§ 6. - Pobieranie próbek środków ochrony roślin do badań laboratoryjnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.2009

Akt obowiązujący
Wersja od: 5 listopada 2021 r.
§  6. 
1. 
Laboratorium przeprowadzające badania próbki potwierdza przyjęcie próbki do badań albo stwierdza nieprzydatność próbki do badań - przez dokonanie odpowiedniej adnotacji na kopii protokołu pobrania próbek środków ochrony roślin do badań.
2. 
Adnotacja, o której mowa w ust. 1, zawiera datę przyjęcia próbki do badań oraz ocenę przydatności próbki do badań i ocenę stanu opakowania próbki, dokonane na podstawie:
1)
informacji zawartych w kopii protokołu pobrania próbek środków ochrony roślin do badań;
2)
oględzin próbki dostarczonej do badań.
3. 
Laboratorium stwierdza nieprzydatność próbki do badań, jeżeli:
1)
została ona dostarczona do tego laboratorium:
a)
w stanie, który uniemożliwia prawidłowe przeprowadzenie badań, lub
b)
w sposób, który nie zabezpieczał jej przed wpływem czynników zewnętrznych mogących mieć wpływ na wyniki badań, lub
c)
o wielkości mniejszej niż określona w § 2 ust. 2 bez uzgodnienia z tym laboratorium, lub
2)
opakowanie, w którym została ona dostarczona do tego laboratorium:
a)
zostało naruszone w sposób umożliwiający zamianę tej próbki lub
b)
nie zostało zaplombowane albo plomba została zdjęta albo naruszona lub nie zostało oznakowane w sposób określony w § 4 ust. 2.
4. 
W przypadku próbki przekazanej do badań za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe dowód odebrania próbki przez laboratorium stanowi dokument potwierdzający odbiór przesyłki rejestrowanej dostarczony nadawcy przez operatora pocztowego.
5. 
W przypadku stwierdzenia nieprzydatności próbki do badań laboratorium przeprowadzające badanie informuje o tym niezwłocznie wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa właściwego ze względu na miejsce pobrania próbki i wskazuje przyczyny nieprzydatności tej próbki do badań.
6. 
Pozostałą po przeprowadzeniu badań część próbki umożliwiającą powtórzenie tych badań przechowuje się w laboratorium przeprowadzającym badanie przez 12 miesięcy od dnia zakończenia badań, zgodnie z warunkami wskazanymi na etykiecie środka ochrony roślin.
7. 
Z próbkami laboratoryjnymi, w przypadku których upłynął okres, o którym mowa w ust. 6, albo w odniesieniu do których stwierdzono nieprzydatność do badań, oraz z pozostałościami próbek po przeprowadzeniu badań laboratorium postępuje zgodnie z przepisami o odpadach, po uprzednim poinformowaniu o tym fakcie wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, który przekazał daną próbkę do laboratorium, z wyjątkiem przypadku, gdy próbka albo jej pozostałość stanowią lub mają stanowić dowód rzeczowy w postępowaniu karnym albo w postępowaniu w sprawach o wykroczenia. W takim przypadku o przeznaczeniu i okresie przechowywania decyduje organ, który prowadzi postępowanie.