonywania przez podatnika świadczeń z materiałów powierzonych lub częściowo powierzonych za obrót przyjmuje się należność wynikającą z rachunku zakładu za wykonane świadczenia, pod warunkiem że dostarczającym materiały, półwyroby lub gotowe części do przerobu, montowania itp. czynności jest bezpośrednio spółdzielnia i podatnik ma obowiązek wyliczyć się z tych materiałów, półwyrobów lub gotowych części i w związku z tym rachunek nie obejmuje wartości tych materiałów. W razie niedotrzymania tego warunku obrotem jest pełna kwota zapłaty łącznie z wartością wszystkich dostarczonych materiałów, półwyrobów lub gotowych części, przy czym obrót ten traktuje się jako osiągnięty z wykonywania świadczeń z materiałów własnych.
4.
Wyłącza się z obrotu:
a)
wartość zwróconych zakładowi rzemieślniczemu wyrobów i udzielonych bonifikat, a przy świadczeniach polegających na wykonywaniu robót budowlanych - również kwoty skreśleń z rachunków, dokonanych przez spółdzielnię, jeżeli zwrot wyrobu lub udzielenie bonifikaty albo skreślenie z rachunku dotyczy świadczeń dokonanych w roku podatkowym; jeżeli zwrot wyrobu lub udzielenie bonifikaty albo skreślenie z rachunku dotyczy świadczeń dokonanych w roku poprzedzającym rok podatkowy, wyłączenie z obrotu może nastąpić, jeżeli te świadczenia w roku poprzedzającym rok podatkowy były opodatkowane na zasadach niniejszego rozporządzenia lub na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg;
b)
wartość zbędnych materiałów sprzedanych po koszcie własnym za pośrednictwem spółdzielni.