Rozdział 6 - Pobór dodatkowy. - Pobór i odroczenia zasadniczej służby wojskowej oraz uznawanie żołnierzy za jedynych żywicieli rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.39.220

Akt utracił moc
Wersja od: 10 kwietnia 1968 r.

Rozdział  6.

Pobór dodatkowy.

§  61.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej zarządza przeprowadzenie poboru dodatkowego w okresach wskazanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych.
2.
Jeżeli przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej, pobór dodatkowy przeprowadza się według zasad określonych dla poboru głównego.
§  62.
1.
Obowiązkowi zgłoszenia się do poboru dodatkowego podlegają:
1)
studenci szkół wyższych, w których prowadzone jest wojskowe szkolenie studentów, od początku tego roku kalendarzowego, w którym kończą 18 lat życia,
2)
poborowi, którzy z jakichkolwiek powodów nie stawili się do poboru głównego,
3)
inne osoby, jeżeli wezwanie ich zostało zarządzone.
2.
Studenci wymienieni w ust. 1 pkt 1 nie zakwalifikowani podczas poboru dodatkowego do wojskowego szkolenia studentów obowiązani są stawić się do poboru głównego w roku kalendarzowym, w którym kończą 19 lat życia.
§  63.
1.
Wykazy studentów sporządzone przez rektorów szkół wyższych powinny wymieniać studentów, którzy w roku przyjęcia na studia do szkoły wyższej kończą 18 lat życia, oraz studentów, którzy zostali przyjęci na studia w 17 roku życia, a w danym roku kalendarzowym kończą 18 lat życia.
2.
Wykazy określone w ust. 1 powinny zawierać: nazwisko i imię, imiona rodziców, datę urodzenia i adres studenta oraz wyniki badań radiologicznych narządów klatki piersiowej wykonane w związku z przyjęciem na studia, a w odniesieniu do studentów zameldowanych czasowo poza miejscem pobytu stałego (zamieszkania) - również dokładny adres w miejscowości, w której są oni zameldowani na pobyt stały (zamieszkanie).
3.
Wykazy studentów określone w ust. 1 powinny być przesyłane corocznie do właściwego do spraw wewnętrznych organu prezydium powiatowej rady narodowej właściwej dla siedziby szkoły wyższej, nie później niż w ciągu 7 dni po rozpoczęciu nauki w danym roku.
§  64.
1.
Wezwanie poborowych i innych osób do poboru dodatkowego następuje wyłącznie za pomocą wezwań imiennych na zasadach i w trybie określonych w § 7; studentom szkół wyższych, w których prowadzone jest wojskowe szkolenie studentów, wezwanie imienne doręcza kierownik studium wojskowego szkoły wyższej (kierownik wojskowego szkolenia studentów).
2.
Poborowi wymienieni w ust. 1 obowiązani są w czasie zgłoszenia się do poboru dodatkowego przedstawić dokumenty i fotografię przewidziane w § 34 ust. 2. Obowiązek przedstawienia dokumentu stwierdzającego wykształcenie nie dotyczy studentów szkół wyższych.
§  65.
1.
Pobór dodatkowy dla studentów szkół wyższych, w których prowadzone jest wojskowe szkolenie studentów, przeprowadza prezydium powiatowej rady narodowej właściwej dla siedziby szkoły wyższej.
2.
Pobór dodatkowy dla osób wymienionych w § 62 ust. 1 pkt 2 i 3 przeprowadza prezydium powiatowej rady narodowej właściwej ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) tych osób.
§  66.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej może zarządzić przeprowadzenie poboru dodatkowego przez prezydium powiatowej rady narodowej również dla osób, o których mowa w § 62 ust. 1 pkt 2 i 3, zamieszkałych na terenie kilku sąsiednich powiatów.
2.
W przypadku wymienionym w ust. 1 przedstawiciel właściwych do spraw wewnętrznych organów prezydiów powiatowych rad narodowych wchodzą w skład powiatowej komisji poborowej podczas stawiennictwa poborowych z terenu danego powiatu.
3.
Prezydium powiatowej rady narodowej, które przeprowadza pobór dodatkowy powołuje komisję poborową z uwzględnieniem przepisu ust. 2.
4.
Udział przedstawicieli prezydiów gromadzkich rad narodowych w pracach komisji poborowych w czasie poboru dodatkowego nie jest konieczny.
§  67.
Podczas poboru dodatkowego studentów powinien być obecny kierownik studium wojskowego (kierownik wojskowego szkolenia studentów) tej szkoły wyższej, w której poborowi odbywają studia, lub jego przedstawiciel.
§  68.
1.
Studentów 18-letnich uznanych za zdolnych do służby wojskowej (kategoria "A" lub "C") wojskowy komendant rejonowy przeznacza do wojskowego szkolenia studentów i wydaje im książeczki wojskowe.
2.
Wpis w książeczce wojskowej o przeznaczeniu do wojskowego szkolenia jest równoznaczny z powołaniem do tego szkolenia.
3.
Studentów przyjętych na studia przed 18 rokiem życia i nie objętych szkoleniem wojskowym, a uznanych podczas poboru dodatkowego za zdolnych do służby wojskowej (kategoria "A" lub "C") - wojskowy komendant rejonowy przeznacza do wojskowego szkolenia studentów na wniosek kierownika studium wojskowego (kierownika wojskowego szkolenia studentów). Studentom, którzy nie zostaną przeznaczeni do wojskowego szkolenia studentów, powiatowa komisja poborowa udziela odroczenia.
§  69.
1.
Studenci zaliczeni do kategorii "B" lub "D" obowiązani są stawić się do poboru głównego w roku kalendarzowym, w którym kończą 19 lat życia.
2.
Studentów uznanych za zupełnie niezdolnych do służby wojskowej (kategoria "E") wojskowy komendant rejonowy zwalnia od powszechnego obowiązku wojskowego.
3.
Studentom wymienionym w ust. 1 uznanym podczas poboru głównego w roku kalendarzowym, w którym kończą 19 lat życia, za zdolnych do służby wojskowej (kategoria "A" lub "C"), jeżeli nie mogą być poddani wojskowemu szkoleniu studentów, udziela się odroczeń zasadniczej służby wojskowej ze względu na odbywanie studiów (pobieranie nauki) na ogólnych zasadach.
§  70.
Studentów zwolnionych z wojskowego szkolenia studentów z powodu uznania ich przez wojskową komisję lekarską za czasowo niezdolnych do służby wojskowej (kategoria "B"), którzy po upływie czasowej niezdolności do tej służby zostali uznani za zdolnych do służby wojskowej (kategoria "A" lub "C"), lecz nie zostali poddani dalszemu szkoleniu wojskowemu - wojskowy komendant rejonowy kieruje do powiatowej komisji poborowej w celu udzielenia im odroczenia zasadniczej służby wojskowej na zasadach przewidzianych dla poborowych.
§  71.
1.
Poborowi uznani podczas poboru głównego za zdolnych do służby wojskowej (kategoria "A" lub "C"), przyjęci po zakończeniu tego poboru na studia do szkoły wyższej, w której prowadzone jest wojskowe szkolenie studentów, obowiązani są niezwłocznie, nie później niż w terminie do dnia 25 września, przedstawić wojskowemu komendantowi rejonowemu właściwemu ze względu na miejsce pobytu otrzymane ze szkoły wyższej zawiadomienie o przyjęciu na studia. Poborowych tych wojskowy komendant rejonowy nie powołuje do odbycia zasadniczej służby wojskowej.
2.
Wojskowy komendant rejonowy właściwy ze względu na siedzibę szkoły wyższej po otrzymaniu od kierownika studium wojskowego (kierownika wojskowego szkolenia studentów) wykazu studentów, o których mowa w ust. 1, przeznacza ich do wojskowego szkolenia studentów.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do poborowych, którzy zostali przyjęci na studia w dodatkowym terminie przyjęć i nie mogli być zamieszczeni w wykazie wymienionym w ust. 2, jeżeli nie później niż do dnia 10 października przedstawią wojskowemu komendantowi rejonowemu właściwemu ze względu na siedzibę szkoły wyższej zaświadczenie o przyjęciu na studia.
4.
Zmiana przeznaczenia do służby wojskowej w stosunku do poborowych, o których mowa w ust. 1-3, odbywa się bez wzywania ich do poboru.