Pobór scalonego podatku obrotowego od sprzedaży wytworów przemysłu, objętego Centralnym Zarządem Przemysłu Hutniczego Ministerstwa Przemysłu i Handlu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.54.292

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1947 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 11 lipca 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu o poborze scalonego podatku obrotowego od sprzedaży wytworów przemysłu, objętego Centralnym Zarządem Przemysłu Hutniczego Ministerstwa Przemysłu i Handlu.

Na podstawie art. 21 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 3, poz. 23) zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 23 maja 1947 r. w sprawie wysokości stawki scalonego podatku obrotowego od sprzedaży wytworów przemysłu, objętego Centralnym Zarządem Przemysłu Hutniczego Ministerstwa Przemysłu i Handlu, zarządza się, co następuje:
Wprowadza się pobór scalonego podatku obrotowego od sprzedaży wytworów przemysłu, objętego Centralnym Zarządem Przemysłu Hutniczego Ministerstwa Przemysłu i Handlu, zarówno nabytych w kraju lub zagranicą (importowanych), jak i wytworzonych przez zakłady, zjednoczenia i przedsiębiorstwa, objęte Centralnym Zarządem Przemysłu Hutniczego Ministerstwa Przemysłu i Handlu.
Do opłacania scalonego podatku obrotowego od sprzedaży wytworów, wymienionych w § 1, obowiązane są: Centrala Żelaza i Stali oraz Zjednoczenie Przemysłu Metali Nieżelaznych.
1.
Scalony podatek obrotowy wynosi 5% podstawy opodatkowania.
2.
Podstawę opodatkowania stanowi obrót w rozumieniu art. 15 ust. 2 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 3, poz. 23), osiągnięty przez Centralę Żelaza i Stali oraz Zjednoczenie Przemysłu Metali Nieżelaznych ze sprzedaży wytworów przemysłu, objętego Centralnym Zarządem Przemysłu Hutniczego Ministerstwa Przemysłu i Handlu.
1.
Scalony podatek obrotowy obejmuje wszystkie fazy obrotów wytworami, wymienionymi w § 1, dokonanych przez zakłady, zjednoczenia i przedsiębiorstwa, objęte Centralnym Zarządem Przemysłu Hutniczego Ministerstwa Przemysłu i Handlu, niezależnie od tego, czy one mają odrębną osobowość prawną.
2.
Nie pobiera się oddzielnie podatku obrotowego od tych obrotów wytworami, wymienionymi w § 1, od których został pobrany scalony podatek obrotowy. Przepis ten nie uchybia obowiązkowi nabycia kart rejestracyjnych, określonemu w dekrecie z dnia 21 grudnia 1945 r. o podatku obrotowym.
1.
Centrala Żelaza i Stali oraz Zjednoczenie Przemysłu Metali Nieżelaznych wpłacają scalony podatek obrotowy do terytorialnie właściwych dla nich urzędów rewizyjnych w sposób i w terminach, przewidzianych w dekrecie z dnia 21 grudnia 1945 r. o podatku obrotowym oraz w dekrecie z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 174).
2.
Centrala Żelaza i Stali oraz Zjednoczenie Przemysłu Metali Nieżelaznych obowiązane są do wpłacania zaliczek na podatek obrotowy, określonych w rozporządzeniu Ministra Skarbu z dnia 20 stycznia 1946 r. w sprawie obowiązku wpłacania zaliczek na podatek obrotowy (Dz. U. R. P. Nr 5, poz. 51), z zastosowaniem stawki scalonego podatku, ustalonej w § 3 ust. 1 niniejszego rozporządzenia.
Od obrotów, osiągniętych przez zakłady, zjednoczenia i przedsiębiorstwa, objęte Centralnym Zarządem Przemysłu Hutniczego Ministerstwa Przemysłu i Handlu, ze sprzedaży wytworów, wymienionych w § 1, w czasie do dnia 31 marca 1947 r. będzie pobrany podatek obrotowy na zasadach ogólnych.
Urzędy rewizyjne, o których mowa w § 5 ust. 1, uprawnione są do kontroli prawidłowości obliczania oraz terminowego wpłacania scalonego podatku obrotowego, przypadającego w myśl przepisów niniejszego rozporządzenia.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 kwietnia 1947 r.