Rozdział 1 - Pobór główny. - Pobór i odroczenia zasadniczej służby wojskowej oraz uznawanie żołnierzy za jedynych żywicieli rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.39.220

Akt utracił moc
Wersja od: 10 kwietnia 1968 r.

Rozdział  1.

Pobór główny.

§  1.
1.
Pobór główny przeprowadza się według wojewódzkich i powiatowych planów poboru sporządzanych przez właściwe do spraw wewnętrznych organy prezydiów wojewódzkich i powiatowych rad narodowych w porozumieniu z właściwymi wojskowymi komendantami wojewódzkimi i rejonowymi i zatwierdzonych przez prezydia właściwych rad narodowych.
2.
Wojewódzkie i powiatowe plany poboru sporządza się stosownie do wytycznych Ministra Spraw Wewnętrznych.
§  2.
1.
Przy ustalaniu w planach poboru zakładów leczniczych, do których mają być kierowani poborowi na badania dodatkowe lub specjalistyczne albo na obserwację, należy brać pod uwagę zakłady społeczne służby zdrowia lub wojskowe zakłady lecznicze położone najbliżej miejsca urzędowania powiatowej komisji poborowej.
2.
Zakłady społeczne służby zdrowia oraz lekarzy, którzy w tych zakładach będą przeprowadzać badania dodatkowe lub specjalistyczne, wyznacza właściwy do spraw zdrowia organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej w porozumieniu z właściwym do spraw wewnętrznych organem tego prezydium.
3.
Wojskowe zakłady lecznicze wymienione w ust. 1 wyznacza dowódca okręgu wojskowego na wniosek właściwego do spraw zdrowia organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej w porozumieniu z właściwym do spraw wewnętrznych organem tego prezydium.
§  3.
1.
Właściwy do spraw zdrowia organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej w porozumieniu z dowództwem okręgu wojskowego kieruje lekarzy cywilnych wyznaczonych na członków komisji poborowych i lekarzy wyznaczonych do przeprowadzania badań dodatkowych lub specjalistycznych na kilkudniowy kurs szkoleniowy dla zaznajomienia ich z przepisami o badaniu lekarskim i ocenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej. Kurs szkoleniowy organizuje właściwy do spraw zdrowia organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Kurs ten może być zorganizowany również przez dowództwo okręgu wojskowego.
2.
Lekarze zamieszkujący poza miejscowością, do której zostali skierowani na kurs, otrzymują zwrot kosztów podróży i diety według norm ustalonych dla pracowników państwowych. Koszty podróży i diety pokrywane są z budżetu właściwych powiatowych rad narodowych.
3.
Wykładowców na kurs wyznacza dowódca okręgu wojskowego.
4.
Przygotowanie lokalu, w którym ma się odbyć kurs, oraz zapewnienie zakwaterowania dla lekarzy skierowanych na kurs należy do właściwego do spraw zdrowia organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej, a na kurs zorganizowany przez dowództwo okręgu wojskowego - do właściwych organów wojskowych.
§  4.
1.
Pobór główny przeprowadza się w miejscowościach będących siedzibami prezydiów powiatowych rad narodowych.
2.
Pobór może być przeprowadzony poza miejscowością będącą siedzibą prezydium powiatowej rady narodowej tylko wyjątkowo, w przypadkach uzasadnionych względami gospodarczymi lub interesami ludności albo gdy to przyczyni się do usprawnienia pracy komisji poborowej.
3.
Poboru nie należy wyznaczać na dni wolne od pracy.
§  5.
1.
O poborze prezydia powiatowych rad narodowych zawiadamiają ludność za pomocą obwieszczeń. Obwieszczenia stanowią jednocześnie wezwanie poborowych do stawienia się do poboru.
2.
Ponadto poborowi mogą być wzywani do stawienia się do poboru przez właściwe do spraw wewnętrznych organy prezydiów powiatowych rad narodowych za pomocą wezwań imiennych.
3.
Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia poborowego od obowiązku stawienia się do poboru w terminie i miejscu wskazanych w obwieszczeniu.
§  6.
1.
W obwieszczeniach o poborze należy wskazać podstawę prawną ogłoszenia poboru, kategorię osób podlegających poborowi, miejsce i terminy zgłoszenia się do poboru, dokumenty i fotografię, które powinny być przedstawione podczas poboru, oraz sankcje karne za niedopełnienie obowiązku stawienia się do poboru i przedstawienia dokumentów.
2.
Rozplakatowanie obwieszczeń o poborze przez biura gromadzkich rad narodowych powinno nastąpić nie później niż na 14 dni przed rozpoczęciem poboru i powinno być dokonane w jednym dniu na terenie całego kraju, w miejscach najbardziej uczęszczanych i widocznych.
3.
Dzień ogłoszenia poboru ustala Minister Spraw Wewnętrznych.
§  7.
1.
Wezwania imienne do poboru biura gromadzkich rad narodowych doręczają poborowym co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem stawienia się do poboru. W szczególnych przypadkach termin ten może być krótszy.
2.
Wezwanie imienne do poboru powinno określać w szczególności:
1)
termin i miejsce stawienia się do poboru (datę, godzinę i lokal),
2)
rodzaje dokumentów i fotografii, które wezwany powinien przedstawić przy zgłoszeniu się do poboru,
3)
sankcje karne za niedopełnienie obowiązku stawienia się do poboru i przedstawienia dokumentów.