Rozdział 4 - Badanie lekarskie poborowych. - Pobór i odroczenia zasadniczej służby wojskowej oraz uznawanie żołnierzy za jedynych żywicieli rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.39.220

Akt utracił moc
Wersja od: 10 kwietnia 1968 r.

Rozdział  4.

Badanie lekarskie poborowych.

§  44.
1.
Badanie lekarskie poborowych odbywa się w porze dziennej, przy pełnym składzie komisji poborowej.
2.
Przed rozpoczęciem badań lekarskich kieruje się poborowych na badania radiologiczne narządów klatki piersiowej.
3.
Badania radiologiczne (ust. 2) mogą być przeprowadzane przed poborem. Wyniki tych badań mogą być wykorzystane w czasie poboru, jeżeli zostały przeprowadzone nie wcześniej niż na 3 miesiące przed terminem stawienia się poborowego przed komisją poborową.
§  45.
Jeżeli poborowy z powodu chorób, ułomności lub wad fizycznych mogących wywołać u niego zrozumiałe uczucie wstydu zgłasza prośbę o zbadanie go w nieobecności osób nie wchodzących w skład komisji, przewodniczący komisji poborowej powinien prośbę taką uwzględnić.
§  46.
1.
Na podstawie badania lekarskiego lekarze-członkowie komisji poborowej określają stan zdrowia poborowego i po uzgodnieniu swych opinii stawiają wniosek o zaliczenie go do jednej z kategorii zdolności do służby wojskowej oraz o przeznaczenie go do odpowiedniego rodzaju wojska lub służby.
2.
Wniosek lekarzy w stosunku do poborowych, którzy zostali zwolnieni od obowiązku osobistego stawienia się przed komisją poborową, zgłaszany jest na podstawie przedstawionych komisji poborowej zaświadczeń wymienionych w § 35 lub na podstawie przeprowadzonego badania przez lekarzy-członków komisji w miejscu pobytu poborowego.
§  47.
Na podstawie określenia stanu zdrowia poborowego przez lekarzy i ich zgodnego wniosku oraz po wypowiedzeniu się pozostałych członków komisji - komisja poborowa wydaje orzeczenie o zaliczeniu poborowego do jednej z kategorii zdolności do służby wojskowej.
§  48.
1.
Jeżeli po dokonaniu badań lekarze-członkowie komisji poborowej nie mogą ustalić stanu zdrowia poborowego i stopnia jego zdolności do służby wojskowej, występują z wnioskiem do przewodniczącego komisji o skierowanie poborowego do odpowiedniego zakładu leczniczego na badania dodatkowe lub specjalistyczne albo na obserwację.
2.
W przypadku wymienionym w ust. 1 wydanie orzeczenia o stopniu zdolności do służby wojskowej przy uwzględnieniu wyników badań lub obserwacji następuje w czasie ponownego stawienia się poborowego przed komisją poborową podczas poboru głównego, a jeżeli komisja już nie urzęduje - podczas najbliższego poboru dodatkowego.
§  49.
1.
Jeżeli lekarze-członkowie powiatowej komisji poborowej nie mogą wydać zgodnej opinii w sprawie określenia stanu zdrowia poborowego i wniosku co do stopnia jego zdolności do służby wojskowej, obowiązani są przedstawić swoje stanowiska na piśmie przewodniczącemu komisji, który kieruje poborowego do wojewódzkiej komisji poborowej.
2.
Poborowemu skierowanemu do wojewódzkiej komisji poborowej w myśl ust. 1 przysługuje zwrot kosztów przejazdu.
3.
Przed ostatecznym ustaleniem stopnia zdolności do służby wojskowej wojewódzka komisja poborowa może skierować poborowego na badania dodatkowe lub specjalistyczne albo na obserwację do odpowiedniego zakładu leczniczego. Orzeczenie wojewódzkiej komisji poborowej o stopniu zdolności poborowego do służby wojskowej zastępuje orzeczenie powiatowej komisji poborowej.
§  50.
Jeżeli przed komisją staje poborowy dotknięty kalectwem lub chorobą, a zachodzi podejrzenie, że kalectwo lub choroba zostały wywołane rozmyślnie w celu spowodowania całkowitej lub częściowej niezdolności do służby wojskowej, przewodniczący komisji poborowej, po wydaniu przez komisję orzeczenia o stopniu zdolności poborowego do służby wojskowej (§ 47), przekazuje sprawę do właściwego prokuratora powiatowego wraz z odpisem orzeczenia powiatowej komisji poborowej.
§  51.
Jeżeli w okresie między poborem a powołaniem do odbycia zasadniczej służby wojskowej powstaną u poborowego zmiany w stanie jego zdrowia uzasadniające zmianę posiadanej przez niego kategorii zdolności do służby wojskowej, obowiązany jest on zawiadomić o tym na piśmie wojskowego komendanta rejonowego, dołączając zaświadczenie lekarza zakładu społecznego służby zdrowia stwierdzające rodzaj choroby lub kalectwa. Poborowy taki może być ponownie wezwany na komisję poborową podczas najbliższego poboru (głównego lub dodatkowego) w celu ponownego ustalenia kategorii zdolności do służby wojskowej.
§  52.
1.
Po wydaniu orzeczenia przez komisję poborową zwraca się poborowym przedstawione przez nich dokumenty, z wyjątkiem zaświadczenia o rejestracji przedpoborowych.
2.
Poborowym zwolnionym od obowiązku osobistego stawienia się przed powiatową komisją poborową (§ 35) przesyła się książeczkę wojskową oraz zwraca się nadesłane przez nich dokumenty.