§ 1. - Pobór w formie ryczałtu podatków obrotowego, dochodowego i wyrównawczego od przychodów zakładów rzemieślniczych z tytułu świadczeń wykonywanych za pośrednictwem rzemieślniczych spółdzielni zaopatrzenia i zbytu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.52.323

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1967 r.
§  1.
1.
Podatki obrotowy, dochodowy i wyrównawczy od przychodów ze świadczeń zakładów rzemieślniczych wymienionych w załączniku do niniejszego rozporządzenia i wykonywanych za pośrednictwem rzemieślniczych spółdzielni zaopatrzenia i zbytu, zwanych dalej "spółdzielniami", pobiera się - na wniosek podatnika - w formie ryczałtu pod warunkiem:
a)
przynależności członkowskiej do spółdzielni i wykonywania świadczeń, z wyjątkiem świadczeń wymienionych w ust. 3, wyłącznie za jej pośrednictwem,
b)
posiadania uprawnienia przemysłowego na wykonywanie rzemiosła (zezwolenia lub karty rzemieślniczej) i wykonywania tego rzemiosła zgodnie z posiadanym uprawnieniem.
2.
Minister Finansów po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Rzemieślniczych Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu w Warszawie może zarządzić, że przepisów rozporządzenia nie stosuje się do członków określonych spółdzielni; o decyzji tej zawiadamia spółdzielnie Centralny Związek Rzemieślniczych Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu, a jeśli chodzi o spółdzielnie nowo powstałe w ciągu roku podatkowego - przed rozpoczęciem działalności spółdzielni.
3.
Nie stoi na przeszkodzie opłacaniu zryczałtowanego podatku według zasad niniejszego rozporządzenia:
a) 1
wykonywanie przez podatnika świadczeń opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów zakładów rzemieślniczych i przemysłowych z tytułu dostaw i usług na eksport oraz o charakterze antyimportowym,
b)
sprzedaż przez podatnika odpadów produkcyjnych jednostkom gospodarki uspołecznionej upoważnionym do ich skupu, jeżeli przychody z tej sprzedaży są odrębnie opodatkowane w sposób określony w § 4 ust. 2,

w wypadkach gdy świadczenia te wykonywane są z pominięciem spółdzielni.

4.
Za świadczenia wykonywane za pośrednictwem spółdzielni uważa się także świadczenia wykonywane przez zakłady rzemieślnicze bezpośrednio na zamówienie określonego odbiorcy i dla jego potrzeb, jeżeli są wykonywane na rachunek spółdzielni i pod warunkiem zachowania wymagań określonych w § 14 ust. 2.
1 § 1 ust. 3 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1966 r. (Dz.U.66.54.327) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1967 r.