Rozdział 5 - Ochotnicy. - Pobór i odroczenia zasadniczej służby wojskowej oraz uznawanie żołnierzy za jedynych żywicieli rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.39.220

Akt utracił moc
Wersja od: 10 kwietnia 1968 r.

Rozdział  5.

Ochotnicy.

§  53.
1.
Mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 18 lat życia (przedpoborowi), zgłaszający się do odbycia zasadniczej służby wojskowej w charakterze ochotników - wnoszą podania do wojskowej komendy rejonowej właściwej ze względu na miejsce ich stałego pobytu (zamieszkania). Do podania należy dołączyć następujące dokumenty:
1)
ostatnie świadectwo szkolne,
2)
zaświadczenie o wykonywanym zawodzie lub o posiadanych kwalifikacjach fachowych,
3)
zaświadczenie o odbyciu przysposobienia wojskowego, jeżeli takie przysposobienie odbyli,
4)
uwierzytelnione przez biuro gromadzkiej rady narodowej oświadczenie rodziców (opiekunów), że ochotnik nie jest jedynym żywicielem rodziny.
2.
Podania o przyjęcie do zasadniczej służby wojskowej mogą być wnoszone przez ochotników w terminie do dnia 10 marca.
3.
Pierwszeństwo w przyjęciu do zasadniczej służby wojskowej w charakterze ochotników mają przedpoborowi, którzy ukończyli przysposobienie wojskowe.
§  54.
Przedpoborowych, których podania o przyjęcie do zasadniczej służby wojskowej w charakterze ochotników zostały uwzględnione, wzywa się do stawienia się przed powiatową komisją poborową.
§  55.
1.
Ochotnik powinien przedstawić komisji poborowej zaświadczenie o zgłoszeniu się do rejestracji przedpoborowych oraz dowód osobisty lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości.
2.
Niestawienie się ochotnika w wyznaczonym terminie przed komisją poborową uważa się za rezygnację z przyjęcia do odbycia zasadniczej służby wojskowej.
§  56.
Badanie lekarskie ochotników odbywa się według zasad określonych dla poborowych, z tym że nie kieruje się ich na obserwację szpitalną.
§  57.
Do odbycia zasadniczej służby wojskowej w charakterze ochotnika może być przeznaczony tylko przedpoborowy, który został uznany za zdolnego do służby wojskowej (kategoria "A").
§  58.
1.
Orzeczenie o zakwalifikowaniu ochotnika do odbycia zasadniczej służby wojskowej w charakterze ochotnika podaje się mu do wiadomości.
2.
Ochotnik, który nie posiada warunków do pełnienia zasadniczej służby wojskowej w wybranym przez siebie rodzaju wojska lub służby, może być za jego zgodą wyrażoną na piśmie przeznaczony do innego rodzaju wojska lub służby na ogólnych zasadach. Ochotnika, który nie wyrazi zgody na pełnienie służby w proponowanym mu rodzaju wojska lub służby, nie przyjmuje się do służby wojskowej w charakterze ochotnika i zwraca się mu dokumenty.
3.
Po wydaniu przez komisję poborową orzeczenia wojskowy komendant rejonowy zwraca dokumenty wymienione w § 53 ust. 1.
4.
Ochotnik zakwalifikowany do odbycia zasadniczej służby wojskowej otrzymuje książeczkę wojskową po wcieleniu go do jednostki wojskowej wymienionej w karcie powołania.
§  59.
1.
Powołanie ochotników do odbycia zasadniczej służby wojskowej odbywa się według zasad ustalonych dla poborowych.
2.
Niezgłoszenie się ochotnika do jednostki wojskowej w wyznaczonym terminie uważa się za rezygnację z przyjęcia do służby wojskowej. W tym przypadku ochotnik obowiązany jest zwrócić wojskowemu komendantowi rejonowemu kartę powołania wraz z biletem na przejazd do jednostki.
§  60.
Ochotnik, który nie został zakwalifikowany do służby wojskowej bądź nie zgłosił się w wyznaczonym terminie do tej służby, obowiązany jest stawić się do poboru w tym roku kalendarzowym, w którym kończy 19 lat życia.