§ 9. - Pobór w formie ryczałtu podatków obrotowego, dochodowego i wyrównawczego od producentów wykonujących niektóre dostawy na eksport.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.8.40

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1958 r.
§  9.
1.
U podatników, o których mowa w § 8, którzy wykonują dostawy na eksport za pośrednictwem Centrali "Prodimex" opodatkowane odrębnym ryczałtem, może nastąpić na wniosek podatnika - jednak po rozpoczęciu dostaw na eksport - czasowe ograniczenie ustalonego od przychodów ze świadczeń na rynek krajowy ryczałtu za miesiące, w których wykonywana jest produkcja na eksport. Ograniczenie to może być dokonane do wysokości odpowiadającej przychodom ze świadczeń wykonywanych na rynek krajowy. W tym przypadku podatnik jest obowiązany zawiadomić organ finansowy o zaprzestaniu wykonywania produkcji na eksport w terminie do końca miesiąca, w którym zaprzestał tej produkcji.
2.
Przepis ust. 1 ma także odpowiednie zastosowanie do podatników wymienionych w § 7, którzy prowadzą księgi podatkowe i uiszczają zaliczki miesięczne na podatki obrotowy i dochodowy na zasadach przewidzianych w § 2 i 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 stycznia 1955 r. w sprawie zaliczek na podatki obrotowy, dochodowy, od nieruchomości i od nabycia praw majątkowych oraz w sprawie przedpłat na zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy (Dz. U. Nr 5, poz. 29).
3.
W przypadku stwierdzenia, że wykonywane przez podatnika dostawy na eksport za pośrednictwem Centrali "Prodimex" są niższe od przyjętych za podstawę do ograniczenia ryczałtu lub zaliczek, organ finansowy zmieni bądź cofnie dokonane ograniczenie, o którym mowa w ust. 1 i 2.
4.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2 - po zaprzestaniu wykonywania przez podatnika dostaw na eksport, najpóźniej jednak po zakończeniu roku podatkowego - organ finansowy dokonuje z podatnikiem rozrachunku za miesiące, w których wykonywana była produkcja na eksport, wydając - po zasięgnięciu opinii komisji podatkowej - decyzję w sprawie zmiany za wymienione miesiące wysokości ryczałtu bądź zaliczek od przychodów ze świadczeń wykonywanych na rynek krajowy.