§ 6. - Pobieranie opłat od statków, tratew i spustu drzewa luźnego, oraz za specjalne świadczenia na wodach publicznych śródlądowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.61.567

Akt utracił moc
Wersja od: 4 lutego 1930 r.
§  6.
Za użytkowanie wybrzeży, szczegółowo wymienionych w załączonym do niniejszego rozporządzenia wykazie Nr. I i urządzonych kosztem Państwa dla załadowania wyładowania lub przeładowania, oraz za postój przy tych wybrzeżach nawigacji będą pobierane następujące opłaty:

A. Od statków, które załadowują, wyładowuj;, lub przeładowują ziemię, piasek, żwir, glinę, węgiel kamienny, torf, cegłę, sztuczne lub naturalna kamienie, wapno, siano, słomę, drzewo opałowe - od każdej pełnej i lub rozpoczętej tonny... 0,06 zł.

B. Od statków, które inne towary załadowują, wyładowują lub przeładowują - od każdej pełnej lub rozpoczętej tonny. 0,12 "

C. Za drzewo z tratew, spuszczane z brzegu lub wyciągane na brzeg, od każdych pełnych lub rozpoczętych 10 m3 powierzchni tratwy, powstałej przez pomnożenie największej szerokości przez największą długość (nie licząc drygawek) 0,12 "

D. Od statków i tratew, które nie wyładowując lub nie załadowując towaru zatrzymały się przy wybrzeżu ponad 24 godziny., Sun przekroczyły czas dla załadowania lub wyładowania za każde pełne lub rozpoczęte 10 m. b, długości objektu i za każdy pełny lab rozpoczęty dzień postoju, 0,20 "

F. Od przystani pływających, warsztatów, składów opału, kąpielisk i t. p., które zatrzymują się przy wybrzeżach ponad 24 godziny dla celów komercjonalnych, za każda pełne lub rozpoczęte 1.0 m. b. długości obiektu:

a)
w ciągu pierwszych 15 dni za każdy pełny lub rozpoczęty dzień postoju 0,20 "
b)
za każdy następny pełny lub rozpoczęty dzień.... 0,07 "
c)
za cały sezon nawigacyjny względnie za cały rok kalendarzowy. 14,00 "

Za u żyłkowanie wybrzeży, posiadających dojazdy kolejowe. albo specjalne urządzenia mechaniczne dla lądowania towarów, opłaty przewidziane w niniejszym paragrafie, pobiera się w podwójnej wysokości, o ile dla którego z tych wybrzeży nie ustalono specjalne; taryfy.

Opłaty za użytkowanie specjalnych urządzeń ładunkowych, względnie państwowych przystani pływających, wyznacza każdorazowo odnośny urząd wodny w należności od rzeczywistych kosztów.

Załadowanie, wyładowanie i przeładowanie towarów winno odbywać się z szybkością co najmniej 50 tonn dziennie na. wybrzeżach nie posiadających specjalnych urządzeń mechanicznych do ładowania i z szybkością 100 tonn na wybrzeżach posiadających takie urządzenia. Wyciąganie na brzeg lub spuszczanie 7. brzegu drzewa w klocach winno się odbywać z szybkością co najmniej 75 m2 na dobę.

Za postój w okresie nienawigacyjnym przy wybrzeżach wymienionych w wykazie Nr. I do niniejszego paragrafu, oraz za postój w ciągu całego roku przy wszystkich innych wybrzeżach opłata postojowa nie będzie pobierana.

Od towarów przeładowywanych bezpośrednio ze statku na inny statek, lub wyładowywanych tylko celem przewiezienia na inne miejsce tegoż wybrzeża i załadowania zpowrotem na inny statek, pobiera się tylko jednorazowo należność za przeładowanie.

Opłaty przewidziane w punktach D i E niniejszego paragrafu, pobiera się tylko za statki lub inne objekty pływające, bezpośrednio stykające się z wybrzeżem, zaś statki i objekty pływające stojące w drugim, ewentualnie w następnych rzędach, o ile nie istnieje zakaz takiego rozmieszczenia statków, są wolne od opłat postojowych.

Statki, które wyładowują lub załadowują towar za pośrednictwem ustawionej przy wybrzeżu przystani pływającej, wolne są od opłat przewidzianych w punktach A i B niniejszego paragrafu.