§ 12. - Pobór w formie ryczałtu podatków obrotowego, dochodowego i wyrównawczego od przychodów zakładów rzemieślniczych z tytułu świadczeń wykonywanych za pośrednictwem rzemieślniczych spółdzielni zaopatrzenia i zbytu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.52.323

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1967 r.
§  12.
1.
Przedpłaty oblicza jako płatnik spółdzielnia:
a)
przy każdorazowej wypłacie zaliczki na poczet wykonywanego przez podatnika świadczenia,
b)
przy złożeniu przez podatnika rachunku za wykonywane świadczenie; jeżeli podatnikowi przed złożeniem rachunku wypłacono zaliczkę, spółdzielnia oblicza przedpłatę od kwoty stanowiącej różnicę między kwotą rachunku a wypłaconą zaliczką; w razie niezachowania warunku określonego w § 5 ust. 3 za wypłaconą należność przypadającą z tytułu wykonanych przez podatnika świadczeń uważa się także wartość każdorazowo dostarczonych materiałów, półwyrobów lub gotowych części do przerobu, montowania itp. czynności.

Obliczone przedpłaty spółdzielnia traktuje w swojej księgowości tak jak wypłaty części należności przypadające z tytułu wykonywanych przez podatnika świadczeń.

2.
Spółdzielnia obowiązana jest przelać pobrane przedpłaty na rachunek organu finansowego właściwego dla zakładu podatnika. Przelewu należy dokonać w terminie do dnia 25 danego miesiąca, jeżeli chodzi o kwoty pobrane od dnia 1 do 15 tegoż miesiąca, w terminie zaś do dnia 10 następnego miesiąca, jeżeli chodzi o kwoty pobrane od dnia 16 do końca poprzedniego miesiąca. W razie uchybienia tym terminom spółdzielnia obowiązana jest uiścić odsetki za zwłokę stosownie do obowiązujących przepisów.
3.
Spółdzielnia obowiązana jest sporządzić w trzech egzemplarzach, według wzoru ustalonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 1961 r. w sprawie przedpłat na zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy (Dz. U. Nr 27, poz. 133), wykazy potrąconych przedpłat. Dwa egzemplarze tych wykazów spółdzielnia obowiązana jest przesłać organowi finansowemu równocześnie z przekazaniem pobranych przedpłat, a trzeci egzemplarz pozostawić w aktach wraz z dowodem przesłania dwóch pierwszych egzemplarzy organowi finansowemu.